Porady - pytania i odpowiedzi

2013-02-13 14:10 autor: youngsenior

8 965 odsłon

skarga powodowa / dyspensa papieska

1. Czy świadectwo slubu (dokument, który ma być załacznikiem do skargi  powodowej) ma jakiś okreslony czas "waznosci", np 3, 6 m-cy od daty
wystawienia?
2. Czy dokumenty prywatne (np. listy) a takze urzedowe (wyrok rozwodowy) wystarczy poswiadczyć u "cywilnego" notariusza, czy też poswiadcza je notariusz sądu duchownego (czyli w praktyce trzeba składac je osobiscie)?
3. Czy trzeba poswiadczac autentycznosc  podpisu pod skargą powodowa, jesli tak, to czu może poswiadczyć proboszcz parafii zamieszkania, notariusz?

4. To pytanie spowodowały ostatnie niespodzewane wydarzenia w Watykanie...
 do kogo zaadresowac pismo-prosbe o dsypense papieską - mam na mysli to, czy wobec juz ogłoszenej abdykacji Benedykta XVI byłoby stosowne do Niego adresowac, czy po prostu "Ojciec Świety", czy czekac na nastepce?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-15 16:16 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam, prośbę proszę skierować do swojego Biskupa, On zleca przeprowadzenie instrukcji sprawy, ale znana jest praktyka skierowania prośby do Sądu Kościelnego. Dyspensa natomiast udzielana jest przez Papieża. Świadectwo ślubu nie powinno przekroczyć 6 miesięcy od wystawienia. Niektóre z dokumentów mogą być w formie kopii, np. wyrok rozwodowy, ale dobrze jest mieć przy sobie oryginały, celem uwierzytelnienia ich przez Notariusza w Sądzie Kościelnym. To w jaki sposób przedstawi Pan swoją prośbę zależy od praktyki w danym Sądzie (kwestia podpisu). Kłaniam się!

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania