Porady - pytania i odpowiedzi

2012-04-03 11:51 autor: ja.zbigniew

19 468 odsłon

Współwłasność mieszkania po rozwodzie

Jedynym składnikiem majątkowym rozwiedzionych rodziców jest własnosciowe mieszkanie. Nie było podziału majątku. Czy decyzje w zakresie sprzedaży,wydzierżawienia lub przepisana dzieciom tego mieszkania/lub jego częsci/ rodzice mogą podejmować oddzielnie czy też decyzja musi być wspólna.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-04-06 07:01 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Z kolei do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Art. 199 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Natomiast w myśl art. 201 KC, do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Powyższe oznacza, że do sprzedaży, najmu, darowizny mieszkania niezbędna jest zgoda obojga byłych małżonków. Natomiast każdy z byłych małżonków może dysponować swoim udziałem we wspólnym mieszkaniu, chociaż nie bez ograniczeń. Zgodnie z art. 1036 KC, spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku. Ten przepis ma także zastosowanie do majątku, który objęty był wspólnością ustawową. Jeżeli więc jeden z byłych małżonków zbędzie swój udział w mieszkaniu (np. podaruje dziecku) może mieć miejsce sytuacja, w której to rozporządzenie będzie bezskuteczne. Np. wówczas kiedy w toku postępowania o podział majątku wspólnego sąd ustali nierówne udziały w majątku wspólnym.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania