Porady - pytania i odpowiedzi

2014-07-29 10:14 autor: Krzysiek.gal

7 359 odsłon

przywilej wiary - co i jak?

Serdecznie witam!
Poczytałem sporo na tym forum. Widzę, że eksperci odpowiadają bardzo rzetelnie. Moja sprawa bardzo przypomina tę: http://www.senior.pl/porady/prawo-kanoniczne/2785-slub-ateisty-w-kosciele-PROTESTANCKIM.html

Zawierałem ślub w kościele protestanckim (Kościół Zielonoświątkowy) przed prezbiterem. Moja była żona była ochrzczona już przed ślubem - właśnie w Kościele Zielonoświątkowców. Ja nie ochrzciłem się ani wcześniej, ani później. Wzięliśmy rozwód cywilny. Teraz chcę wziąć ślub z katoliczką - konkordatowy.
W jaki sposób mamy skorzystać z "przywileju wiary"? Czy rozumiane w zapisie osoby Ochrzczone to wszystkie osoby ochrzczone, czy tylko Ochrzczone w Kościele Rzymsko-katolickim?

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie sprawą!
Krzysiek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-29 15:13 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    jeśli chodzi o kwestię chrztu, to niekoniecznie mamy na myśli chrzest wyłącznie w KK, ma być natomiast on ważny (reguluje to KPK).

    Pan natomiast, chcąc zawrzeć związek powinien starać się, albo o rozwiązanie swojego małżeństwa (dokonuje Papież), albo o stwierdzenie nieważności. Pomocą będzie właściwy Kościelny Trybunał Sądowy.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 11

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-28 17:38 autor odpowiedzi: kalina12

    Do tej pory na pewno masz wszystko pozałatwiane i wiesz. Piszę bo odpowiedź pani ekspert nieco rozmija się z rzeczywistością .  Było tak : ona zielonoświątkowa od urodzenia, on katolik od urodzenia,  ochrzony.  Poszedł do zielonoświątkowców, ochrzcił się u nich.  Był kilka lat. Wzięli ślub  w kościele ewangelickim, nie w zborze zielonoświątkowców.
    Po kilku latach normalny sądowy  rozwód  . Potem wziął ślub kościelny z panną katoliczką, w kościele katolickim, z hucznym weselem. Bez żadnych problemów . Oczywiście proboszczowie znali sytuację.
     KK nie uznaje niczego co nie odbyło się w KK.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-29 06:23 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowny Przedmówco!
    Związek zawarty między ochrzczonymi, jest sakramentem, zatem, gdy X i Y należący do Koscioła nie mającego pełnej komunii z KK zawierają związek, a potem dochodzi do rozwodu, i woli związania się z katolikiem, to Ta Strona, która chce się związać z katolikiem ma rozpocząć kościelny proces małżeński.

    Z prawdą zatem nie rozmijam się, gdyż prowadzę sprawy od blisko dziesięciu lat, radzę też zerknąć na inne Forum, na którym to zagadnienie jest poruszane, gdzie również odpowiadam jako ekspert, Ihlisoft, z ramienia Sądu Kościelnego Rottenburg/N.

    Uszanowanie!

    Ewunia skomentował/a odpowiedź 2015-02-10 11:26

    A jak jest w przypadku dwojga ochrzczonych biorących ślub cywilny jedynie? W kościołach protestanckich takie śluby są jak najbardziej uznawane (nie ma wymogu ślubu kościelnego). Czy jeśli para w sytuacji z pytania wzięłaby ślub jedynie w USC to warunki do spełnienia przy rozwiązaniu małżeństwa byłyby takie same? Czy tak się dzieje w przypadku każdego ślubu cywilnego?

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania