2012-08-29 23:05 autor: prawopolskie
27 378 odsłon
Kategoria: Prawo cywilne
Witam. Proszę o pomoc prawą w kwestii dziedziczenia majątku. Posiadam mieszkanie, w ktorym mieszkam wraz z mamą. Właścicilelem domu jest mama oraz ja- osoba juz pełnoletnia ( odziedziczyłem własność po zmarłym ojcu) Jezeli dobrze pamiętam to mama jest właścicielką połowy domu 50% oraz posiada jeszcze 25% po zmarłym mężu. Czyli posiada razem 75% własnośći, zaś ja posiadam 25% po ojcu. Mama posiada oprócz mnie jeszcze trójkę dorosłych dzieci nie mieszkajacych już z nami(posiadają już własne rodziny i dzieci) oraz siostry. Trójka tych dzieci jest z pierwszego małżeństwa, ja jestem z drugiego małżeństwa, w którym odziedziczyłem 25% po zmarłym ojcu. Po śmierci ojca mama postanowiła uregulować dom w kwestach prawnych gdzie napisane jest, że jestem włascicielem domu w 25%, a Ona w 75% oraz sporządziła u notariusza testament, w którym napisane jest ,iż w przypadku jej śmierci ja otrzymuję po niej cały spadek. Moje pytanie jest takie: Czy moje przyrodnie rodzeństwo oraz siostry mamy mają prawo do zachowku nawet wtedy, gdy nie ma ich zapisanych w testamencie? Jeżeli tak, to co należałoby zrobić aby przrodnie rodzeństwo nie otrzymało zachowku? Czy ewentualnie moze mama przepisać teraz mieszkanie na mnie(darownizną) tak abym był właścicielem całego mieszkania oraz aby rodzenstwo przyrodnie nie domagało się zachowku?(przy darowiznie)
dziękuję z góry za odpowiedz. pozdrawiam
Testament został napisany u notatiusza w pazdzierniku 2004 r . CZym się rózni ogłoszenie testamentu od otwarcia testamentu? Nie wiem czy dobrze rozumiem te dwa pojecia... Jezeli testament napisany został w 2004 roku to rodzenstwo przyrodnie ma prawo jeszcze o zachowek?Jak dobrze pamietam to zachowek przechodzi w przedawnienie( wczesniej w ciagu 3 lat, a teraz w ciagu 5 lat) a zadne z rodzenstwa do tej pory nie domagało sie zachowku.
2012-08-30 17:22 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Pana rodzeństwo - dzieci mamy, ma prawo do zachowku. Nie ma znaczenia, że mieliście innych ojców.
Zachowek jest właśnie świadczeniem dla spadkobierców ustawowych pominiętych w testamencie.
Jeżeli mama dokona darowizny udziału 3/4 w mieszkaniu to darowizna ta zaliczana będzie do spadku przy obliczaniu zachowku.
Jeżeli mama nie będzie miała w chwili śmierci żadnego majątku (bo wszystko darowała za życia) podstawą obliczenia zachowku będzie wartość darowizn.
Można uniknąć zapłaty zachowku jeżeli mama zbędzie na Pana swoje udziały w drodze umowy o dożywocie. Umowa o dożywocie jest bowiem umową odpłatną, a takie nie są doliczane do spadku przy obliczaniu zachowku.
Zawarcie umowy o dożywocie może się wiązać z zapłatą podatku dochodowego (od odpłatnego zbycia nieruchomości).
prawopolskie skomentował/a odpowiedź 2012-09-05 01:03
Rozumiem.Dziękuję za informację. Jeszcze moje jedno zapytanie odnośnie testamentu:Testament został napisany u notariusza w pazdzierniku 2004 r . Czym się rózni ogłoszenie testamentu od otwarcia testamentu? Nie wiem czy dobrze rozumiem te dwa pojecia... J
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
2012-09-01 07:45 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Art. 649 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy.
Według § 2 art. 649 KPC, o terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.
Jako, że testament otwiera się i ogłasza po śmierci spadkodawcy to bieg przedawnienia roszczenia o zachowek rozpocznie się po śmierci mamy. Data sporządzenia testamentu nie ma znaczenia dla zachowku.
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
2012-12-28 11:31 autor odpowiedzi: KyleXY
2013-01-08 21:14 autor odpowiedzi: enedue
Dodano 2013-04-11 20:26 przez ladykiki
Witam,
czy po śmierci ojca,który zapisał darowiznę swej pasierbicy należy się zachówek rodzonym dzieciom?
Od zapisania darowizny mineło 12 lat .
Dodano 2013-04-02 20:01 przez Aliyah2004
Moj tata zmarl w zeszlym roku.Pozostawil testament ,w ktorym przepisal caly swoj majatek swojej wnuczce a mojej corce. Tata byl dwa razy zonaty. W czasie trwania malzenstwa z moja macocha przeksztalcil mieszkanie spoldzielcze na wlasnosciowe, kupil dwa samochody.pozostawil rowniez lokate w banku. Sw...
Dodano 2013-02-07 15:11 przez pl.spinach
Witam,
Mam troszkę nietypowe pytanie. Obecnie żyję z moją drugą żoną i mam dwoje dzieci. Niestety moje pierwsze małżeństwo rozpadło się ponad 35 lat temu, a dzieci wraz z byłą żoną nie chciały utrzymywć ze mną kontaktu. Jakiś czas temu napisałem testament w którym wydziedziczyłęm oraz pozbawiłem pr...
Dodano 2013-01-10 11:25 przez kometa2
Pan X niedawno porzucił żonę dla innej kobiety i po rozwodzie ożenił się z nią. Przez 30 lat mieszkał z pierwszą zoną, z którą ma dwoje dzieci, we wspólnym mieszkaniu. W testamencie zapisał swoją część mieszkania jednemu ze swych dzieci. Pierwsza żona mieszka w ich byłym wspólnym mieszkaniu, jest wł...
Dodano 2012-11-10 20:26 przez Teresa77
W 2007 roku Babcia sporządziła testament, cały majątek daruje wnuczce a kuchnie,pokój i łaziekę dożywotnio i nieotpłatnie swojemu synowi. W 2009 roku zostaje sporządzony akt notarialny darowizny na wnuczkę. Cały majątek jast zapisany na nią. Babcia zmarła w 2011 roku, przed śmiercią syn sie nad nią...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA