Porady - pytania i odpowiedzi

2010-08-12 22:54 autor: Ewunia

18 439 odsłon

Ślub katoliczki i luteranina - czy możliwy ekumeniczny?

Znajoma chce wyjąć za mąż za Anglika, luteranina. Obu rodzinom bardzo zależy na ślubie kościelnym we "własnym" obrządku (w każdym wypadku ślub będzie w Polsce). Czy ze strony katolickiej istnieje jakaś mozliwość pogodzenia tego, tzn. ślubu ekumenicznego (luterański pastor narzeczonego jest gotowy przyjechac do Polski i wziąć udział w ceremonii, podobno w Anglii nie ma z tym problemu - tzn. ze ślubami udzielanymi przez pastora i księdza jednocześnie). Od proboszcza w parafii znajoma usłyszała że nie tylko nie ma mowy o takim ślubie, ale przyszły mąż musi się zobowiązać, że dzieci będą wychowywane jako katolicy. Proszę o radę, obie rodziny są zaangażowane religijnie i naprawdę trudno wymyślić jakiś rozsądny kompromis.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-08-13 00:51 autor odpowiedzi: Kundzia

    Poczytaj o warunkach zawarcia takiego związku

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2010-09-07 21:49 autor odpowiedzi: Kanonista

    Zawarcie związku małżeńskiego mieszanego powinno nastąpić zgodnie z przepisami prawa kanonicznego kan. 1125.
    Zgodnie również z przepisami prawa kanonicznego małżeństwo mieszane powinno być zawieranego według formy kanonicznej, czyli zgodnie z kan. 1108. Ani przed zawarciem małżeństwa mieszanego według formy kanonicznej ani po jego kanonicznym zawarciu nie może odbyć się ślub według religijnego obrzędu społeczności niekatolickiej w celu wyrażenia lub odnowienia zgody małżeńskiej (wg. Ks. Pawluk)Nie dopuszczalne jest równoczesne sprawowanie obrzędu zawarcia związku małżeńskiego przez kapłana katolickiego i ministra niekatolickiego.Natomiast pastor może brać udział w katolickim obrzędzie zawarcia związku małżeńskiego i dopuszczalne jest np. czytanie Pisma Świętego, modlitwa, złożenie życzeń.

    Ewunia skomentował/a odpowiedź 1970-01-01 01:00

    czyli wygląda na to, że lepiej byłoby w Anglii - tam prawo kanoniczne to samo ale praktyka zupełnie inna...

    Ocena odpowiedzi 3 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-12-27 19:48 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    jeszcze w woli dopowiedzenia:

    strona katolicka składa przyrzeczenie, iż uczyni wszystko co w jej mocy, aby dzieci zostały ochrzczone i wychowane po katolicku, druga strona zostaje o tym poinformowana, również pouczona nt. istotnych przymiotów małżeństwa, aby uniknąć tym sposobem ich wykluczenia (takim przymiotem małżeństwa jest m.in. nierozerwalność).

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Ocena odpowiedzi 1 11

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-21 12:20 autor odpowiedzi: Eska1954

    Słyszałam,że np. ateista uczestnicząc w ślubie cywilnym nie składa praysięgi,jedynie robi to strona wierząca,czy to prawda Pani Adwokat?
    Eska1954 zaktualizował/a odpowiedź 2014-01-21 19:41
    Przepraszam,oczywiście,że chodziło mi o ślub kościelny.

    Ocena odpowiedzi 1 10

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-21 12:55 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    pytanie odnośnie ślubu cywilnego proszę kierować do Adwokata cywilnego, natomiast odnośnie ślubu kościelnego, to, aby Katolik mógł zawrzeć związek kościelny z Ateistą, wymaga zezwolenia, chodzi o to, aby uniknąć np. wykluczenia jakichś przymiotów, elementów małżeństwa przez Ateistą. Odnośnie natomiast treści przysięgi to warto sięgnąć do księgi liturgicznej obrzędu sakramentu małżeństwa, albowiem Kodeks Prawa Kanonicznego nie reguluje przepisów liturgicznych.

    Pozdrawiam!

    Iwo skomentował/a odpowiedź 2015-02-27 16:15

    Witam Pani Adwokat, Mam następujące pytanie, mój brat (katolik) planuje ślub ze swoją narzeczoną (wiara Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) w Polsce. Czy mogą wziąć ślub kościelny w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej? Do kogo powinni zwrócić się o zgodę? Kto ewentualnie deleguje księdza aby ślub miał moc sakramentu wg. naszego kościoła? Niestety żaden z księży nie chce nam udzielić tej informacji... z góry dziękuję za odpowiedź.

    Ocena odpowiedzi 0 11

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-26 03:19 autor odpowiedzi: smiling

    tak może

    Ocena odpowiedzi 1 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy