Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-23 23:52 autor: madzia8283

5 415 odsłon

Slub w dwoch roznych kosciolach, w dwoch roznych panstwach.

Witam serdecznie,

Moj narzeczony brazylijczyk dostal prace w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jedna opcja, zeby sie pobrac (a tym samym, abym mogla zamieszkac z nim w ZEA jest slub w kosciele protestanckim, ktory jest jednoczesnie slubem cywilnym i koscielnym, zatwierdzonym pozniej przez ambasade Brazylijska i Polska w ZEA).
Moje pytanie brzmi: czy po zawarciu zwiazku malzenskiego w ZEA w kosciele protestanckim, moge ponownie (po raz drugi) zawrzec zwiazek malzenski w Polsce w kosciele rzymsko katolickim?
(Jestem gleboko wierzaca katoliczka, narzeczony nie nalezy do zadnej wiary mimo, ze przez ostatnie 3 lata, kiedy mieszkalismy w Portugalii uczeszczal ze mna na msze Sw., jednak jesli dojdzie do slubu koscielnego przystapi jako stricte osoba nie wierzaca).


Bardzo serdecznie dziekuje za odpowiedz. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-24 05:30 autor odpowiedzi: smiling

    Za dużo pisania a to jest bardzo poważny temat i nie chcę wprowadzać  w błąd a przez nie dokładną wiedzę pisać bzdury w/g mnie zawarcie tzw. ślubu ekumenicznego jest  możliwe. Ponadto Kościół Rzymskokatolicki dopuszcza tzw. odstąpienie od formy kanonicznej, umożliwiając ślub osobie wyznania rzymskokatolickiego poza jej Kościołem. Odpowiednią dyspensę udziela biskup ordynariusz poprzez proboszcza i wówczas nie wymagana jest podczas ślubu obecność kapłana rzymskokatolickiego a szczegóły można znaleźć w Instrukcji Episkopatu Polski, wprowadzającej normy Prawa Kanonicznego i Dyrektorium Ekumenicznym w sprawie małżeństw o różnej przynależności kościelnej. A co  do tego czy może Pani po raz drugi wstąpić w sakrament małżeństwa  w/g mnie nie


    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 06:47 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    nie pisze Pani, czy Pani Narzeczony jest ochrzczony, czy też nie (wspomina Pani tylko, iż "nie należy do żadnej wiary", ale może to oznaczać, iż w chwili obecnej nie deklaruje się jako wierzący). Możliwy jest związek zarówno z osobą nieochrzczoną, jak i ochrzczoną, jednakże przynależącą do innego Kościoła nie utrzymującego pełnej wspólnoty z Kościołem katolickiem. Obie formy związane są z pewnymi warunkami.

    Inne zagadnienie to też zachowanie formy kanonicznej: polecam szczególnie kan. 1118 KPK.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-25 00:37 autor odpowiedzi: madzia8283

    Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
    Przeczytalam polecony przez Pania : kan, 1118 KPK. 

    Wyjasnie moja sytuacje i pytanie raz jeszcze, bo mozliwe, ze poprzednio nie jasno sie wyrazilam.

    Narzeczony prawdopodobnie nie jest ochrzczony (staralismy sie tego dowiedziec, ale jego mama nie wie....., a z babcia nie udalo nam sie skontaktowac, nikt inny z rodziny w Brazylii nie chce nam w tym pomoc. Narzeczony urodzil sie w Brazylii, mieszkal tam do 11 roku zycia z babcia, z tego co pamieta uczeszczal na jakies msze sw., prawdopodobnie ewangelickie? Jego mama mieszkala w Portugalii, gdzie tez pojechal narzeczony majac 12 lat. Od ponad 8-9 lat nie byl w Brazylii i nie predko tam pojedzie). 

    Zarowno ksiadz w mojej polskiej parafii, jak i ojciec Gwardian z  klasztoru oo. Franciszkanow mowili mi, ze zeby narzeczony mogl zawrzec ze mna zwiazek malzenski nie musi przynalezec do zadnej religii, ale musimy podpisac papiery, za pewniajace,ze nasze dzieci beda wychowywane w wierze katolickiej.

    W moim pytaniu chodzilo mi o nastepujaca sytuacje:

    Zawieramy zwiazek malzenski w kosciele protestanckim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (kaplan z tego kosciola, powiedzial, ze musimy jedynie posiadac wazne paszporty i odpisy aktu urodzenia (nie musimy byc ochrzczeni, zeby zawrzec zwiazek malzenski w tym kosciele i nie musi tez przynalezec do kosciola protestanckiego). Ten slub jest traktowany jako cywilnyo-koscielny protestancki. Ambasada Polska i Brazylijka podbija nam pieczatke o waznosci tego malzenstwa. 

    Moje pytanie brzmi:

    Bedac juz po slubie cywilno-koscielnym zawartym w kosciele protestanckim w ZEA, czy mozliwe jest, zebysmy w Polsce mogli pobrac sie "po raz drugi" w kosciele rzymskoktolickim? 


    PS. Nie jestesmy w stanie pobrac sie w Polsce w przeciagu 30 dni (tyle dni wolnego ma moj narzeczony), poniewaz sprawa w sadzie rejonowym w zwiazku ze zwolnieniem narzeczonego z posiadania dokumentu o  zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku malzenskiego (ktorego w Brazylii juz nie wydaja od 2010r.), trwa od dnia wyznaczonej rozprawy (ktora moze byc np. 10 dnia dni wolnych narzeczonego) do uprawomocnienia tego wyroku 21 dni, po 21 dniach sad wysyla dokument na adres domowy w PL, do USC mozemy isc dopiero wtedy, kiedy ten dokument bedziemy mieli ze soba, aby mozna bylo ustalic termin slubu (czyli za kolejne 14-30 dni). Tak wiec trwac to moze nawet 2 miesiace.

    Pozdrawiam
    madzia8283 zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-25 00:57

    Wlasnie doczytalam o roznicy w zawarciu zwiazku malzenskiego z osoba nieochrzczona, a ochrzczona, ale innej wiary.
    Nie rozumiem w takim razie dlaczego zarowno ksiadz jak i o. Gwardian, poinformowali mnie, ze taki slub jest mozliwy. 

    "Małżeństwo mieszane w ścisłym znaczeniu nie obejmuje małżeństwa katolika z nieochrzczonym (kan. 1086). Jednak w przypadku zawierania takiego małżeństwa (mieszanego - w szerokim znaczeniu) prawodawca kodeksowy poleca zachować liczne przepisy dotyczące małżeństw mieszanych (zob. kan. 1129). Między małżeństwem mieszanym (mixtae religionis), a małżeństwem strony katolickiej z osobą nieochrzczoną (disparitas cultus) jest wielka różnica. Co do zawarcia małżeństwa mieszanego - istnieje tylko 197zakaz, podczas gdy w przypadku małżeństwa strony katolickiej z osobą nieochrzczoną - występuje przeszkoda zrywająca."

    Czy jest w takim razie mozliwe, zeby narzeczony zostal ochrzczony w kosciele rzymskokatolickim i przystapil do slubu tylko i wylacznie z sakramentem chrztu sw.? 
    Czy tez, aby zawrzec zwiazek malzenski musialby przystapic do pozostalych 2-ch sakramentow i odbyc nauki przedmalzenskie? 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-25 07:10 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    małżeństwo mieszane to związek pomiędzy katolikiem a np. protestantem, a zatem Osobą przynależącą do Kościoła nie mającego pełnej komunii z KK. Z kolei przeszkoda różnej wiary zachodzi w sytuacji związku katolika z osobą nieochrzczoną.

    W I sytuacji istnieje zakaz, zatem związek zawarty wbrew niemu jest ważny aczkolwiek niegodziwy - to sfera moralna. W II przypadku związek zawarty bez dyspensy jest nieważny. W obu jednakże sytuacjach są pewne warunki, o których Pani wspomina: np. kwestia wychowania potomstwa.

    Do tego dochodzi konieczność zachowania formy kanonicznej dla katolika.

    Zatem, gdy zawiera Pani związek bez dyspensy, dodatkowo bez zachowania formy kanonicznej, to małżeństwo to jest nieważne. Zawarcie zatem związku w KK w późniejszym czasie będzie związane z analizą tego związku Pani, który zamierza Pani zawrzeć.

    Aby Pani Narzeczony zawarł związek nawet w KK, nie ma potrzeby, aby przyjął chrzest. Polecam w zaistniałej sytuacji poinformowanie Kościoła Katolickiego, w którym chce Pani wstąpić w kościelny związek jak i poinf. o całej sprawie.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania