Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-16 23:35 autor: niunka714

8 333 odsłon

Poprzednie malzenstwo cywilne przeszkoda do slubu koscielnego?

Mam z obecnym mezem slub cywilny. Chcemy zawrzec slub koscielny i niegdy wczesniej rzadne z nas nie mialo koscielnego slubu. Maz byl chrzony kilka lat temu jako dorosly wlasnie w tym celu. Przy rozmowie z ksiedzem  o poprzednich malzenstwach i rozwodach cywilnych padlo stwierdzenie ze meza poprzedni zwiazek cywilny jest dalej wazny w oczach kosciola jako ze obydwoje nie byli katolikami. Ksiadz powolal sie na prawo naturalne od ktorego nie ma dyspensy. Jestem zdewastowana, mamy dwoje dzieci a jego byle malzenstwo skonczylo sie 30 lat temu i jest po cywilnym rozwodzie. Jak to jest mozliwe ze dwoje ludzi ktorzy z katolickim kosciolem nie mieli nic wspolnego moga byc uznawani jako malzenstwo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-16 23:48 autor odpowiedzi: syderyt

    Nie rozumiem, skoro nie macie z kościołem nic wspólnego, to po co chcecie ślub kościelny...

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-17 09:55 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    tak, nawet związek pomiędzy Osobami nieochrzczonymi może stanowić przeszkodę, gdy przykładowo jedna z Nich chce zawiązać węzeł małżeński z katolikiem. Natomiast istnieje możliwość rozwiązania wcześniejszego związku dla dobra wiary przyszłego współmałżonka katolickiego. Są odpowiednie warunki, jak brak winy rozpadu związku Tej Strony, która obecnie chce związać się kościelnie z katolikiem, brak możliwości pojednania. Rozwiązania dokonuje Papież. Myślę, iż każdy Proboszcz zna odpowiednią procedurę i poinformuje Państwa dokładnie, co, gdzie należy pisać, o co prosić.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 2 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-17 13:47 autor odpowiedzi: niunka714

    Serdecznie prosze o link albo odniesienie do publikacji gdzie mogę o tym przeczytać?

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-17 15:27 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    można sięgnąć do podręczników prawa kanonicznego, bądź innej literatury poruszającej kwestię rozwiązania małżeństwa na mocy przywileju dobra wiary (dla dobra wiary).

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-17 22:45 autor odpowiedzi: gajmar

    Ja zrozumiałam, że w pytaniu zawarty jest inny przypadek, że poprzednie małżeństwo jest ważne ze względu na wyższość prawa naturalnego nad kościelnym. Nie bardzo to rozumiem. Dlaczego takie kryterium nie obowiązuje wszystkich tak samo? Dlaczego katolicy, którzy żyli w związku cywilnym, po rozwodzie mogą zawrzeć ślub kościelny a niewierzący, po rozwodzie i przyjęciu Chrztu - nie mogą. Dlaczego tylko w tym przypadku przytaczane jest prawo naturalne?

    Próbowałam znaleźć odpowiedź, ale dalej nie jest to dla mnie jasne?

    gajmar zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-17 22:46
    Własciwie to jest pytanie a nie odpowiedź ale chciałam pozostać w wątku sprawy :)

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-18 08:14 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    przedstawione przez Panią zagadnienie należy już do teologii, owszem prawo kanoniczne ma swoje źródło w Prawie Bożym, i jakaś wiedza z zakresu teologii winna być: istota polega na tym, iż małżeństwo pomiędzy ochrzczonymi zostało wyniesione do rangi sakramentu, stąd kwestia absolutnej nierozerwalności (chyba że mowa jest np. o niedopełnieniu związku), także trudno mówić o sakramencie, gdy związek zostaje zawarty pomiędzy jedną osobą ochrzczoną, drugą nie (gdyż wówczas dla jednej związek byłby sakramentem, dla drugiej nie), podobnie gdy małżeństwo dotyczy dwojga nieochrzczonych, w takich sytuacjach  jest możliwość rozwiązania.

    Co dotyczy z kolei związku cywilnego, to pamiętajmy, iż np. taki zawarty przez przykładowo Protestantów (dopuszczają rozwody), musi podlegać procesowi o stwierdzenie nieważności, gdy Ów Protestant jest po rozwodzie i zamierza związać się z katolikiem. Pomijam kwestię możliwości uważnienia zawartego wyłącznie związku cywilnego przez katolików.

    Pozdrawiam!

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania