Porady - pytania i odpowiedzi

2018-04-10 08:03 autor: Janos1

5 149 odsłon

Proces o stwierdzenie nieważności sakramentu chrztu

Wiem że w kościele rzymskokatolickim można założyć proces o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego. Mam pytanie czy można rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności sakramentu chrztu? Rodzice nie pytając mnie o zgodę poddali mnie obrzędowi w kościele rzymskokatolickim nie pytając mnie czy sobie tego życzę. Nigdy też nie zapisywałem się do tej organizacji, nie sądzę żeby istniał jakikolwiek dokument, który podpisałem z prośbą o przyjęcie. W związku z tym chciałem rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności sakramentu chrztu. Moim zdaniem każdy sakrament można wziąć tylko świadomie, tak więc chrzest niemowlaków jest nieważny. I tak samo jest w przypadku ślubu kościelnego - brak świadomości to podstawa o orzekaniu o jego nieważności. Nie można tak samo nieświadomie wziąć ślubu kościelnego i nieświadomie wziąć sakrament chrztu. Nawet w kościele rzymskokatolickim jak nieochrzczony dorosły przychodzi aby go ochrzczono to odbywa jakieś przygotowanie do przyjęcia sakramentu,
nauki, prelekcje itp. Niemowlaków nikt nie przygotowuje.

Po pozytywnym wyroku zamierzam ochrzcić się już w pełni świadomie w innym kościele, którego zasady wyznaję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-04-10 09:51 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam Pana serdecznie,
    na podstawie tej racji - nieważność Chrztu Św. z uwagi na chrzest w wieku niemowlęcym - nie można mówić o takim procesie.
    Łączę wyrazy szacunku!

    Janos1 skomentował/a odpowiedź 2018-04-10 14:58

    A alkoholizm rodzica? Ksiądz chrzci na prośbę rodziców. Ojciec jest uzależniony od alkoholu. Teraz już nie pije, ale w tedy mocno nie żałował sobie. Bardziej myślał o chrzcinach, czyli okazji do imprezy suto zakrapianej alkoholem. Niewykluczone że kielicha wypił również przed samym obrzędem. Uzależnienie od alkoholu to jedna z podstaw do unieważnienia ślubu kościelnego, więc idąc w tym kierunku można odnieść do nieważności sakramentu chrztu. Osoba uzależniona nie może podjąć świadomej decyzji w imieniu swoim, ale też w imieniu dziecka.

    Ocena odpowiedzi 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania