2014-07-29 10:14 autor: Krzysiek.gal
7 364 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Serdecznie witam!
Poczytałem sporo na tym forum. Widzę, że eksperci odpowiadają bardzo rzetelnie. Moja sprawa bardzo przypomina tę: http://www.senior.pl/porady/prawo-kanoniczne/2785-slub-ateisty-w-kosciele-PROTESTANCKIM.html
Zawierałem ślub w kościele protestanckim (Kościół Zielonoświątkowy) przed prezbiterem. Moja była żona była ochrzczona już przed ślubem - właśnie w Kościele Zielonoświątkowców. Ja nie ochrzciłem się ani wcześniej, ani później. Wzięliśmy rozwód cywilny. Teraz chcę wziąć ślub z katoliczką - konkordatowy.
W jaki sposób mamy skorzystać z "przywileju wiary"? Czy rozumiane w zapisie osoby Ochrzczone to wszystkie osoby ochrzczone, czy tylko Ochrzczone w Kościele Rzymsko-katolickim?
Serdecznie dziękuję za zainteresowanie sprawą!
Krzysiek
2014-07-29 15:13 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
jeśli chodzi o kwestię chrztu, to niekoniecznie mamy na myśli chrzest wyłącznie w KK, ma być natomiast on ważny (reguluje to KPK).
Pan natomiast, chcąc zawrzeć związek powinien starać się, albo o rozwiązanie swojego małżeństwa (dokonuje Papież), albo o stwierdzenie nieważności. Pomocą będzie właściwy Kościelny Trybunał Sądowy.
Pozdrawiam!
2015-01-28 17:38 autor odpowiedzi: kalina12
2015-01-29 06:23 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Ewunia skomentował/a odpowiedź 2015-02-10 11:26
A jak jest w przypadku dwojga ochrzczonych biorących ślub cywilny jedynie? W kościołach protestanckich takie śluby są jak najbardziej uznawane (nie ma wymogu ślubu kościelnego). Czy jeśli para w sytuacji z pytania wzięłaby ślub jedynie w USC to warunki do spełnienia przy rozwiązaniu małżeństwa byłyby takie same? Czy tak się dzieje w przypadku każdego ślubu cywilnego?
Dodano 2012-01-20 15:36 przez Gala555
Witam. Mam pytanie dotyczące możliwości wzięcia ślubu kościelnego z ateistą. Moja siostra (katoliczka) od kilku lat jest w związku z Anglikiem. Chcieliby wziąć ślub kościelny w kościele katolickim (głównie jej na tym zależy), jednak ze wstępnej orientacji u księdza ich sytuacja jest nieco skomplikow...
Dodano 2014-07-28 11:03 przez Kate12345
Witam ponownie,
Nawiązując do wcześniejszego zapytania:
http://www.senior.pl/porady/prawo-kanoniczne/2723-Slub-mieszany-z-rozwodnikiem.html
proszę o doprecyzowanie odpowiedzi, co oznacza, w myśli Prawa Kanonicznego, "staranie się o rozwiązanie związku" przez nieochrzczonego ateistę, zawierającego ś...
Dodano 2014-01-07 17:52 przez Ninaa
Mam nadzieję, że Pani mi pomoże bo już nie wiem co robić. Opiszę sytuację. 5 lat temu wzięłam ślub cywilny z obcokrajowcem, niestety oszukał mnie i chciał tylko obywatelstwo, okazało się że z tym są problemy to uciekł i straciłam z nim jakikolwiek kontakt, więc 3 lata temu wystąpiłam o rozwód, który...
Dodano 2012-05-20 14:02 przez archivario
Takie teoretyczne rozważanie, po wczorajszym akcie pana Palikota. Czy apostazja oficjalna jest powodem do unieważnienia małżeństwa lub (w innych wyznaniach) do rozwodu? Coś mi świta że gdzieś w Nowym Testamencie o tym było, ale jak teraz patrzy się na to w różnych kościołach?
Dodano 2020-02-09 12:21 przez Świetliczek
Oboje z partnerem chcielibyśmy wziąć ślub konkordatowy. Jedno z nas nie ma bierzmowania. Mamy też dwoje nieochrzczonych dzieci gdyż chcemy aby świadomie wybrały ścieżkę, którą chcą podążać.
Dodam, że dzieci uczęszczają na religię i w miarę możliwości do kościoła. Czy z powodu braku chrztu dzieci i...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA