Porady - pytania i odpowiedzi

2015-05-05 22:04 autor: zofiasonia

30 128 odsłon

jak przepisac mieszkanie po zmarlym mezu

jak przepisac mieszkanie po zmarlym mezu , maz zmarl 10 lat temiu , mamy 5 dzieci , dzieci sa dorosle

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-07 12:42 autor odpowiedzi: barbarossa

    Jeżeli jest mieszkanie na Ciebie to jaki problem? Zrób przepis na kogo chcesz i po sprawie. Powodzenia

    zofiasonia skomentował/a odpowiedź 2015-05-20 15:52

    Nie mieszkanie jest na meza

    Ocena odpowiedzi 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-09 13:47 autor odpowiedzi: Basko

    Mieszkanie można przepisać na którokolwiek z dzieci. Jezeli mogę podpowiedzieć- to najlepiej zrobić to notarialnie, chociaż i odręczny testamnt jest ważny.
    Basko zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-09 13:50
    Jeżeli mieszkanie jest na męża-

    sposób uregulowania stanu prawnego do mieszkania typu własnościowego po śmierci małżonka.


        Śmierć któregokolwiek z małżonków (niezależnie od tego który z nich był członkiem Spółdzielni), powoduje konieczność złożenia do Sądu Rejonowego wniosku o stwierdzenie nabycia praw do spadku, gdyż tylko Sąd może określić krąg spadkobierców po zmarłym. W zależności od tego, czy zmarły pozostawił testament, czy też nie, Sąd ustala krąg spadkobierców.
    Jeżeli zmarły pozostawił testament, wówczas udział zmarłego wynoszący ½ część we własnościowym prawie do lokalu dziedziczy osoba wskazana w testamencie jako spadkobierca.
        Najwygodniej dla współmałżonka jest, gdy zmarły pozostawił testament i uczynił go jedynym spadkobiercą. Wówczas współmałżonek nieżyjącego, po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu stwierdzającego nabycie praw do spadku, winien zgłosić się do Spółdzielni i złożyć deklarację przystąpienia do Spółdzielni, chyba, że nie zamierza przystępować do Spółdzielni (wówczas powinien tylko Spółdzielnię poinformować o fakcie nabycia praw do spadku).
        W przypadku, gdy spadek po zmarłym (nie będącym członkiem Sp-ni) odziedziczy współmałżonek, który już wcześniej członkostwo w Spółdzielni uzyskał, nie musi on już załatwiać w Sp-ni żadnych formalności, wystarczy jedynie złożyć postanowienie Sądu potwierdzające fakt odziedziczenia prawa do lokalu.

      Sytuacja komplikuje się, gdy:

    ·  zmarły pozostawił testament, a spadkobiercą uczynił inną osobę niż współmałżonek: dziecko (dzieci), wnuka (wnuki) lub inne osoby, (wówczas własnościowe prawo do lokalu przysługiwać będzie w częściach: ½ część udziału – współmałżonkowi i ½ część – osobie, wskazanej w testamencie),

    ·  spadkodawca nie pozostawił żadnego testamentu. Wówczas Sąd określa krąg spadkobierców ustawowych do których mogą należeć:

    • małżonek i dzieci,
    • w przypadku małżeństwa bezdzietnego:
      • małżonek i dzieci zmarłego z innych związków albo
      • małżonek i rodzeństwo zmarłego bądź zstępni rodzeństwa, gdy współmałżonek nie posiadał swoich dzieci,

     

        Jeżeli spadkobierców jest kilku (a zatem, gdy Sąd określi, że udział we własnościowym prawie do lokalu dziedziczy inna (inne) osoby niż tylko współmałżonek), powinni oni poinformować Spółdzielnię, czy zamierzają dokonywać działu spadku (w celu wyłonienia jednej osoby, której przysługiwać będzie wyłącznie to prawo), czy też w dalszym ciągu spadkobiercy będą współwłaścicielami własnościowego prawa do lokalu w częściach.

       Jeżeli spadkobiercy nie zamierzają dokonywać działu spadku, powinni oni:

    • w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu dokonania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa
    • poinformować Spółdzielnię, czy któryś ze spadkobierców, zamierza przystąpić do Spółdzielni, gdyż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do kilku spadkobierców, ale członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich.

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2015-03-17 20:58 przez Kobieta55

    Mieszkanie - czy mogę przepisać

    Mama po śmierci ojca miała sądownie przepisane mieszkanie spóldzielcze na siebie.Po kilku latach mama przepisała na mnie mieszkanie  ale tylko w spółdzielni mieszkaniowej.Ja wykupiłam je na własność.Za kilka m-cy od daty przepisania na mnie minie 30 lat.Mam jeszcze brata i jest jedno dziecko pozamał...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2015-02-02 15:55 przez ewa2311

    czy mieszkanie komunalne mozna dziedziczyc?

    Witam.Moja mama to starsza kobieta.Mieszka wraz z ojczymem w mieszkaniu komunalnym.Zameldowana jest tam od urodzenia corka mojego ojczyma.W tej chwili tam nie mieszka.Gdybym ja sie tam wprowadzila i zopiekowala sie starzymi rodzicami, czy mialabym prawo za opieke wykupic to mieszkanie ? czy prawo ma...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2015-01-02 18:22 przez Cezary85

    Dziedziczenie spadku za życia

    Moja matka jest z osobą z którą wzięła ślub kiedy nie miałem 18 lat. Czy spadek po mojej matki mężu także będzie należał do mnie i mojej siostry? Czy można wystąpić o zapłatę spadku jeszcze za życia matki i jej męża(mój ojczym)? Nie układa się nam zbyt dobrze i matka jeszcze robi problemy swoim dzie...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-09-13 17:43 przez karo7777

    Jak najprościej przeprowadzić postępowanie spadkowe?

    Moja siostra ze swoim mężem byli małżeństwem bezdzietnym. Mieli domek jednorodzinny i dwa samochody osobowe. Jest to wyłącznie ich dorobek życia. Teraz szwagier umarł. Parę lat temu u Notariusza sporządzili wzajemne testamenty. Wydawało się że siostra bez kłopotów dziedziczy ich wspólny majątek. Not...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-03-29 15:37 przez kamilwwl

    Przepisanie mieszkania ze splata za zycia rodzicow ?

    Witam.
    Teść z teściową chcą przepisac na mnie i na żonę mieszkanie,pod warunkiem ze splacę brata żony. Pytanie czy jest taka możliwość za życia rodziców ewentualnie jak to zrobić, czy jest ustalony procent domu ktory mam spłacać czy teżmożemy umowić sięluźno na jakąś kwotę ?
     
    Dziekuje za odp.

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania