2014-03-27 23:53 autor: 1wojtek1
6 265 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Mam pytanie. Czy osoba która jest obecnie w związku wyznaniowym a jednocześnie ma rozwód cywilny z osobą z którą zawarła tenże związek wyznaniowy ,czy może zawrzeć drugi wiązek małżeński cywilny z inną osobą,czy to w świetle prawa konkordatowego jest zgodne? Czy to jest bigamia?
Czy powinny obie strony konkordatu-państwo i kościół - stać na straży jednożeństwa,aby przypadkiem nie doszło do bigamii w świetle prawa. Czy aby tak nie jest przypadkiem, bo dwa w małżeństwa w jednym prawie, to wielożeństwo. Żyjemy w państwie, gdzie jest jednożeństwo. Jeśli państwo sobie, a kościół sobie, to może dojść do bigamii za sprawą Konkordatu. Jeśli Kościół zawiązał prawo z państwem i na odwrót, to muszą zachować jednożeństwo. Jeśli strony łączą związki po swojemu, to łamią prawo, które wspólnie zawiązały.
Pytanie które zadałem wyżej jest dzisiaj wykonalne, ale czy to jest zgodne z prawem. Było nie było, Konkordat jest aktem prawnym. A w sprawach małżeństw nastąpił zgrzyt. Pozdrawiam
2014-03-28 00:43 autor odpowiedzi: smiling
2014-03-28 06:44 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
istota małżeństwa konkordatowego polega na tym, iż zawierając małżeński związek w Kościele Katolickim, wywołuje to skutki nie tylko w tym Kościele, ale i wobec Państwa. Naturalnie Strony, które chcą zawrzeć małżeństwo w taki sposób nie tylko, że nie mogą mieć "przeciwskazań" wg prawa kanonicznego, ale i cywilnego (np. kwestia bigamii).
W momencie, gdy dochodzi o rozłamu w związku Stron, to wobec Państwa Strony Te po np. rozwodzie są wolnego stanu, ale, aby w przyszłości zawrzeć związek kościelny, to muszą starać się o przeprowadzenie kościelnego procesu (stwierdzenie nieważności, rozwiązanie).
I teraz, gdy np. Strona "nie jest wolna" wg prawa kanonicznego, ale wolna wg cywilnego może zawrzeć jedynie związek cywilny; można dywagować dalej: gdy "jest wolna" wg prawa kanonicznego, ale nie cywilnego, to trudno mówić o małżeństwie konkordatowym, bo są "przeciwskazania" w prawie cywilnym, ale można wziąć pod uwagę jedynie takie zawarcie związku, które wywiera skutki na płaszczyźnie kościelnej nie zaś cywilnej. Podam jeszcze dalej: gdy Strona jest po rozwodzie cywilnym, a zatem "wolna" na płaszczyźnie cywilnej, i np. nigdy nie była w związku kościelnym, to może zawrzeć małżeństwo konkordatowe po uzyskaniu zezwolenia (chodzi o sytuację, do której kościelny Prawodawca nie chce dopuszczać: aby np. kosztem dzieci ze związku np. cywilnego tworzony był związek kościelny).
Pozdrawiam!
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
Dodano 2013-09-08 14:14 przez bala93
Witam serdecznie,
Rok temu wzięłam rozwód cywilny i chciałabym rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa (śłub był konkordatowy).
Jestem obecnie w nowym związku i zastanawiam się, czy w trakcie trwania procesu o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego mogę zawrzeć ślub cywilny z obec...
Dodano 2012-09-09 21:29 przez Ania 1976
Czy jesli dostała bym unieważnienie ślubu cywilnego to dostanę też unieważnienie ślubu kościelnego na tej podstawie czy będę musiała przejść wszystkie formalności tzn świadkowie itd.?
Dodano 2020-02-09 12:21 przez Świetliczek
Oboje z partnerem chcielibyśmy wziąć ślub konkordatowy. Jedno z nas nie ma bierzmowania. Mamy też dwoje nieochrzczonych dzieci gdyż chcemy aby świadomie wybrały ścieżkę, którą chcą podążać.
Dodam, że dzieci uczęszczają na religię i w miarę możliwości do kościoła. Czy z powodu braku chrztu dzieci i...
Dodano 2014-07-31 08:55 przez aneta.k
Serdecznie witam!
Nie wiem, czy ten wątek był tutaj poruszany, ale moja sprawa jest dość skomplikowana: jako nieochrzczona wzięłem ślub cywilny w USC. Mój były mąż był protestantem.Rozwiodłam się po roku małżeństwa z powództwa byłego męża. Nie mamy dzieci. W czasie tamtego małżeństwa też zostałam oc...
Dodano 2014-07-28 11:03 przez Kate12345
Witam ponownie,
Nawiązując do wcześniejszego zapytania:
http://www.senior.pl/porady/prawo-kanoniczne/2723-Slub-mieszany-z-rozwodnikiem.html
proszę o doprecyzowanie odpowiedzi, co oznacza, w myśli Prawa Kanonicznego, "staranie się o rozwiązanie związku" przez nieochrzczonego ateistę, zawierającego ś...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA