Porady - pytania i odpowiedzi

2013-09-21 11:47 autor: kometa2

22 192 odsłon

Czynsz

Były mąż wyprowadził się do swojej nowej żony z naszego wspólnego mieszkania własnościowego, nabytego podczas trwania małżeństwa. Kto ma płacić czynsz? Były mąż mówi "wynajmij pokój to będą pieniądze" albo - że ja powinnam płacić cały czynsz i jeszcze mu dopłacać, bo mieszkanie użytkuję  w całości. Druga sprawa - czy były mąż nie powiinien się wymeldować, skoro nie płaci za mieszkanie ani grosza i nie mieszka? Gdybym się z jakiegoś powodu wyprowadziła, to czy muszę się zgodzić na wynajem mieszkania, jako współwłaścicielka, żeby "były pieniądze na czynsz?" , jak mówi były mąż? Dodam, że były mąż ma znacznie wyższą emeryturę ode mnie i mieszka w domu z ogrodem pod miastem. Dziękuję za odpowiedź

Pytanie zaktualizowano 2013-09-25 12:09

jeszcze jedno - gdzie zbajdę podstawę prawną dotyczącą płacxenia czynszu po rozwodzie, na którą można się powołać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • Najlepsza odpowiedź

    2013-09-25 10:51 autor odpowiedzi: harpun098

    Myślę, że prośby nic nie dają. Proponuję tą sprawę skierować do sądu. Przestanie Panią przynajmniej nękać.

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 12:08 autor odpowiedzi: kometa2

    Bardzo proszę prawnika o konkretną odpowiedź - kto powinien płacić czynsz w tej sytuacji? Były mąż w dodatku grozi teraz: jak będziesz dalej o tym mówić, to wystpiąpię o podział mieszkania. Zadawałam drugie pytanie - czy nie ma obowiązku wymeldowania się? proszę o odpowiedź kometa2

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 12:20 autor odpowiedzi: harpun098

    Nie jestem prawnikiem tylko człowiekiem przerytym doświadczeniami życiowymi. Proponuję trochę inicjatywy ze swojej strony. PCPR jest odpowiednim miejscem. Jak mam jakiś problem prawny to właśnie tam się udaję. Ale zanim Pani się tam uda, zgłosić na policję, że b. mąż pani grozi i że panią nęka. Wymeldować może Pani męża. Napisać, że b. mąż już z Panią nie mieszka od dłuższego czasu. I po prostu NIE BAĆ SIĘ! Nie dać się zastraszyć!

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 15:04 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Nie płacą Państwo czynszu. Czynsz placą najemcy, a Państwo jesteście właścicielami.

     

    Na właścicielach spoczywa obowiążek ponoszenia kosztów zarządu i dokonywania wpłat na fundusz remontowy. Koszty te obciążają właścicieli lokalu. Jeżeli lokal nalezy do kilku osób to osoby te odpowiadają za zapłatę na rzecz wspólnoty solidarnie. Oznacza to, że wspólnota może żądać zapłaty od jednego współwłaściciela lub od kilku z nich lub od wszystkich z nich.

     

    Należy pamiętać, że obowiązek ponoszenia opłat na rzecz wspólnoty nie wynika z korzystania z mieszkania lecz z faktu bycia właścicielem i współwłaścicielem częsci wspólnych budynku. Tak więc Pani były mąż ma obowiązek uczestniczenia w opłatach na rzecz wspólnoty.

     

    Jeżeli Pani płaci całość opłat za mieszkanie to może Pani żądać od drugiego ze współwłaścicieli zwrotu połow tych poniesionych opłat.

     

    Wyłączne korzystanie ze wspólnej rzeczy przez jednego ze wspówłaścicieli może rodzić roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z tej rzeczy.

    Pani mąż mógłby żądać od Pani takiego wynagrodzenia właśnie ze względu, że to tylko Pani korzysta ze wspólnego mieszkania (tak jakby ponad swój udział). Takie roszczenie ma źrodła w przepisach Kodeksu cywilnego.

    Z tym, że w sytuacji kiedy nie utrudnia Pani byłemu mężowi korzystania ze wspólnego lokalu, nie domaga się on dopuszczenia do posiadania wspólnej rzeczy to w przypadku ewentualnego żądania zapłaty wynagrodzenia na rzecz męża ma Pani szanse na uchylenie się od odpowiedzialności z tego tytułu.

     

    Jeżeli chodzi o zameldowanie to jeżeli mąż trwale opuścił miejsce stałego zameldowania i nie ma zamiaru powrotu to powinien się wymeldować. Jeżeli tego nie zrobił to oznacza,  że nie dopełnił obowiązku meldunkowego.

    Jeżeli chciałaby Pani wymeldowania byłego męża z lokalu to może Pani złożyć pismo do urzędu gminy informujące o niedokonaniu przez byłego męża obowiązku wymeldowania sie. Po takim piśmie zostanie z urzedu wszczęte postępowanie o wymeldowanie męża.

    Należy pamiętać, że zameldowanie nie jest tytułem prawnym do lokalu. Jest to instytucja li tylko prawa administracyjnego. To potwierdzenie tego, że ktoś przebywa pod danym adresem, niezależnie od  posiadanego tytułu prawnego do lokalu.

     

    Pani były mąż w każdej chwili może wystąpić o podział majątku wspólnego małżenskiego. Jeżeli wystąpi z takim wnioskiem do sądu to sąd dokona takiego podziału. Stan wspólności majątku po zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej jest stanem tymczasowym. Należy mieć tego świadomość.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 1 7

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2013-02-20 22:46 przez angel34

    Kredyt hipoteczny i współwłasność mieszkania po rozwodzie

    Witam! Mam pytanie jestem mezatka mam z mezem wspolne dziecko ,maz przed slubem wzial kredyt hipoteczny na mieszkanie i jest jego wlascicielem ,jestesmy po slubie cztery lata mam pytanie czy w razie rozwodu jezeli splacamy razem kredyt cos mi sie nalezy w sprawie mieszkania?

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2018-04-29 14:09 przez bliźniak49

    Jak podzielić wspówłasność?

    Bracia są wspólwłaścicielami jednego gospodarstwa 2-hektarowego. Jeden z nich chce odsprzedać swoją cześć drugiemu bratu. Czy wystarczy ugodzić się cenowo i zapłacić przy natariuszu? Czy potrzebny jest rzeczoznawca?Pozdrawiam.

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-01-28 19:58 przez sonatka

    Czy mam prawo do połowy emerytury męża?

    jestem na utrzymaniu męża,wychowuję syna niepełnosprawnego,który wymaga stałej opieki,od 2011r.otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne w kw. 520 zł.  Od pewnego czasu w naszym związku nie układa się i mąz nie daje mi żadnych pieniędzy,twierdzi,że mam na swoje utrzymanie a syn również ma swoje pieniądze....

    kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze

  • Dodano 2013-01-10 11:39 przez kometa2

    Spadek i podział majatku

    Pan X pragnie sprawiedliwie podzielić swój majątek między dwóch synów. Jeden z nich parę lat temu dostał mieszkanie w spadku po swych dziadkach ze strony matki.
    Czy pan X powinien to brać pod uwagę pisząc testament w którym będzie zapisywał własny majątek? Jeśli tak, cały jego majątek przypadnie dru...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2016-07-03 02:02 przez monika2020

    prawo spadkowe - dziedziczenie razem z bratem

    witam mam złożony problem dziedzicze mieszkanie po mamie nie żyje juz prawo spadkowe oczywiscie trzeba zrobic ale on mówi ze go wyzucilem na sile z mieszkania  oczywiscie to nie prawda zabiera wszystko z mieszkania nawet nie jego rzeczy można jakos go powstrzymac ?zmiana zamków lub cos boje sie ze n...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania