2013-11-16 23:35 autor: niunka714
8 333 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Mam z obecnym mezem slub cywilny. Chcemy zawrzec slub koscielny i niegdy wczesniej rzadne z nas nie mialo koscielnego slubu. Maz byl chrzony kilka lat temu jako dorosly wlasnie w tym celu. Przy rozmowie z ksiedzem o poprzednich malzenstwach i rozwodach cywilnych padlo stwierdzenie ze meza poprzedni zwiazek cywilny jest dalej wazny w oczach kosciola jako ze obydwoje nie byli katolikami. Ksiadz powolal sie na prawo naturalne od ktorego nie ma dyspensy. Jestem zdewastowana, mamy dwoje dzieci a jego byle malzenstwo skonczylo sie 30 lat temu i jest po cywilnym rozwodzie. Jak to jest mozliwe ze dwoje ludzi ktorzy z katolickim kosciolem nie mieli nic wspolnego moga byc uznawani jako malzenstwo?
2013-11-16 23:48 autor odpowiedzi: syderyt
2013-11-17 09:55 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
tak, nawet związek pomiędzy Osobami nieochrzczonymi może stanowić przeszkodę, gdy przykładowo jedna z Nich chce zawiązać węzeł małżeński z katolikiem. Natomiast istnieje możliwość rozwiązania wcześniejszego związku dla dobra wiary przyszłego współmałżonka katolickiego. Są odpowiednie warunki, jak brak winy rozpadu związku Tej Strony, która obecnie chce związać się kościelnie z katolikiem, brak możliwości pojednania. Rozwiązania dokonuje Papież. Myślę, iż każdy Proboszcz zna odpowiednią procedurę i poinformuje Państwa dokładnie, co, gdzie należy pisać, o co prosić.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
2013-11-17 13:47 autor odpowiedzi: niunka714
2013-11-17 15:27 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
można sięgnąć do podręczników prawa kanonicznego, bądź innej literatury poruszającej kwestię rozwiązania małżeństwa na mocy przywileju dobra wiary (dla dobra wiary).
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
2013-11-17 22:45 autor odpowiedzi: gajmar
Ja zrozumiałam, że w pytaniu zawarty jest inny przypadek, że poprzednie małżeństwo jest ważne ze względu na wyższość prawa naturalnego nad kościelnym. Nie bardzo to rozumiem. Dlaczego takie kryterium nie obowiązuje wszystkich tak samo? Dlaczego katolicy, którzy żyli w związku cywilnym, po rozwodzie mogą zawrzeć ślub kościelny a niewierzący, po rozwodzie i przyjęciu Chrztu - nie mogą. Dlaczego tylko w tym przypadku przytaczane jest prawo naturalne?
Próbowałam znaleźć odpowiedź, ale dalej nie jest to dla mnie jasne?
2013-11-18 08:14 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
przedstawione przez Panią zagadnienie należy już do teologii, owszem prawo kanoniczne ma swoje źródło w Prawie Bożym, i jakaś wiedza z zakresu teologii winna być: istota polega na tym, iż małżeństwo pomiędzy ochrzczonymi zostało wyniesione do rangi sakramentu, stąd kwestia absolutnej nierozerwalności (chyba że mowa jest np. o niedopełnieniu związku), także trudno mówić o sakramencie, gdy związek zostaje zawarty pomiędzy jedną osobą ochrzczoną, drugą nie (gdyż wówczas dla jednej związek byłby sakramentem, dla drugiej nie), podobnie gdy małżeństwo dotyczy dwojga nieochrzczonych, w takich sytuacjach jest możliwość rozwiązania.
Co dotyczy z kolei związku cywilnego, to pamiętajmy, iż np. taki zawarty przez przykładowo Protestantów (dopuszczają rozwody), musi podlegać procesowi o stwierdzenie nieważności, gdy Ów Protestant jest po rozwodzie i zamierza związać się z katolikiem. Pomijam kwestię możliwości uważnienia zawartego wyłącznie związku cywilnego przez katolików.
Pozdrawiam!
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
Dodano 2011-08-27 02:33 przez grzesiek692
Wiem, że według kościoła żona pozostaje nadal w związku małżeńskim - i ze mną żyje w grzechu (bo tylko ślub kościelny)... czyli ja jestem wg kościoła kawalerem i w świetle prawa kanonicznego i mógłbym zawrzeć związek małżeński???? A rodzina, dzieci, wspólny dom- aż mi się wierzyć nie chce że prawo k...
Dodano 2011-06-14 05:41 przez pakus23
Witam. Podsumowując moje pytanie chciałbym się dowiedzieć czy w takiej sytuacji gdy jestem po rozwodzie cywilnym oraz w trakcie procesu o unieważnienie małzeństwa (dodam że wina leży po stronie byłej żony gdyż nie może ona mieć dzieci i zataiła przede mną chorobę z tym zwiazaną) W obecnym związku z ...
Dodano 2013-09-08 14:14 przez bala93
Witam serdecznie,
Rok temu wzięłam rozwód cywilny i chciałabym rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa (śłub był konkordatowy).
Jestem obecnie w nowym związku i zastanawiam się, czy w trakcie trwania procesu o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego mogę zawrzeć ślub cywilny z obec...
Dodano 2012-11-11 12:06 przez pisar_ka_ri
Witam, mam pytanie odnoście możliwości rozwodu kościelnego. Jesli para jest dziesięc lat po slubie kościelnym, zona jest wielokrotnie gwalcona przez meza, to czy kobieta moze uzyskac rozwod koscielny i ponowne zawrzec zwiazek malzenski z mezczyzna, ktory nie byly w zadnym zwiazku cywilnym, ani kosci...
Dodano 2012-05-24 20:00 przez glasser
Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego osoba, która wzięła najpierw ślub kościelny, a następnie po rozpadzie małżeństwa i uzyskaniu rozwodu cywilnego, wzięła ślub cywilny z inną osobą nie może przystępować do sakramentów. Co jednak, gdy ten pierwszy małżonek (z którym zawarty był ślub kościelny) umie...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA