Porady - pytania i odpowiedzi

2012-11-24 19:42 autor: sonia54

12 890 odsłon

Emerytura

W 2009 r. przeszłam na emeryturę wg. starych zasad mając 34 lata pracy i 55 lat życia. Liczyłam na to, że kiedy ukończę 60 lat będę mogła złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Czy obecnie po zmianach ustawy emerytalnej jest to możliwe? Moje starsze koleżanki tak zrobiły w ubiegłym roku i zyskały na tym ok.200 zł.

 

 

Pytanie zaktualizowano 2012-12-01 17:52

Od chwili przejścia na emeryturę nie podejmowałam żadnej dodatkowej pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-01-07 15:23 autor odpowiedzi: Dziurawiec

    Proszę złożyć wniosek w ZUS który naliczy ponownie.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-31 16:35 autor odpowiedzi: emrent.pl

    Jeżeli w 2009 r. osiągnęła Pani wiek 55 lat życia, to rokiem  urodzenia jest rok 1954. Kobiety urodzone w 1954 r. i pobierające emeryturę wcześniejszą liczoną według starych zasad, mogą przejść na  emeryturę w tzw. wieku  powszechnym, który po zmianie przepisów od 2013 r., wynosi odpowiednio: dla ur. w miesiącach styczeń do marzec 1954 r. – 60 lat i 5 miesięcy, kwiecień do czerwiec – 60 lat i 6 miesięcy, lipiec do wrzesień – 60 lat i 7 miesięcy, październik do grudzień – 60 lat i 8 miesięcy życia.

     

    Emerytura w wieku powszechnym dla ur. po 31.12.1948 r., pobierających emerytury wcześniejsze (a zatem nie należących do OFE), uzależniona jest  aktualnie od 4 parametrów:

    • wysokości obliczonego przez ZUS i zwaloryzowanego kapitału początkowego z tytułu pracy do 31.12.1998 r.,
    • wysokości zaewidencjonowanych na koncie i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne  z tytułu pracy po 31.12.1998 r., 
    • liczby miesięcy dalszego średniego trwania życia ogłaszanych corocznie przez GUS, liczonej na datę  nabycia uprawnień (wiek i data wniosku) do „nowej” emerytury,
    • sumy miesięcznych kwot brutto pobranych dotychczas emerytur.   

     

    Emerytura ta może okazać się świadczeniem wyższym lub niższym od dotychczas pobieranej  wcześniejszej.  Składając wniosek do ZUS nie podejmuje się jednak żadnego ryzyka, ponieważ w przypadku wyliczenia niższego świadczenia, ZUS będzie płacił nadal emeryturę wyższą. Jednocześnie warto mieć świadomość możliwości wycofania wniosku w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji, co nie zawsze jest konieczne, ale niekiedy wskazane. Decyzję w tej sprawie każda z osób musi podjąć samodzielnie. Wskazówką może być wynik obliczonej „nowej” emerytury  - na plus, czy na minus ( i o ile więcej lub mniej)  a także przewidywane własne plany na przyszłość co do dalszych możliwości zarobkowania z wcześniejszą emeryturą.

     

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania