Porady - pytania i odpowiedzi

2010-12-17 12:02 autor: Ania-Marysia

29 879 odsłon

Jak napisać apelację (nieważność małżeństwa)

Otzymałam właśnie negatywną decyzję I intancji orzekającą ważnośc związku małżeńnskiego. Chcę napisać apelację. Jak powinna wygladac treść i forma takiej apelacji. Problemem jest to iz przebywam za granicą... Czy są gdzieś jakieś gotowe wzory takich apelacji? Co powinnam w niej zawrzeć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-12-17 13:42 autor odpowiedzi: Kanonista

    Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego Kan. 1628 - Strona, która się czuje pokrzywdzona jakimś wyrokiem, a także rzecznik sprawiedliwości i obrońca węzła w sprawach, w których wymagana jest ich obecność, mają prawo apelować od wyroku do wyższego sędziego, z zachowaniem przepisu kan. 1629.

    W piśmie apelacyjnym należy zwrócić uwagę, dlaczego  i   czemu ,nie zgadza się Pani z wyrokiem I Instancji, jak i poprosić Sąd II Instancji o zmianę wyroku Sądu I Instancji.Ponadto może również Pani wnieść nowe dowody, jak i może Pani prosić o rozpatrzenie np.nowych tytułów nieważności (kan.1639, 1683).

    Pod względem formalnym pismo apelacyjne powinno zawierać-oznaczenie strony-czyli Pani, wskazanie na sąd kompetentny do rozpatrzenia apelacji (czyli sąd II Instancji)-wskazać, że wyrokiem z dn...(podać datę)Sąd I Instancji orzekł ważność małżeństwa z tytułu (tytułów).Od powyższego wyroku wnoszę apelację i podać treść jej uzasadnienia.

    Ocena odpowiedzi 4 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-12-17 14:23 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    od otrzymania wyroku ma Pani 15 dni na tzw. zgłoszenie apelacji, następnie od zgłoszenia apelacji kolejne 30 dni na jej uzasadnienie. Pisma kieruje Pani do Trybunału II instancji za pośrednictwem Trybunału orzekającego w Pani sprawie jako Sąd I Instancji, aczkolwiek może Pani apelować do Trybunału Roty Rzymskiej.

    Czymś zalecanym jest podanie nowych dowodów, np. świadków, a nie tylko polemika z treścią wyroku.

    Nie zawsze też Sąd II Instancji może przyjać nowy tytuł, czasami jest tak, iż nowy tytuł strona zgłasza przy rozpoczęciu nowej sprawy.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Magena skomentował/a odpowiedź 2018-08-13 16:28

    Dzień dobry, Jak napisać zgłoszenie apelacji tak aby później mieć czas na uzasadnienie ?

    Ocena odpowiedzi 0 14

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-31 12:10 autor odpowiedzi: lawenda1979

    Witam, ja wlasnie otrzymalam negatywna odpowiedz z sadu koscielnego. Nie rozumiem tego gdyz malzonek odszedl po miesiacu po slubie do innej kobiety. Myslalam ze mam duza szanse na udowodnienie jego winy i niedojrzalosci emocjonalnej. I teraz juz sama nie wiem jak to wszystko jest rozpatrywane... czy mam jeszcze szanse piszac odwolanie..jestem zalamana..

    Ocena odpowiedzi 4 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-31 12:54 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    być może proces przebiegał z innej przyczyny, aniżeli Pani wskazała, w zaistniałej sytuacji Sąd nie ma obowiązku rozszerzenia przedmiotu sporu o nowy tytuł, Strona musi mieć nad tym sama pieczę.

    Sprawa winna być zbadana, tak w kontekście ew. nowej przyczyny, jak i zasadności apelacji.

    Znowu zapytanie o szanse na odwołanie się bez zaznajomienia się z Pani sprawą pod kątem ew. nowego tytułu jak i bez zaznajomienia się z Pani wyrokiem, uniemożliwia udzielenie odpowiedzi.

    Pozdrawiam!

    Ocena odpowiedzi 1 13

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-31 14:20 autor odpowiedzi: Andrzej52

    Uważam że w tej sytacji powinnaś pisać odwołania aż do skutku.Jeśli będzie trzeba to i do Trybunału Roty Rzymskiej.Oczywiście lepiej będzie wskazać kolejnych świadków i dodatkowe okoliczności. Istotne są także motywy męża .Z jakiej przyczyny wstąpił w związek małżeński nie planując pożycia?Czy powiedział Ci przed ślubem o swoich planach życiowych? Może nie był świadomy w chwili składania przysięgi małżeńskiej? Wskaż nowych świadków na te okoliczności.Powodzenia i cierpliwości.

    Oceń odpowiedź 2 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-15 11:18 autor odpowiedzi: smiling

    Przysługuje nam odwołanie, apelacja?

    Proces taki składa się z III instancji. Jeżeli I instancja wyda wyrok pozytywny, to akta są przesyłane do zbadania sprawy przez II instancję. Jeżeli II instancja wyda wyrok pozytywny, to dane małżeństwo jest uznane za nieważnie zawarte. Z kolei, jeżeli I instancja wyda wyrok negatywny, to osoba, która nie zgadza się z wyrokiem musi zgłosić i napisać skargę z prośbą o przeprowadzenie procesu do II instancji. Jeżeli II instancja wyda wyrok pozytywny, to trzeba skierować skargę do III instancji. Natomiast jeżeli II instancja wyda wyrok negatywny, to dane małżeństwo będzie uznawane za ważne i nadal obowiązujące.

    Ocena odpowiedzi 3 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-16 07:35 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Do Przedmówcy,
    Instancji może być o wiele więcej, biorąc pod uwagę fakt wniesienie nowego tytułu na szczeblu apelacyjnym, bądź nowego wniesienia sprawy.
    Uszanowanie!

    smiling skomentował/a odpowiedź 2015-07-16 14:22

    dziękuję pozdrawiam

    Ocena odpowiedzi 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-12-07 15:38 autor odpowiedzi: basiaczek1

    Witam serdecznie. Chciałam bym zasiegnąc informacji jesli chodzi o przesłuchanie przez biegłego psychologa w procesie o uniewaznienie małżenstwa. Czy jest to konieczne. Czy przesłuchiwane sa obie strony procesu czy tylko powód? I jak jest ze zwolnieniem z kosztów procesu. W skardze powodowej pisałam o zwolnienie z kosztów, odpowiedz była pozytywana. Dzis otrzymałam pismo w którym zawarta jest informacja z tym iż musze uiścic opłaty od procesu. Co moge z tym zrobic ?Basia

    Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2016-12-07 15:59

    Szanowna Pani, odnośnie kosztów proszę zapytywać w Sądzie. Odnośnie Biegłego - zależy to od praxis Sądu: badana jest zawsze Strona, po której domniemywa się np. niezdolność, ale i bywa, że stawia się też Strona przeciwna. Uszanowanie!

    Ocena odpowiedzi 1 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-04-20 21:33 autor odpowiedzi: ATA 111

    WITAM A CO WTEDY GDY PIERWSZA INSTANCJA BYŁA ZA WAŻNOŚCIĄ  WYSŁAŁAM ŻE SIE NI GODZE  Z TYM WYROKIEM ,POSZŁO DO DRUGIEJ TAM PO ROKU DOSTAŁAM ODP POZYTYWNĄ ZE ZOSTAŁO NIEWAZNIE ZAWARTE.....I ŻE MAM CZEKĆ 2 TYGODNIE NA  UMOCNIENIE WYROKU I BEDE MOGŁA ZAWRZEĆ NOWY ZWIĄZEK ....NIE MA MOWY W PIŚMIE O TRZECIEJ INSTANCJI ????? CO ZROBIĆ ??

    madlen_871 skomentował/a odpowiedź 2017-11-20 13:19

    Witam serdecznie. Również dostałam z pierwszej instancji negatywna odpowiedz. Czy zgodziłaby się Pani na zadanie kilku pytań? będę składać apelację. Jeśli to mozliwe proszę o kontakt na maila magda_871@onet.eu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-04-21 05:04 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowna Pani/Panie,
    najlepiej jest się skontaktować z Sądem. Wystarczy jeden wyrok pozytywny, od którego nikt nie apeluje.
    Uszanowanie!

    Ocena odpowiedzi 0 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-04-24 09:31 autor odpowiedzi: ona13

    Witam, moj narzeczony dostał 2 dni temu wyrok negatywny z I instancji. Chcemy złożyć apelację. Bardzo nam zależy na  unieważnieniu tego poprzedniego małżeństwa. Czy jest możliwe troche zmienić zeznania czy uznają to za mataczenie w sparwie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-04-24 09:35 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Apelacja to podanie nowych faktów, to wzięcie pod uwagę treści wyroku, to - wreszcie - odpowiedź na pytanie czy teoria stojąca za daną przyczyną wyraża się in praxis. Od tego zależy ew. zmiana treści tego, co zostało zapodane.
    Zapraszam do kontaktu!

    Ocena odpowiedzi 1 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-12-09 11:59 autor odpowiedzi: PT87

    Witam. 4 tyg temu dostalam pozytywny wyrok z pierwszej instancji, niestety pozwany (#ex) wniosl apelacje od wyroku. Co to oznacza? Czy w tym momencie mozna wnosic nowe dowody do sprawy lub nowych swiadkow? Czy jest mozliwosc dowiedziec sie, dlaczego pozwany nie zgadza sie z wyrokiem (co napisal w apelacji)? Czy jest mozliwosc dotarcia do wszystkich dokumentow z 1 instancji i zapoznania sie z nimi?

    Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2018-12-09 12:57

    Witam, każda ze Stron ma prawo do wniesienia apelacji. Radzę poczekać na decyzję Sądu Apelacyjnego, aby potem już podjąć odpowiednie prawne kroki. Zapraszam wówczas do kontaktu! Ukłony!

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-03-06 00:11 autor odpowiedzi: Agamemnon1977

    Witam!
    Czy na etapie uwag przed wyrokowych obrońcy węzła małżeńskiego można jeszcze wnosić o dodanie tytułu z jakiego małżeństwo jest nieważne?
    Sytuacja wygląda tak że powódka podała że to ja jestem niezdolny do podjęcia obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej oraz pozornej zgody małżeńskiej. W trakcie postępowania procesowego czytając jej zeznania oraz innych świadków można przyjąć że to ona nie była świadoma obowiązków wynikających z małżeństwa oraz od samego początku wykluczyła mieszkanie ze mną, cały czas była pod wpływem matki oraz głównym powodem zawarcia tego małżeństwa była ciąża.
    Ewentualnie jak napisać taką odpowiedź na uwagi obrońcy węzła małżeńskiego?
    Proszę o pomoc

    Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2019-03-06 07:50

    Zapraszam już do bezpośredniego kontaktu, aby móc się utwierdzić w zasadności nowej przyczyny, jak i szansie o jej dołączenie oraz czasie, w którym można to uczynić. Pozdrawiam!

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-03-05 21:30 autor odpowiedzi: Kasik

    Dzień dobry, otrzymałam wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa z powodu niedojrzałości mojej i pozwanego oraz że będziemy musieli prosić o zgodę na zawarcie nowych małżestw, jednak w uzasadnieniu zostały zawarte nieprawdziwe, bardzo krzywdzące, godzące w moje dobre imię, kłamstwa pozwanego. Mimo przedstawienia niezbitego dowodu na to, że pozwany kłamał w zeznaniach w fundamentalnej kwestii, mimo zeznań zdecydowanej większości świadków, że pozwany nie jest osobą wiarygodną, mimo opinii biegłego (prawdopodobieństwa bo nie stawił się na badania), że alkoholicy mają skłonności do konfabulacji, Sąd uznał, że jest "w miarę wiarygodny", uwierzył we wszystkie oszczerstwa i na tej podstwie wydał wyrok. Pozwany nie dostarczył żadnych dowodów - wszystko opiera się tylko o jego twierdzenia, w tym jego świadka - osobę mi nieznaną, która wiedzę o naszym małżestwie posiada wyłącznie od pozwanego, a która zeznała absurdalne wręcz kłamstwo na mój temat. Ja się z takim uzasadnieniem absolutnie nie zgadzam. W uzasadnieniu Sąd dodatkowo pomieszał wątki, chronologię, co budzi wątpliwość, że nie dołożono należytej staranności przy rozpatrywaniu sprawy. Czy warto składać apelację w takiej sytuacji?

    Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2020-03-06 12:25

    Witam Panią, ma Pani do wyboru, albo apelację, albo prośbę o cofnięcie zakazu. Służę w obu przypadkach, zapraszam do kontaktu! dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania