2010-08-12 22:54 autor: Ewunia
18 438 odsłon
Kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe
Znajoma chce wyjąć za mąż za Anglika, luteranina. Obu rodzinom bardzo zależy na ślubie kościelnym we "własnym" obrządku (w każdym wypadku ślub będzie w Polsce). Czy ze strony katolickiej istnieje jakaś mozliwość pogodzenia tego, tzn. ślubu ekumenicznego (luterański pastor narzeczonego jest gotowy przyjechac do Polski i wziąć udział w ceremonii, podobno w Anglii nie ma z tym problemu - tzn. ze ślubami udzielanymi przez pastora i księdza jednocześnie). Od proboszcza w parafii znajoma usłyszała że nie tylko nie ma mowy o takim ślubie, ale przyszły mąż musi się zobowiązać, że dzieci będą wychowywane jako katolicy. Proszę o radę, obie rodziny są zaangażowane religijnie i naprawdę trudno wymyślić jakiś rozsądny kompromis.
2010-09-07 21:49 autor odpowiedzi: Kanonista
Ewunia skomentował/a odpowiedź 1970-01-01 01:00
czyli wygląda na to, że lepiej byłoby w Anglii - tam prawo kanoniczne to samo ale praktyka zupełnie inna...
2010-12-27 19:48 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
jeszcze w woli dopowiedzenia:
strona katolicka składa przyrzeczenie, iż uczyni wszystko co w jej mocy, aby dzieci zostały ochrzczone i wychowane po katolicku, druga strona zostaje o tym poinformowana, również pouczona nt. istotnych przymiotów małżeństwa, aby uniknąć tym sposobem ich wykluczenia (takim przymiotem małżeństwa jest m.in. nierozerwalność).
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
2014-01-21 12:55 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny
Witam,
pytanie odnośnie ślubu cywilnego proszę kierować do Adwokata cywilnego, natomiast odnośnie ślubu kościelnego, to, aby Katolik mógł zawrzeć związek kościelny z Ateistą, wymaga zezwolenia, chodzi o to, aby uniknąć np. wykluczenia jakichś przymiotów, elementów małżeństwa przez Ateistą. Odnośnie natomiast treści przysięgi to warto sięgnąć do księgi liturgicznej obrzędu sakramentu małżeństwa, albowiem Kodeks Prawa Kanonicznego nie reguluje przepisów liturgicznych.
Pozdrawiam!
Iwo skomentował/a odpowiedź 2015-02-27 16:15
Witam Pani Adwokat, Mam następujące pytanie, mój brat (katolik) planuje ślub ze swoją narzeczoną (wiara Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) w Polsce. Czy mogą wziąć ślub kościelny w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej? Do kogo powinni zwrócić się o zgodę? Kto ewentualnie deleguje księdza aby ślub miał moc sakramentu wg. naszego kościoła? Niestety żaden z księży nie chce nam udzielić tej informacji... z góry dziękuję za odpowiedź.
Dodano 2012-01-20 15:36 przez Gala555
Witam. Mam pytanie dotyczące możliwości wzięcia ślubu kościelnego z ateistą. Moja siostra (katoliczka) od kilku lat jest w związku z Anglikiem. Chcieliby wziąć ślub kościelny w kościele katolickim (głównie jej na tym zależy), jednak ze wstępnej orientacji u księdza ich sytuacja jest nieco skomplikow...
Dodano 2012-05-24 20:00 przez glasser
Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego osoba, która wzięła najpierw ślub kościelny, a następnie po rozpadzie małżeństwa i uzyskaniu rozwodu cywilnego, wzięła ślub cywilny z inną osobą nie może przystępować do sakramentów. Co jednak, gdy ten pierwszy małżonek (z którym zawarty był ślub kościelny) umie...
Dodano 2012-05-20 14:02 przez archivario
Takie teoretyczne rozważanie, po wczorajszym akcie pana Palikota. Czy apostazja oficjalna jest powodem do unieważnienia małżeństwa lub (w innych wyznaniach) do rozwodu? Coś mi świta że gdzieś w Nowym Testamencie o tym było, ale jak teraz patrzy się na to w różnych kościołach?
Dodano 2011-08-30 18:55 przez aktoreczka
Uprzedzając - nie chodzi o mnie (ja druhna jedynie bede - znowu!). I uprzedzając - ci co chca taki ślub wiedzą że nie ma on mocy prawnej, mają już cywilny (w tygodniu tylko ze świadkami) ale chcą uroczyście ogłosić że są mężem i żoną i taka formuła im się podoba (nie są szczególnie religijni). Gdzie...
Dodano 2011-02-23 02:34 przez jesien21
Takie właśnie pytanie dostałam. Według mnie zaproszenie powinno być na wszystko, a jeśli nie zapraszamy na wesele to raczej wysyłamy zawiadomienie - śluby są na ogół w miejscach publicznych i każdy może tam przyjść. No chyba, że jest to zupełnie prywatna uroczystośc jak ślub księcia Williama ;)
A ja...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA