2010-09-20 23:05 autor: glicynia
14 708 odsłon
Kategoria: Nauki humanistyczne i społeczne
2010-09-22 08:03 autor odpowiedzi: Roman Zając
Jak sama nazwa wskazuje, demonologia jest nauką zajmującą się demonami. Naukę te można uprawiać z różnego punktu widzenia. Religioznawcy zajmują się demonami jako przedmiotem wierzeń i nie zastanawiają się nad ich realnym istnieniem. Tym między innymi religioznawstwo różni sie od teologii. W religioznawstwie demonologia jest dyscypliną dotyczącą wszystkich ponadludzkich mocy, które w religiach zajmują pośrednią pozycję między bogami a ludźmi (a więc również aniołami). Tak rozumiana demonologia jest przedmiotem zainteresowań religioznawców, etnologów i antropologów kulturowych.
Z punktu widzenia chrześcijańskiej systematyzacji nauk teologicznych, demonologia jest częścią działu teologii dogmatycznej, zwanego protologią (nauką o rzeczach stworzonych). W protologii zaś demonologia to część angelologii (nauki o aniołach), ponieważ chrześcijaństwo uważa Szatana i inne złe duchy za upadłe anioły (w religioznawstwie jest inaczej - angelologia stanowi część demonologii rozumianej bardzo szeroko). A zatem w seminariach duchownych i na wydziałach teologicznych studenci uczą się demonologii w ramach wykładów z teologii dogmatycznej - protologii. Ponadto pewne zagadnienia pokrewne są podejmowane w ramach teologii duchowości oraz teologii moralnej.
Demonologia była kiedyś dyscypliną bardzo popularną. Demonolodzy snuli jednak spekulacje zupełnie pozbawione podstaw. Rozwijano nauki o incubach i succubach (czyli demonach męskich i żeńskich, dopuszczających się wykorzystywania seksualnego), pisano rozprawy o sposobach działania demonów i hierarchii w piekle. Przy okazji mieszano pojęcia, wprowadzając chaos terminologiczny. Tak uprawiana demonologia należy już do przeszłości. Obecnie w teologii analizuje się postać Szatana i świat demonów głównie w świetle nauczania biblijnego. Chodzi więc o egzegezę tekstów biblijnych, które wspominają o Szatanie i demonach, z uwzględnieniem ówczesnej mentalności i wyobrażeń dotyczących świata starożytnego.
Biblista śledzi ewolucję tych wyobrażeń, szukając analogii w kulturach i wierzeniach ościennych ludów, które mogły mieć wpływ na żydowskie poglądy o złych duchach. Egzorcyści uprawiają tak zwaną demonologię "praktyczną", która wypracowuje skuteczne metody przeciwdziałania demonom.
2014-01-22 16:17 autor odpowiedzi: Eska1954
Dodano 2010-10-06 10:20 przez bcde920
Czy demony istnieją, czy jest to tylko puste określenie, zależnie od kontekstu oznaczające bożki/samego Szatana? Jeżeli demony istnieją, jakie jest ich pochodzenie?
Dodano 2011-10-24 12:57 przez Mira
Jaka jest geneza obchodzenia tego w aktualny sposób? Czy korzenie Halloween są wyłącznie pogańskie?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA