Porady - pytania i odpowiedzi

2015-02-19 09:17 autor: aanneczkaaa

10 094 odsłon

jak zostać adwokatem kościelnym?

Śledząc w internecie interesującą mnie tematykę dotyczącą prawa kanonicznego i unieważnienia małżeństwa chciałabym się dowiedzieć jak można zostać adwokatem kościelnym. Interesuje mnie przede wszystkim jakie studia bądź studium należy ukończyć aby móc starać się o status adwokata kościelnego i jakie są wymogi i formalności, których trzeba dopełnić. Czy kandydat na adwokata kościelnego musi także spełniać jakieś specyficzne wymogi mornalne czy społeczne? mam na myśli dobrą opinię, być w kościelnym związku małżeńskim itp?czy posiadanie ślubu cywilnego ( ze względu na to że małżonek był rozwodnikiem) ma znacznie w tej kwestii? dziekuje za pomoc.
Ania

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-19 13:57 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowna Pani!
    Jeśli chodzi o adwokata to jak KPK określa winien on być nienaruszonej sławy, chodzi o to, aby nie było rozdźwięku pomiędzy np. jego cywilnym statusem a sprawami, którymi się zajmuje; wymóg w postaci pełnoletności jest jasny; adwokatem winien być katolikiem, aczkolwiek od tego można uczynić pewien "wyłom", chociaż z drugiej strony dopuszczenie niekatolika będzie bardziej praktykowane np. w krajach, w których liczba ich jest mniejsza aniżeli w krajach sensu stricte katolickich; najważniejsze to posiadanie doktoratu w dziedzinie prawa kanonicznego, bądź biegłość; plus zatwierdzenie przez właściwą władzę kościelną.

    W moim przypadku ta droga do zostania adwokatem wyglądało tak: pięcioletnie studia, następnie czteroletnie studia doktoranckie (czyli dziewięć lat), praktyka sądowa, zatwierdzenie.

    Uszanowanie!

    aanneczkaaa skomentował/a odpowiedź 2015-02-19 20:26

    co w sytuacji gdy posiada się już tytuł magistra prawa? czy nie wystarczy zrobić dodatkowo licencjat z prawa kanonicznego lub doktorat czy trzeba ukończyć najpierw studia na wydziale teologicznym?na czym polega zatwierdzenie i praktyka sądowa?

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-20 06:53 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowna Pani!
    Odnośnie praktyki sądowej, to moja polegała, tak na pasywnym braniu udziału w procesie (np. wydanie wyroku przez Sędziów), jak i na aktywniejszym (np. pomoc przy przesłuchaniu Stron, Świadków z Polski), przy czym praktyka moja z racji tego, iż miała miejsce w Niemczech mogła różnić się od praktyki w Polsce.

    Odnośnie zatwierdzenia: to wymaga to rozeznania obejmujące osobę kandydata, ja obok zaświadczenia o odbyciu praktyki miałam także jakby "rekomendację" sądową opisującą mnie jako kandydata.

    Z kolei odnośnie studiów, to spotkałam się w praktyce, iż Osoba po studiach z prawa, podjęła studia lic. z prawa kanonicznego, jak i uzupełniała to o zdanie z egzaminów z tych przedmiotów, które są na Wydziale Teologicznym.

    Myślę, iż już o szczegóły winna Pani zapytywać w Swoim mieście. Ja posiłkowałam się przy tej odpowiedzi swoim doświadczeniem, a ono, z racji zagranicy, może wyglądać inaczej.
    Uszanowanie!

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania