Porady - pytania i odpowiedzi

2011-03-11 11:40 autor: wierzący

18 764 odsłon

Unieważnienie małżeństwa/rozwód kościelny - zdrada.

witam,

jestem prawie 2 lata po ślubie, od dłuższego czasu moja żona spotyka się z innym mężczyzną, którego poznała w pracy.

Ostatnio oświadczyła,że mnie juz nie kocha i że chce odejść. Kocham swoją żone i chce z nią dalej żyć, ale wiem również ze mnie z nim zdradza, choć ona do tego sie nie przyznaje. Wiele razy próbowałem z mnią rozmawiać o tej sytuacji i zapewmniała mnie ze nic nie łaczy ją z kolegą z pracy (Jak sie jednak okazało to kłamała), przez co dochodziło do kłutni i oddalaliśmy sie od siebie. A teraz chce mnie zostawić.

juz od dłuższego czasu nie współżyjemy ze sobą (zresztą jak powiedziała to nigdy nie miała na to ochoty), powiedziała mi ze nie moze sie zmuszać do stustunku ze mną i ze nie chce.

Powiedziała również ze doszła do wniosku iż zbyt szybko wzieliśmy ślub i że nie do końca przemyslała swoją decyzje. Powiedziała ze teraz na pewno by do ślubu nie doszło.

Jest to bardzo cieżki okres w moim życiu i nie bardzo wiem jak to sobie poukładać. Jestem osobą wierzącą i praktykującą i jeżeli tak sie stanie,że ona odejdzie to czy w tym przypadku mam szanse na unieważnienie małżeństwa lub rozwód kościelny?  Czy po unieważnieniu bede mógł sobie poukładać zycie na nowo biorąc ślub kościelny? Czy w przypadku gdy moją zona odejdzie ode mnie to czy ona też bedzie mogła ponownie wziąć slub kościelny (jezeli małżenstwo zostanie unieważnione) jezeli obecne małżeństwo rozpada sie z jej winy bo przeciez kocha innego i to z jego powodu chce odejść ode mnie?

dziekuje za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-03-11 21:51 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    jednym z tytułów, na podstawie którego można prowadzić P. proces jest niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety, ale być może po analizie P. sytuacji przed i po zawarciu związku można będzie mówić o innych przyczynach, przykładowo o wykluczeniu jakiegoś rodzaju, przy założeniu, iż Żona P. mężczyznę tego poznała jeszcze przed zawarciem związku.

    Aby móc zawrzeć związek kościelny istnieje wymóg otrzymania 2 pozytywnych wyroków. Przy niektórych tytułach, m.in. przy analizowanym, może pojawić się zakaz zawarcia związku, po tej stronie procesowej, po ktorej orzeczono defekt konsensu, jednakże nie wyklucza się prośby odnośnie jego zdjęcia.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 5 15

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-16 23:54 autor odpowiedzi: Monika123123

    Pisze artykuł o stwierdzeniach nieważności małżeństwa. Szukam osób, które chciałyby mi pomóc i opowiedzieć o swoich przeżyciach z tym związanych. 

    Wszelkich szczegółowych informacji udzielę już prywatnie, proszę kontaktować się mailowo: mo.mwska@gmail.com

    To pilne!

    Pozdrawiam

    Monika Matuszewska

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania