2014-07-25 22:59 autor: miniuska
7 075 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Witam, w tym roku wychodzę za mąż za rozwodnika "cywilnego". Podczas spisywania protokołu przedślubnego ksiądz poinformował nas o tym, że proboszcz będzie musiał wystąpić o zgodę do biskupa na zawarcie małżeństwa. Oprócz tego powiedział, że narzeczony musi stawić się z dwiema osobami, które znają go co najmniej od 18go roku życia i mogą poświadczyć rozwód cywilny (oczywiście mieliśmy przy sobie oryginał wyroku sądowego stwierdzającego rozwód, a ponadto zaświadczenia z USC o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa stwierdzającego nasz stan cywilny). Czytałam: Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim i wydaje mi się, że zeznania świadków i spisanie takiego "oświadczenia" o tym, że narzeczony jest naprawdę stanu wolnego są konieczne w przypadku braku dokumentów, a my dostarczyliśmy ich kilka. Ponadto za spisanie takiego dodatkowego oświadczenia pobierana jest dodatkowa opłata. Chciałabym zapytać czy takie oświadczenie ma podstawę prawną w prawie kanonicznym? Z góry dziękujęza szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
2014-07-26 08:50 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
jedną z cech prawa kanonicznego jest jego fleksibilność, czyli elastyczność, oznacza to, iż to, co nie jest regulowane w KPK, może być uregulowane na sposób partykularny, np. przez Konferencję Episkopatu (stąd Instrukcja) dla i w danym kraju. Może, albo Pani przedstawić racje Proboszczowi, a gdy jednak Proboszcz postawi taki wymóg, trzeba się dostosować, gdyż i za nim są odpowiednie przyczyny.
Uszanowanie!
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA