Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-18 09:17 autor: barmag

7 513 odsłon

ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego

Witam,

Mam następujące pytanie: czy jest możliwe zawarcie ślubu kościelnego w trakcie trwania rozwodu cywilnego jednego z partnerów, o ile zachodzą niżej opisane przesłanki:

1)      zainteresowani partnerzy posiadają dziecko, które w zaistniałych okolicznościach nie ma możliwości życia i rozwijania się w pełnej rodzinie

2)      rozwód cywilny z przyczyn  niezależnych od partnerów może trwać bardzo długo

3)      mieszkanie osobno jest bardzo utrudnione ze względów materialnych – jest równoznaczne z ryzykiem bezdomności jednego z partnerów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-18 10:12 autor odpowiedzi: LECHO

    Polskie prawo jest brutalne. 

    Jednak- dopóki nie będzie rozwodu- to nie można zawrzeć związku małżeńskiego.

    Przesłanki są uzasadnione, natomiast żyjemy w państwie biurokratycznym- i tu papierkowe sprawy naprawdę potrafią utrudniać życie obywatelom!

    Musisz czekać na papier rozwodowy. Mam nadzieję, że uda Ci się to w miarę szybko załatwić, powodzenia!

    Oceń odpowiedź 2 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-18 11:37 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    gdy Strona ma jakieś zobowiązania (i nie chodzi przy tym wyłącznie o zawarty wcześniej związek cywilny, i zeń wynikające obowiązki, np. wobec dzieci) to istnieje konieczność prośby o zgodę na zawarcie związku kościelnego.

    W pytaniu został poruszony dodatkowy też inny problem: brak rozwodu a ślub kościelny. Musimy pamiętać, iż w Polsce jest możliwość zawarcia ślubu konkordatowego, tzn. takiego, z kórego powstają skutki, tak na płaszczyźnie prawa cywilnego, jak i kościelnego. Aby jednak móc zawrzeć taki ślub nie może być przeszkód wynikających m. in. właśnie z prawa cywilnego, a w tym przypadku takowa jest - zawarty związek.

     Możemy dywagować natomiast o zawarciu wyłącznie ślubu, który wywiera konsekwencje na gruncie prawa kościelnego, ale wówczas nie będziecie Państwo związkiem przed Prawodawcą cywilnym, też można napotkać pewne trudności w uzyskaniu zgody na taki ślub z racji możliwych nadużyć.

    Myślę, iż pozostałe wątpliwości powinien rozwiać Proboszcz. Też z tego, co się orientuję, to rozwód bez orzekania o winie Stron nie trwa długo, aczkolwiek czasami polecam jednak orzeknięcie winy.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 1 8

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 05:45 autor odpowiedzi: smiling

    A co z aktem - ślubem kościelnym ? czy jest unieważnienie oraz czy był ślub kościelny. Nic na ten temat nie jest nawet wspomniane  ,na temat   sakramentu małżeństwa ,dlatego nic nie mogę poradzić a gdybać nie będę

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 08:01 autor odpowiedzi: Andrzej52

    Niestety niezależnie od zachodzących przesłanek,chociażby najbardziej przekonujących do zawarcia związku małżeńskiego obydwie strony muszą być"stanu wolnego"Słub będzie możliwy po zakończeniu procesu rozwodowego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania