Porady - pytania i odpowiedzi

2014-04-22 13:14 autor: Mariola5588

7 255 odsłon

Czułe pieszczoty z nowym partnerem po rozwodzie

Witam serdecznie! od niecałego roku jestem po rozwodzie, jestem również w trakcie trwania procesu o stwierdzenie niewazności małżeństwa...

 

Jestem osobą wierzącą i praktykującą, poznałam mężczyznę i wiem, że aby móc przyjmować Komunię Świętą nie możemy z sobą współżyć, mój partner to szanuje. Jak dalece możemy posunąć sie jeśli chodzi o wzajemne pieszczoty, czy jest to również uznawane za grzech ciężki i może to być powód do nie uzyskania rozgrzeszenia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-04-22 13:40 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    postawiła Pani zapytanie w dziale prawa kanonicznego, natomiast prawo samo nie określa tego, co dotyczy materii grzechu, weźmy pod uwagę chociażby kwestię przepisów prawa karnego i obowiązującą tam zasadę: iż każde przestępstwo jest grzechem, nie każdy grzech jest przestępstwem, tu z pomocą może przyjść Duszpasterz, teologia.

    Polecam także lekturę dokumentów Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza konstytucję Gaudium et spes, jak i encyklikę papieską Humane vitae.

    W zaistniałej sytuacji udzielenie przeze mnie odpowiedzi wykraczałoby poza moje prawne kompetencje, jest też kwestią sumienia czy daną sytuację określa ono jako grzech, czy też nie, inna sprawa, iż mówimy w tym momencie o sumieniu prawidłowo ukształtowanym, nie zaś szerokim czy skrupulanckim.

    Z wyrazami szacunku!

    Oceń odpowiedź 1 6

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania