Porady - pytania i odpowiedzi

2015-08-13 08:20 autor: radsz

7 371 odsłon

Unieważnienie małżeństwa kościelnego

Dzien dobry,

Jestesmy malzenstwem od 11 lat. Mamy dwojke wspanialych dzieci. Nie zawsze bylo nam latwo. Raz rozpad komunikacji prawie spowodowal rozpad naszego malzenstwa. Cudem przy pomocy dzieci, przyjaciol, i przypadkowo napotkanych osob trzecich udalo sie nam naprawic malzenstwo. Bog pomogl nam poprzez dobre uczynki tych wszystkich ludzi. Zdalismy sobie oboje sprawe jak wazna jest komunikacja zeby lepiej sie rozumiec i dbac o siebie.

Podczas rozmow z moja zona (po naszym kryzysie) zdalem sobie sprawe jak ciagle bardzo ciazy Jej na sercu Jej pierwsze nieudane malzenstwo. Ja podjalem decyzje 11 lat temu ze Jej byly maz nie wywiazywal sie z obowiazkow meza. Ta decyzja nie byla latwa dla mnie bo jako osoba, ktora byla zawsze religijna (bylem lektorem w kosciele) wiedzialem ze popelniam grzech ciezki, ktory wyklucza mnie w pelnym uczesnictwu w mszy swietej. Zrobilem to z milosci. Nie zaluje tego. Wychowujemy dwojke dzieci najlepiej jak potrafimy na dobrych ludzi. Dawno temu moja zona rozmawiala z jedna zakonnica na temat Jej malzenstwa i zakonnica powiedziala ze moja zona dostalaby uniewaznienie malzenstwa. Potem wspolnie rozmawialismy z jednym ksiedzem misjonarzem i po dlugiej rozmowie o naszym malzenstwie zrobil dla Nas co pamietam do dzisiaj poblogoslawil Nas. Zrobil dla Nas tyle ile mogl.

Nasz starszy syn wkrotce bedzie w wieku komunijnym. Bedzie sie pytal dlaczego ani tata ani mama nie przystepuje do komuni. Nie bede go oklamywal i gdy kiedys mu wyjasnie dlaczego tego nie robie moze podjac taka sama decyzje jaka ja podjalem gdy moja mama byla w tej samej sytuacji jak ja. Mojej mamy nie stac bylo na uniewaznienie malzenstwa. Jej drugi maz pomogl w wychowywaniu mnie i moich braci. Byl (niestety juz nie zyje) dobrym czlowiekiem.

Moja zona tyle przeszla w poprzednim malzenstwie ze Ona sie boi na sama mysl ze moglaby spotkac swojego bylego meza. Dlatego ja nigdy nie nalegalem na uniewaznienie malzenstwa. Jednak zdalem sobie sprawe ze moja zona przez ta swoja kleske zyciowa trudniej jest w Jej zyciu. Ma zla samoocene, Jej wiara w Boga oslabla, patrzy krytycznie na Kosciol bo nie potrafila znalezc pomocy, oparcia gdy go potrzebowala. Ta pomoc znalazla u mnie. Byle malzenstwo to ciern, ktory Jej ciazy na sercu i utrudnia cieszenie sie z obecnego zwiazku malzenskiego. Czasami mam wrazenie ze ciezar ktory przyszlo Jej niesc jest wiecej niz jest w stanie uniesc.

Z zona mieszkamy zagranica. Jej slub koscielny byl zawarty w Polsce. Sytuacja zyciowa uniemozliwia Jej przeprowadzenie uniewaznienia w Polsce. Jakie opcje ma moja zona? Czy mozna przeprowadzic takie uniewaznienie w taki sposob zeby moja zona nigdy nie musiala spotkac swojego bylego meza, nawet nie wracac do miasta w Polsce gdzie slub koscielny byl zawarty. Jej byly maz ciagle tam mieszka.

Dziekuje za przeczytanie opisu naszej historii i czekam na porady. Wystarczy link do materialow ktore powinienem przeczytac zeby lepiej rozumiec opcje, ktore ma moja zona.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-08-13 08:46 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowny Panie!
    Rozsądnym rozwiązaniem jest takie, aby przykładowo adwokat zbadał związek Pana Żony pod kątem przyczyn prawnych, oraz zasugerował rozwiązanie. Proces kościelny ma to do siebie, iż, w odróżnieniu od cywilnego, nie dochodzi do konfrontacji Stron.

    Zapraszam do kontaktu (elektronicznego), gdy życzą Państwo Sobie, abym to ja podjęła się czynności prawnych w sprawie małżeństwa Pana Żony.

    Uszanowanie!

    Oceń odpowiedź 1 7

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania