2013-03-24 21:26 autor: bomir
10 843 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Kłaniam się
Potrzebuję porady prawnej. Zaistniało przedwczesne pożycie płciowe. To dokonane zostało na moim ciele, przez tą kobietę bez świadomości i dobrowolności mojej woli i rozumu, które były pod wpływem alkoholu. Mogę zaistniałe okoliczności , dla procesu udowodnić. Do kolejnego zbliżenia dochodzi w afektywnym przebaczeniu i w afektywnym przyzwoleniu, afekcie tego dokonania. W moim rozumieniu, choć na tą chwilę nie miałem świadomości tego, zostało zawarte fałszywe przymierze, które zaczęło działać w mojej podświadomej a jednocześnie naturze całej. Innymi słowy, podstępnie wywołany, ukryty przymus, zniewolenie psychiki w skutku zarzewia. Jeszcze innymi słowy, pogwałcenie praw i zadany kłam naturze woli, która jak wiadomo działa pod wpływem przyczyn w tej przestrzeni .
Z drugiej strony było to zaspokojenie sfery doznań seksualnych, przy braku poszanowania praw natury rzeczy. W skutku tego pożycia, zaistniała ciąża. Kolejny etap to zawarte przed kościołem małżeństwo w mojej niepewności, obawach, bojaźni względem tej kobiety i przymusie etyki z tytułu ciąży. Zły konsens małżeński z jej strony, następnie porzucenie mojej osoby i związanie się z mężczyzną, który jest spełnieniem jej naturalnej rządzy i oczekiwań tej natury, z tytułu pożądania .
Istnieją podstawy nieważności z innych powodów, ale mnie interesuje w szczególności , kwestia tego „ dopełnienia „. W moim rozumieniu to jest właśnie moment skonsumowania, bo kolejne były powodem pierwszego zarzewia, nie byłoby zarzewia nie byłoby pożycia, ale obawiam się tutaj dowolności interpretacji.
Jakie jest stanowisko prawne względem takich okoliczności. Czy to „ dopełnienie” jest ważne. Czy dla prawa kanonicznego jest to powodem nieważności.
Załóżmy, że nie zdawała sobie sprawy z mojej niepoczytalności , to jednak z mojej strony pozostaje ten fakt jak to przedłożyłem powyżej. Czy można dowodzić podstępu z natury przypadku, który tyczyłby się dwóch stron względem dopełnienia.
Całe pytanie jest w moim odczuciu istotne, gdyż na skonsumowaniu oparta jest w zasadzie cała ważność małżeństwa. O ile prawo kanoniczne ma swoje przepisy, to natura okoliczności kieruje się swoimi prawami. Czy istnieją przepisy regulujące taki przypadek. Czy są one rozpatrywane indywidualnie.
Znalazłem jedynie poniższe stwierdzenia o ile są one wiarygodne :
małżeństwo zawarte i dopełnione (matrimonium ratum et comsumotum) – dopełnione poprzez stosunek płciowy odbyty w sposób ludzki – tzn. świadomy i dobrowolny; oznacza to, że np. gwałt nie dopełnia małżeństwa; również dopełnienie pod wpływem alkoholu czy narkotyków odpada.
Istotna jest kolejność: najpierw zawarcie, potem dopełnienie – nie liczą się stosunki odbyte przed zawarciem małżeństwa.
W pryzmacie całego biegu wydarzeń, jest to pogwałcenie i porzucenie.
Proszę bardzo o szczegółową odpowiedź.
2013-03-26 10:54 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
2013-04-16 23:52 autor odpowiedzi: Monika123123
Pisze artykuł o stwierdzeniach nieważności małżeństwa. Szukam osób, które chciałyby mi pomóc i opowiedzieć o swoich przeżyciach z tym związanych.
Wszelkich szczegółowych informacji udzielę już prywatnie, proszę kontaktować się mailowo: mo.mwska@gmail.com
To pilne!
Pozdrawiam
Monika Matuszewska
2013-05-23 10:54 autor odpowiedzi: bomir
Kłaniam się
Dziękuję za poradę . Przepraszam . Proszę o usunięcie błędnego tekstu .
Dodano 2013-02-26 00:10 przez wrażliwa
Jestem po rozwodzie juz 4 lata. Powodem rozwodu było znęcanie sie psychiczne nademna typu: zastraszanie, żę zrobi ze mnie psychiczna i zabierze mi dzieci...wmawianie mi czegoś złego np. że zdadziłabym go albo że juz już to pewnie zrobiłam... robił mi bzdurne awantury. Stawałam sie nerwowa, nie mogła...
Dodano 2012-05-20 14:02 przez archivario
Takie teoretyczne rozważanie, po wczorajszym akcie pana Palikota. Czy apostazja oficjalna jest powodem do unieważnienia małżeństwa lub (w innych wyznaniach) do rozwodu? Coś mi świta że gdzieś w Nowym Testamencie o tym było, ale jak teraz patrzy się na to w różnych kościołach?
Dodano 2015-08-03 16:58 przez naataaleczkaa
Witam Mam pytanie czy po unieważnieniu małżeństwa mogą obydwie ze stron wziąść ponownie ślub kościelny?
Dodano 2015-06-24 10:57 przez doctorek
Witam,Jakieś 4 lata temu rozeszliśmy się z moją małżonką. Powodem rozejścia była zdrada małżonki tłumaczona w przyszłym czasie problememami spowodowanymi ponoć przez depresję. Oczywiście wystąpiłem o rozwód cywilny, który uzyskaliśmy w dość szybkim czasie. Po jakimś czasie dowiedziałem się, że "moja...
Dodano 2014-08-08 18:35 przez aga741
Witam. w 1994r zawarłam związek małżenski z byłym już mężem. w trakcie jego trwania urodziło się dwoje dzieci.niedawno dowiedzialam się, że oboje posiadają na szczęście niewielką, ale jednak "skazę genetyczną".Okazało się, że w najblizszej rodzinie męża były przypadki- upośledzenia , deformacje, zab...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA