2017-09-15 13:44 autor: okast
6 560 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Mam 4 braci. W 2007 roku Rodzice, aktem notarialnym, podarowali mieszkanie jednemu z nich a pozostali otrzymali od niego stosowną rekompensatę.
Po śmierci Ojca, umieściliśmy chorą Mamę w innej miejscowości pod opiekę jej kuzynki.
Uzgodniliśmy wspólnie, że na koszty całodobowej opieki nad Mamą przekazywać będziemy kuzynce ¾ jej emerytury a pozostała kwota stanowić będzie „kieszonkowe” Mamy.
Po przeprowadzce Mamy do ww. kuzynki okazało się, że wyposażenie jej łazienki rażąco odbiega od jej potrzeb w związku z czym należało na remont wyasygnować odpowiednie środki pieniężne.
Od tej pory skończyło się zgodne współdziałanie moje i mojego, dysponującego jej emeryturą i opuszczonym przez nią mieszkaniem, brata na rzecz dobra naszej Mamy.
Rychło okazało się, że
- na ww. remont brat pożyczył kuzynce pieniądze które zaczął potrącać sobie w 10 ratach z tzw. „kieszonkowego” Mamy,
- 3 pokojowe, w pełni wyposażone, mieszkanie wynajął studentkom,
- w akcie notarialnym sporządzonym za życia Rodziców nie było w ogóle klauzuli o dożyciu co skutkowałoby obowiązkiem z jego strony zapewnienia Mamie godnych warunków egzystencji w nowym miejscu zamieszkania. Brat potraktował tą transakcję jako kupno mieszkania a nie jako akt darowizny.
Widząc ten stan rzeczy informowałem go kilkakrotnie, że w związku z tym, iż Mama żyje to darowizna ta jeszcze nie została wydana i w związku z tym dochód uzyskany z wynajmu mieszkania nie należy się jemu lecz naszej Matce i powinien być przeznaczony na sfinansowanie ww. remontu oraz na suplementy mogące poprawić stan jej zdrowia.
W marcu 2015 roku, w związku ze złym stanem psychicznym naszej Matki, zażądałem by brat wypłacał jej choć część obiecanej na początku kwoty oraz zasugerowałem objęcie Mamy bezpośrednią opieką w jej, przejętym pod wynajem, mieszkaniu w rodzinnym mieście lub umieszczenie jej w domu spokojnej starości, na co wyrażała zgodę.
Prośba moja skutkowała tylko tym, że brat zmniejszył potrącaną jej kwotę zwiększając jednocześnie o parę miesięcy czasokres spłaty rat udzielonej kuzynce Mamy pożyczki.
W sierpniu br. moja Mama zmarła.
W związku z powyższym mam pytania.
1. Czy i do kiedy brat powinien rozliczyć się nami z tytułu pobranych i rozchodowanych przez niego uposażeń emerytalnych Rodziców? Wg. moich wyliczeń pozostało mu parę tysięcy złotych natomiast on twierdzi, że nic mu nie pozostało.
2. Czy dochód pieniężny uzyskany za życia Darczyńcy z tytułu wynajmu mieszkania należy się Obdarowanemu czy żyjącemu jeszcze Darczyńcy?
3. Czy czasowa zmiana miejsca zamieszkania przez Darczyńcę mieszkania stanowiącego miejsce jego stałego zameldowania upoważnia Obdarowanego do przejęcia mieszkania a później do dowolnego nim dysponowania?
4. Czy znajdujące się w mieszkaniu mienie ruchome stanowiące spadek, bez którego wynajem w wyżej opisany sposób mieszkania nie byłby możliwy, może stanowić podstawę do tego by zażądać od Obdarowanego podzielenia się zyskiem z tytułu wynajmowanego za życia Mamy mieszkania?
2017-09-15 15:11 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
Dodano 2017-05-26 22:06 przez Michal1121
Witam od razu zaczne,moj ojciec zbudowal dom. Jako wlasciciela zrobil swoja matke( moja babcia) ona umarla. Dom dalej jest na nią . ojciec ma 3 braci i siostre. Teraz chcemy przepisac dom na mnie, czyli jego syna. Wiec rodzenstwo ojca musi sie zrzec aby przepisac dom i przepisac to najpierw na mojeg...
Dodano 2017-05-13 16:04 przez Jagoda1973
Witam mam pytanie dnośnie spadku mieszkania. 6 kwietnia br zmarł mój mąż. Posiadaliśmy mieszkanie spółdzielcze właśnościowe, była to własność współmałżeńska. Mamy jedną córkę. Mąż nie zostawił testamentu. Córka ma jednego syna. Chciałabym przepisać to mieszkanie albo na córkę, albo na wnuka. Gdzie t...
Dodano 2017-03-13 20:57 przez violkamarkus
Rodzice przepisali na mnie mieszkanie o wartości 120 tys. notarialnie. Siostra otrzymała spłatę. równowartość połow spadku. wszystko notarialnie. sęk w tym że pieniądze dali jej rodzice z własnych,, zaskórniaków". z mojej kieszeni nic nie wyszło. tak było ustalone. teraz nagle Tata twierdzi, że sios...
Dodano 2017-02-02 13:29 przez archivario
Czy jeśli o zachowek wystąpi jedna osoba z rodzeństwa sąd będzie rozpatrywał tylko jej sprawę czy orzeknie również o prawie do zachowku dla pozostałych uprawnionych (innymi słowy czy o zachowek musi każdy wystąpić sam osobiście czy jak zrobi to jedna osoba to sąd przyzna wszystkim)? Czy do zachowku ...
Dodano 2017-01-14 22:11 przez Simona
Moja Mama przepisała mieszkanie w całosci na moją siostrę. Niedawno zmarła. Siostra do tej pory nie pokazała mi notarialnie sporządzonego dokumentu darowizny / nie umiem tego nawet nazwać fachowo ?. Co mam zrobić jesli ona nie chce mi tego pokazac? jak uzyskać zachowek ? nic nie wiem .Z tego co mówi...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47