2010-11-17 05:07 autor: AAreczek
13 983 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Witam. Mieszkam za granica i niestety jestem tutaj nieleganie. Poznalem kobiete, ktora jest po rozwodzie cywilnym, ale nie ma rozwodu koscielnego. Zaproponowalem jej malzenstwo dla "papierow" (zreszta sama zastanawiala sie nad tym chcac mi pomoc), jednak Ona odmowila twierdzac ze nie dostanie rozgrzeszenia podczas spowiedzi. Moje pytanie jest nastepujace: Czy jesli owa kobieta wezmie ze mna slub cywilny nie majac rozwodu koscielnego i podczas owego małżeństwa cywilnego nie dojdzie miedzy nami do kontaktu cielesnego, to czy dostanie Ona rozgrzeszenie podczas spowiedzi?
2010-11-17 18:12 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
są tu przez Pana poruszone trzy płaszczyzny: pierwsza dotyczy sytuacji, kiedy x (katolik) zawiera związek cywilny, bądź żyje w tzw. wolnym związku (bez względu na fakt uprzedniego zawarcia ślubu kościelnego) i podejmuje współżycie cielesne, wówczas rozgrzeszenia nie otrzyma, brakuje w takiej sytuacji poprawy po tej stronie.
Inna kwestia to zawarcie ślubu cywilnego, a przykładowo po pewnym czasie rezygnacja z życia na sposób małżeński, ze względu na wcześniejszy związek kościelny. Syt. taka miałaby zwyczajny charakter, gdyż x rezygnuje z prowadzenia intymnego życia, wówczas, chociaż są odpowiednie warunki - te pomijam, rozgrzeszenia otrzyma.
Można jednak zastanawiać się nad syt. opisaną przez Pana, czyli nad zawarciem związku cywilnego ze względu na inny cel, ja poleciłabym w tym przypadku rozmowę z duszpasterzem, albowiem chodzi o ocenę tego nie na płaszczyźnie prawnej co moralnej, a to są dwie różne płaszczyzny. Wg mnie jednak rozgrzeszenie powinno być udzielone. Dlaczego wspominam tu o kwestii moralnej, gdyż osoba taka, gdy jej sytuacja jest znana innym, może być odbierana jako antywzór (katolik żyjący w zwiazku cywilnym). Są to jednak, jak wspomniałem, już kwestie moralne.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
Dodano 2011-06-14 05:41 przez pakus23
Witam. Podsumowując moje pytanie chciałbym się dowiedzieć czy w takiej sytuacji gdy jestem po rozwodzie cywilnym oraz w trakcie procesu o unieważnienie małzeństwa (dodam że wina leży po stronie byłej żony gdyż nie może ona mieć dzieci i zataiła przede mną chorobę z tym zwiazaną) W obecnym związku z ...
Dodano 2012-12-31 22:45 przez pytająca
W 2005 roku wzieliśmy z mężem ślub cywilny. Od tego czasu żyjemy razem mamy dziecko, jednak mi bardzo doskwiera brak sakramentu i chciałabym bardzo tę sytuację zmienić. Mój mąż deklaruje się jako osoba niewierząca (nie wystąplił formalnie z koscioła) i szans na ślub kościelny nie ma, bo się zwyczaj...
Dodano 2012-11-11 12:06 przez pisar_ka_ri
Witam, mam pytanie odnoście możliwości rozwodu kościelnego. Jesli para jest dziesięc lat po slubie kościelnym, zona jest wielokrotnie gwalcona przez meza, to czy kobieta moze uzyskac rozwod koscielny i ponowne zawrzec zwiazek malzenski z mezczyzna, ktory nie byly w zadnym zwiazku cywilnym, ani kosci...
Dodano 2012-05-24 20:00 przez glasser
Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego osoba, która wzięła najpierw ślub kościelny, a następnie po rozpadzie małżeństwa i uzyskaniu rozwodu cywilnego, wzięła ślub cywilny z inną osobą nie może przystępować do sakramentów. Co jednak, gdy ten pierwszy małżonek (z którym zawarty był ślub kościelny) umie...
Dodano 2011-05-05 23:26 przez sebi010281
Czy kobieta będąc po ślubie tylko kościelnym (nie konkordatowym) bez rozwodu może zgodnie z prawem wziąść ślub cywilny z innym mężczyzną?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA