Porady - pytania i odpowiedzi

2013-06-12 09:28 autor: wiolonczelistka

12 418 odsłon

Ślub kościelny z rozwodnikiem - czy możliwy w innym wyznaniu?

Witam, mój narzeczony stara się o unieważnienie małżeństwa, ponieważ chcemy wziąć ślub kościelny. Niestety sprawa ciągnie się już 3 lata ( wiem,  że może jeszcze dłużej), jeden z powodów został odrzucony (niedojrzalosc) i zaczynamy się godzić z myślą,  że sprawa zostanie rozpatrzona negatywnie. Czy istnieje jakiś inny sposób na uzyskanie małżeństwa kościelnego z rozwodnikiem? Może wchodzić w rachubę np. zmiana wyznania na protestantyzm? bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-14 01:34 autor odpowiedzi: EWST

    W  protestantyzmie małżeństwo nie jest zaliczane do sakramentów, a w większości kościołów ślub w USC jest tak samo ważny jak tzw. "kościelny".

    Każda denominacja protestancka ma swoje odrębne zasady dotyczace udzielania ślubów - w części z inch powtórne małżeństwo (po rozwodzie cywilnym) jest mozliwe, w innych jest wykluczone. Nie ma też instrtucji stwierdzneia nieważności małżenstwa.

    Jednak możliwość wzięcia ślubu kościele zdecydowanie nie powinna być motywacją do zmiany wyznania - stanowczo odradzamy takie kroki. 

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-14 06:50 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    udzieliłam już na tym forum podobną w swoim tonie odp. Pozwoli P., iż powtórzę: nawet, gdy Strona będąca protestantem, w wyznaniu której rozwód jest akceptowany, i ma zawarty związek jak i jest po cywilnym rozwodzie, pragnie jednak zawrzeć małżeństwo z katolikiem, winna starać się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa.

    Proszę pamiętać, tak o Trybunale Apelacyjnym, jak i o dokładnym zbadaniu sprawy, być może proces przebiega z niewłaściwego tytułu, gdyż taki został przez Stronę zaakcentowany. Sprawa wymaga zatem zbadania.

    Kłaniam się

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 1 7

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania