2012-07-07 11:14 autor: Mariusz57
9 710 odsłon
Kategoria: ZUS, zasiłki
W odpowiedzi na wcześniej zadane pytanie przeczytałem, że istnieje możliwość złożenie takiego wniosku na podstawie odrębnych przepisów (na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS).
Proszę o podpowiedź jak się to załatwia (panie z MOPS nie wiedzą o co chodzi).
2012-07-11 21:57 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Trzeba złożyć wniosek w sprawie wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Dziwne, że panie z mops nie wiedzą o co chodzi....
Podstawa prawna takiego wniosku to:
Mogę przesłać na mejla wzór takiego wniosku, ale nie widzę, żeby w senior pl była taka możliwość.
2012-07-12 06:38 autor odpowiedzi: Mariusz57
Witam. Byłbym bardzo wdzięczny za przesłanie mi wzoru takiego wniosku na adres mdg57@vp.pl . Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
2014-01-27 13:16 autor odpowiedzi: Aleksander5
Witam!
Chciałem skorzystać z tej możliwości,ustalenia stopnia niepełnosprawności na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i dzwoniłem w tej sprawie do PZDSOON i pani twierdzi że nie ma takiej możliwości i nie wie czy kiedykolwiek taka możliwość istniała ,czy to jest aktualne? w ogóle nigdzie indziej nie znalazłem informacji o takiej opcji tylko Pan Łukasz o tym pisze założyłem nawet wątek na pewnym forum gdzie jest dużo niepełnosprawnych i tam też nikt nigdy z tego nie korzystał nikt, nic nie wie.Czy Pan łukasz zna taki przypadek że komuś przyznano stopień niepełnosprawności na podatwie orzeczenia z ZUS?
2014-01-27 14:05 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Pewnie, że znam. Podstawa prawna:
Art. 5. Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
Art. 5a. 1. Osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia, o których mowa w art. 5, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
2. W postępowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym:
3. Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności ma prawo żądać od właściwych organów rentowych udostępnienia kopii orzeczeń, o których mowa w ust. 1, a organy te są obowiązane do ich udostępniania.
4. Od orzeczenia, o którym mowa w ust. 2, nie służy odwołanie.
2014-01-27 16:20 autor odpowiedzi: Aleksander5
Dziękuje za odpwiedź bałem się żę to stary wątek i nikt nie zwróci na to uwagi.
Z tymi przepisami prawnymi to jest tak że aby być czegoś pewnym to trzeba by się zapoznać ze wszystkimi ustawami jakie uchwalono, bo w nich jest pełno odniesień do innych ustaw,więc nie wiem czy jest sens w ogóle to czytać i czy ja bym to zrozumiał.
Więc co ja mam zrobić w tej sytuacji mam iść do PZDSOON i przytoczyć im te wszsytkie przepisy prawne?A co jeśli oni zinterpretują je inaczej?
Czy poprostu zaznaczyć we wniosku w tabelce: "zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla celów" cel: "korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawei odrębnych przepisów" i dopisać na podstwie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i liczyć na to że oni to uznają,ja chce jeszcze do innych celów uzyskać ten stopień. Głównie po to aby otrzymać zasiłek pielegnacyjny czy te dwa cele ze sobą kolidują? czy mam można zaznaczyć wiele celów?
W ogółe w tej tabelce zaznacza się cel w jakim chcem uzyskać to orzeczenie o niepełnosprawności więc dlaczego akurat tam mam wpisać nie cel tylko sposób w jaki mają mi ustalić ten stopień jak ma się ktoś domyślić że to tam należy wpisać ja bym w życiu na to nie wpadł.
Gdy składam wniosek w tym trybie , to jakie dokumenty muszę dołączyć? napewno to orzeczenie z zus ale czy, historie choroby badania i zaswiadczenie lekarskei też? czy wtedy też trzeba iść na komisje?
Jeszcze jedna kwestia w wątku autora Mariusz57 " Renta a orzeczenie o niepełnosprawności" napiisał Pan w jednej odpowiedzi że: "Na podstawie orzeczenia ZUS o całkowitej niezdolności do pracy Powiatowy Zespól Ds. Orzekania o Niepełnosprawności może wydać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności."
a wkolejnej odpowiedzi że: "W przypadku gdyby osoba o częściowej niezdolności do pracy składa wniosek o wydanie orzeczenia na podstawie orzeczenia ZUS, PZDSOON musi wydać orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności"
Więc PZDSOON może czy musi wydać odpowiedni stopień wg przepisów zawartych w Art. 5 który przytoczył Pan w odpowiedzi powyżej
P.S. W ogóle to czy w szkole nie powinno być takiego przedmiotu jak Prawo? skąd mam wiedzieć co mi wolno a czego nie?
2014-01-28 08:50 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2014-01-29 00:35 autor odpowiedzi: Aleksander5
Aha więc mam zły wniosek,ale na kilka pytań nie dostałem odpowiedzi Czy PZDSOON może czy musi wydać odpowiedni stopień wg przepisów zawartych w Art. 5 który przytoczył Pan Łukasz w odpowiedzi powyżej?
po przejrzeniu wzoru tego wniosku dowiedziałem się że jednak muszę składać jakąś dokumentacje medyczyną ale jaką? i po co skoro proszę o ustalenie stopnia niepełnsoprawności na podstawie orzeczenia z ZUS?
Czy trzeba się stawiać na komisje?
A w ogóle to nazwa wniosku który Pan Łukasz podał nie mówi nic o ustalaniu stopnia niepełnosprawności?
I Po co trzeba wpisywać cel korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnch przepisów? skoro moim celem jest akurat zasiłek pielegnacyjny
2014-02-08 03:55 autor odpowiedzi: smiling
Dodano 2012-05-03 14:12 przez Mariusz57
Witam. Obecnie jestem rencistą z tyt. całkowitej niezdolności do pracy (ZUS). Chcę podjąć pracę w ochronie (wg przepisów mogę), lecz wymaga się ode mnie orzeczenia o niepełnosprawności. Po przeszukaniu internetu znalazłem artykuły mówiące o "wyższości" renty nad orzeczeniem t.zn. że mając orzeczenie...
Dodano 2011-04-09 14:23 przez kciuki
Czy można "ubruttowić " świadczenie , nie zmieniając wskaźników (np: renty w 1992r) dla potrzeb naliczenia podatku dochodowego,nie zmieniając wskaźnika podstawy wymiaru i wskaźnika wysokości świadczenia-gdziekolwiek sprawdzam czytam, że nie można a ZUS tawierdzi ,że można...kto ma rację?
Dodano 2012-03-02 13:47 przez yolka
28 lutego 2012 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art 114, ust 1 Ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach jest niezgodny z konstytucją. 1 marca 2012 roku zostałam wezwana na komisję w ZUS , która odebrała mi prawo do renty. Rentę pobierałam od kilkunastu lat i została mi ona przyznana na stał...
Dodano 2012-02-14 09:01 przez ela5
Czy praca w czasie renty wliczana jest w staż pracy i do emerytury.Nie mam p i stażrzepracowanych lat potrzebnych do otrzymania emerytury, mam 54 lata i 13 lat pracy ze względów zdrowotnych musiałam przejść na rentę. Od roku podjęłam pracę,lecz boję się o swoją przyszłość.Moja renta jest czasowa a c...
Dodano 2014-02-06 17:24 przez debomir
Piszę w imieniu mojej znajomej. Jest to 56 letnia kobieta, która od 22 lat pobierała rentę, początkowo rodzinną oraz z tytułu niezdolności do pracy (w chwili śmierci męża miała 34 lata i trójkę dzieci). Od lat choruje na cukrzycę (insulina 3 razy dziennie plus tabletki), nadciśnienie i osteoporozę. ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA