Porady - pytania i odpowiedzi

2015-12-07 08:20 autor: Marta254

13 833 odsłon

Ślub kościelny bez dyspensy biskupa

Witam! Wzialm slub koscielny z mezczyna, ktory wczesniej mial tylko slub cywiny, potem rozwod cywilny. Z tamtego zwiazku ma tez dziecko. Przy spisywaniu protokolu przedslubnego poinformowalismy o tym ksiedza. Jednak on kazal zaznaczyc w protokole, ze narzeczony jest stanu wolnego bez dzieci "zeby uniknac biurokracji" (czyli pisania o zgode do biskupa). Ja bez zastanowienia wpisalam tak jak mi polecil i jeszcze nawet sie ucieszylam, ze nie bedzie "problemow" i sie pod tym podpisalismy. Jednak jakis czas po slubie zaczelo mnie to dreczyc, bo przeciez wiedzialam, ze zgoda biskupa jest porzebna i jakby zostalo to zatajone i wbrew posluszenstwu. Zaznaczam, ze nasze malzenstwo ma sie dobrze, tylko dreczy mnie czy  jest waznie zawarte i czy przypadkiem nie przystepuje swietokradzko do Komunii Sw. ??
Prosze o odpowiedz!
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-12-07 10:51 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowna Pani,
    wypada odróżnić płaszczyznę moralną od prawnej. Wg prawa: gdy katolik zawiera tylko związek cywilny (bez dyspensy), potem dochodzi do rozwodu, i do zawarcia związku kościelnego - to na podstawie tego nie można mówić o nieważność. Inna kwestia to sfera moralna. Przy takim też rodzaju związku winno zostać wydane pozwolenie (jednak nie dotyczy ono ważności).
    dr Arletta Bolesta
    adwokat kościelny

    Marta254 skomentował/a odpowiedź 2015-12-07 19:35

    Witam, dziekuje za odpowiedz. Jednego nie dodalam: on zawierajac zwiazek cywilny z katoliczka (poprzednia zona) nie byl ochrzczony. Chrzest przyjal kilka miesiecy przed naszym slubem z rak tego samego ksiedza, ktory udzielal slubu. Wracajac do kwestii moralnej - czy powinnam sie z tym udac do kancelarii parafialnej i wyprostowac, czy pozostawic sprawe spowiednikowi? Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania