Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-26 12:18 autor: sefira77

5 214 odsłon

czy to może być podstawą do unieważnienia małżeństwa

Moje małżeństwo trwajace 9 lat zakończyło się po 9 latach rozwodem  cywilnym.W ciągu trwania naszego małżeństwa świadomie tak ja ,jak i moja małżonka zrezygnowaliśmy ze starania się o potomstwo.W sumie to dopiero po rozwodzie ,kiedy każde z nas ruszyło swoją drogą zacząłęm interesować się bardziej instytucją małżeńską i dowiedziałem się że staranie się o potomstwo jest podstawą przysięgi małżeńskiej .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-26 12:57 autor odpowiedzi: Wiechu47

    Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Was Bóg obdarzy?" 

    Każdy z małżonków podczas ceremonii ślubnej odpowiada na to pytanie kapłana twierdząco.Nie wiem,czy niewywiązanie z tego przyrzeczenia jest podstawą do rozwiązania małżeństwa,pewnie tu wypowie się pani Adwokat Kościelna.Z tego co wiem,prawo kościelne w tym względzie zostało bardzo zliberalizowane i myśle,że odpowiedź będzie korzystna dla Ciebie.

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-26 13:10 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    niestety, ale na takie pytania nie odpowiadam: bowiem kwestia potomstwa można być rozpatrywana w kontekście wielu tytułów prawnych, czyli przyczyn; natomiast, gdy analizujemy ją już w aspekcie jednej przyczyny, to ta z kolei wymaga udowodnienia jej istotnych elementów. Zawsze też stoję na stanowisku, iż sprawę należy zbadać, biorąc pod uwagę wszystkie przyczyny prawne; nie raz spotkałam się niestety z sytuacją: iż co prawda dany tytuł zachodzi, jednakże pojawia się problem z jego dowiedzeniem. Stąd: należy zbadać wszystkie tytuły, a w przypadku zasadności jakiegoś z nich, jego istotne elementy. Tego na forum o charakterze publicznym nie czynię. Dziękuję za zrozumienie!

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-26 14:08 autor odpowiedzi: smiling

    no nie wiem - myślę że nie tak szybko będzie unieważnienie małżeństwa , tu musi być zbadana sprawa czy w ogóle mogliście Państwo posiadać potomstwo ,sprawy zdrowotne a to już nie takie proste lecz ten wątek musi być też zbadany a przyczyn może być dużo w/g mnie przy tym co Pani opisała nie jest dostanie unieważnienia tak oczywiste

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-26 18:53 autor odpowiedzi: sefira77

    Zastanawia mnie jedno.W odpowiedziach przewija się złożoność sprawy, czy mogliśmy mieć dzieci .Ja nie chcę kombinować bo chodzi o kwestie poczucia moralnego i Boga. Wiem że ani ja ani żona nigdy nie podejmowaliśmy współżycia w takim charakterze aby doszło do zrodzenia potomstwa.Jeśli są kwestie zdrowotne to nie były znane ani mnie ani mojej byłej żonie.Zastanawiam się ile par biorących ślub zdaje sobie sprawę że "mają obowiązek" wspołżycia w kierunku zrodzenia dziecka bo ja dowiedziałem się o tym kiedy zacząłem rozważać kwestie unieważnienia małżeństwa.
    sefira77 zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-26 18:56
    Wiem ,że wtedy wiedząc że taki obowiązek kościół nakłada to pewnie zrezygnowałbym ze ślubu kościelnego.Bo o ile byłem gotowy na małżeństwo ,o tyle nie na dziecko

    smiling skomentował/a odpowiedź 2014-03-31 14:49

    nie dorosła Pani do małżeństwa

    smiling skomentował/a odpowiedź 2014-03-31 14:51

    Nick mówi że kobieta dlatego poprawiam Pan/i

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-27 04:14 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    porusza Pan bardzo ważny wątek w postaci: "zdawania sobie sprawy" a błąd, posiadania pewnej wiedzy a błąd, do tego można dołączyć problem opinii sprzecznych z tym, co wymaga do ważności prawo kanoniczne.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    sefira77 skomentował/a odpowiedź 2014-03-27 20:25

    prosiłbym o rozwinięcie bowiem padły pewne skróty myślowe a nie ma ich rozwinięcia. Dziękuję

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania