2014-02-18 09:17 autor: barmag
7 511 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Witam,
Mam następujące pytanie: czy jest możliwe zawarcie ślubu kościelnego w trakcie trwania rozwodu cywilnego jednego z partnerów, o ile zachodzą niżej opisane przesłanki:
1) zainteresowani partnerzy posiadają dziecko, które w zaistniałych okolicznościach nie ma możliwości życia i rozwijania się w pełnej rodzinie
2) rozwód cywilny z przyczyn niezależnych od partnerów może trwać bardzo długo
3) mieszkanie osobno jest bardzo utrudnione ze względów materialnych – jest równoznaczne z ryzykiem bezdomności jednego z partnerów.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
2014-02-18 10:12 autor odpowiedzi: LECHO
Polskie prawo jest brutalne.
Jednak- dopóki nie będzie rozwodu- to nie można zawrzeć związku małżeńskiego.
Przesłanki są uzasadnione, natomiast żyjemy w państwie biurokratycznym- i tu papierkowe sprawy naprawdę potrafią utrudniać życie obywatelom!
Musisz czekać na papier rozwodowy. Mam nadzieję, że uda Ci się to w miarę szybko załatwić, powodzenia!
2014-02-18 11:37 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
gdy Strona ma jakieś zobowiązania (i nie chodzi przy tym wyłącznie o zawarty wcześniej związek cywilny, i zeń wynikające obowiązki, np. wobec dzieci) to istnieje konieczność prośby o zgodę na zawarcie związku kościelnego.
W pytaniu został poruszony dodatkowy też inny problem: brak rozwodu a ślub kościelny. Musimy pamiętać, iż w Polsce jest możliwość zawarcia ślubu konkordatowego, tzn. takiego, z kórego powstają skutki, tak na płaszczyźnie prawa cywilnego, jak i kościelnego. Aby jednak móc zawrzeć taki ślub nie może być przeszkód wynikających m. in. właśnie z prawa cywilnego, a w tym przypadku takowa jest - zawarty związek.
Możemy dywagować natomiast o zawarciu wyłącznie ślubu, który wywiera konsekwencje na gruncie prawa kościelnego, ale wówczas nie będziecie Państwo związkiem przed Prawodawcą cywilnym, też można napotkać pewne trudności w uzyskaniu zgody na taki ślub z racji możliwych nadużyć.
Myślę, iż pozostałe wątpliwości powinien rozwiać Proboszcz. Też z tego, co się orientuję, to rozwód bez orzekania o winie Stron nie trwa długo, aczkolwiek czasami polecam jednak orzeknięcie winy.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
2014-03-24 05:45 autor odpowiedzi: smiling
2014-03-24 08:01 autor odpowiedzi: Andrzej52
Dodano 2014-01-07 17:52 przez Ninaa
Mam nadzieję, że Pani mi pomoże bo już nie wiem co robić. Opiszę sytuację. 5 lat temu wzięłam ślub cywilny z obcokrajowcem, niestety oszukał mnie i chciał tylko obywatelstwo, okazało się że z tym są problemy to uciekł i straciłam z nim jakikolwiek kontakt, więc 3 lata temu wystąpiłam o rozwód, który...
Dodano 2013-07-15 12:58 przez sylwia1974
Mam zapytanie donośnie rozwodu kościelnego. Mój były mąż stara się o rozwód kościelny od dłuższego czasu . Otrzymywałam wezwania na przesłuchania jednak się nie wstawiałam . Jako powód podał niemożnośc posiadania przeze mnie dzieci. Leczyc zaczęliśmy sie po roku po ślubie. Jednak po 7 latach małżeńs...
Dodano 2013-06-10 11:50 przez gielniaci
Witam !
Jestem po śłubie kościelny i rozwodzie cywilnym. Dowiadywałem sie o unieważnienie małżeństwa, ksiądz z któym rozmawiałem widział podstawy. Odpuściłem temat po tym jak sie dowiedziałem ile to kosztuje i usłyszałem: biskup lubi jak koperta stoi.
Jestem teraz z kims i chciałbym sie ponownie oże...
Dodano 2013-03-11 11:33 przez tomzos
Witam serdecznie. Czy w przypadku rozwodu cywilnego, a w nastęsptwie ok. 2 lat po rozwodzie, dawny partner umiera jest możliwość zawarcia ponownie ślubu kościelnego?
Dodano 2012-09-07 14:10 przez GoniaEM
Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się czy gdy postanowię złożyć wniosek o rozwód mając 2 letnie dziecko i ślub tylko cywilny,gdyż małżonek kościelnego nie chce będę mogła w przyszłości do zawarcia ślubu kościelnego z nowym partnerem? I czy moje dziecko po rozwodzie będzie mogło przystąpić do k...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA