Porady - pytania i odpowiedzi

2011-04-10 19:01 autor: gls18

15 339 odsłon

Choroba psychiczna a unieważnienie małżeństwa

Witam, po 25 latach jako takiego życia, żona znalazła sobie internetowego kochanka, któremu robiła systematyczne porno seanse na skypie. Zaczęla sie też dziwnie zachowywać, co skłoniło mnie do wizyty u psychiatry, by zaczerpnąć wiedzy. psychiatra stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo schizofrenii, która obecnie sie nasiliła, dodać należy, że jej matka tak samo sie zachowywała, a jej mąż uciekł od niej po 3 latach małżeństwa. do tego wiem, o molestowaniu "przyjaciół" matki mojej żony i próbie gwałtu. Ze związku, urodziło sie 2 dzieci, a jedno z choroba genetyczną. czy powyższe przesłanki mogą być uznane jako argumenty do unieważnienia małżeństwa.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-04-11 06:19 autor odpowiedzi: Kanonista

    Witam Pana

    Do wniosku czy ktoś jest niezdolny do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich, dochodzi się drogą analizy relacji osobowych kobiety i mężczyzny. Niezdolność osoby do właściwych relacji międzyosobowych daje podstawy wnioskować o niemożności stworzenia wspólnoty małżeńskiej. Przyczyny, które niejednokrotnie uniemożliwiają nawiązanie więzi małżeńskiej są natury psychicznej.

    Niezdolność do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich powinna mieć charakter bezwzględny i istnieć przynajmniej w chwili zawarcia związku małżeńskiego. Ze względu na długość życia małżeńskiego (25 lat)należy dokładnie przeanalizować okres przedślubny i poślubny by ewentualnie ocenić czy np. choroba istniała w tym okresie, choćby w formie ukrytej. Jeżeli pewne oznaki choroby istniały przed ślubem, to Sąd Kościelny po analizie materiału dowodowego (oświadczenia stron, zeznania świadków, istotne badanie biegłego),może orzec o nieważności małżeństwa.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-04-11 06:59 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam serdecznie,

    proces P. można poprowadzić z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK) po stronie kobiety.

    Czymś wymaganym jest udowodnienie m.in. uprzedniości tej wady konsensu małżeńskiego. Musi P. zastanowić się: czy w okresie przedślubnym, jak i w krótkim czasie po zawarciu związku, były jakieś problemy nat. psychicznej. Być może ułatwieniem będzie skontaktowanie się przez P. z psychiatrą, o którym P. pisze.  Nat. Sądy Kościelne mają swoich biegłych właśnie m.in. z tej dziedziny, aczkolwiek może to okazać się w pewnym sensie pomocą. Proszę zadać pyt., czy jest możliwe, aby choroba ta pojawiła się dopiero po 25 latach pożycia małżeńskiego.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania