2012-08-12 07:59 autor: Hela1056
8 749 odsłon
Kategoria: Remonty, przeróbki, przebudowa
Przygotowałam wszystkie materiały budowlane potrzebne do wymiany pokrycia dachowego w budynku w którym mieszkam. Jednocześnie zgłosiłam zamiar wymiany w starostwie, bo takie są wymagania. Otrzymałam odpowiedź odmowną, ponieważ mój budynek :jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków: i wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pytam: czy można bez wiedzy właściciela wpisać budynek na listę zabytków, jeżeli tak, to kto powinien mnie o tym powiadomić. Mając taką wiedzę inaczej zaplanowałabym ten remont.
2012-11-23 23:22 autor odpowiedzi: CPS24
Witam
Pierwsza sprawa: gminna ewidencja zabytków nie istnieje. Rejestr zabytków dla zabytków znajdujących się na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków (art. 8 ustawy). Miasto / gmina może ustanowić tak zwaną strefę ochrony konserwatorskiej obejmującą wszystkie znajdujące się w niej budynki, i nie tylko budynki, ale strefa taka nie ma nic wspólnego z rejestrem zabytków a znajdujące się w niej budynki nie podlegają restrykcjom ustawowym ale określonym ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ograniczeniom, zakazom i nakazom mającym na celu ochronę znajdujących się na tym obszarze zabytków (art. 19 ustawy).
Druga sprawa: do rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy (art. 9 ustawy). Zgoda właściciela nie jest wymagana przy wpisie z urzędu, a złożony przez niego ewentualny sprzeciw wobec decyzji WKZ nie musi być uwzględniony.
Trzecia sprawa: czy bez wiedzy właściciela WKZ może wydać decyzję o wpisaniu budynku do rejestru zabytków ? Może, ale chyba tylko wtedy, gdy właściciel nie jest wcale zainteresowany swoją nieruchomością. Przed dokonaniem wpisu, z urzędu także, WKZ prowadzi postępowanie przygotowawcze polegające na gromadzeniu informacji i materiałów dokumentacyjnych, między innymi w wyniku oględzin obiektu i szacowania jego wartości zabytkowej. Postępowanie kończy wydanie przez WKZ decyzji, która (o ile strony nie wnoszą sprzeciwu czy uwag) nabiera mocy prawnej i zabytek otrzymuje numer rejestru zgodny z kolejnym zapisem w księdze rejestru zabytków. Wpisanie zabytku nieruchomego do rejestru ujawnia się w księdze wieczystej danej nieruchomości na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, na podstawie decyzji o wpisie do rejestru tego zabytku (art. 9 ust. 4 ustawy). Czy zatem właściciel może przeoczyć te wszystkie okoliczności ? Zwłaszcza oględziny nieruchomości, gdzie trudno je sobie wyobrazić jako wtargnięcie WKZ na nią bez wiedzy właściciela. Postanowienie sądu wieczystoksięgowego o ujawnieniu w KW wzmianki o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków także doręczane jest właścicielowi nieruchomości.
Analizując Pani pytanie w kontekście opisanych wyżej procedur można przyjąć za wysoce prawdopodobną sytuację, w której urzędnik gminy wprowadził Panią w błąd. To się da prędzej wytłumaczyć niż niewiedzę właściciela. Proponuję sprawdzić dokładnie w rejestrze u WKZ, czy to nie pomyłka urzędnika.
Czwarta sprawa: jeżeli urzędnik się nie pomylił i budynek faktycznie znajduje się w rejestrze zabytków, wówczas nie pozostaje nic innego jak podejmując jakiekolwiek prace budowlane na budynku dostosować się do wymogów ustawowych w tym zakresie, zwłaszcza dotyczących uzgodnień z WKZ oraz stosownych zgód i pozwoleń. W przeciwnym razie może Pani otrzymać nakaz przywrócenia zabytku do stanu pierwotnego i narazić się na sankcje karne. Jest także i plusik uznania budynku za zabytek w postaci możliwości ubiegania się o dotacje celowe ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z funduszy UE. Przepisy dotyczące postępowania w sprawie remontu na budynku zabytkowym oraz zasady finansowania opieki na zabytkiem znajdzie Pani w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, do której link załączam poniżej.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA