2015-03-23 17:29 autor: Idalia2008
8 024 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Witam serdecznie
Moje pytanie dotyczy mieszkania własnościowego które konkubent mojej mamy przepisał na nią ( za dozywotnią opiekę) a mama w testamencie u notariusza przepisała na mnie w 2010r. Dodam ze wszyscy mieszkamy razem i jest dobrze ale nie wiem co w razie śmierci mamy lub konkubetna . Ojczym(konkubent) ma dwoje rodzeństwa i boję się że bedę musiała ich spłacić. Proszę o odpowiedź .
2015-03-24 22:32 autor odpowiedzi: Basko
Umowa dożywocia polega na tym, że jedna ze stron przenosi na drugą własność nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie i opiekę (art. 908 ). Z kodeksowej definicji dożywocia wynikają dwie istotne przesłanki ważności takiej umowy. Po pierwsze, wiąże się ona z przeniesieniem własności nieruchomości, a to oznacza, że będzie ważna tylko wtedy, gdy zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Po drugie, przedmiotem umowy może być tylko odrębna własność nieruchomości. Notariusz nie zgodzi się zatem na zawarcie umowy dożywocia, gdyby jej przedmiotem miało być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zakładamy jednak, że używając określenia "mieszkanie własnościowe" czytelnik ma na myśli odrębną własność lokalu.
Zgodnie z art. 910 § 1 k.c. do przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie dochodzi w tym samym momencie, w którym nieruchomość została obciążona prawem dożywocia. Oznacza to, że zobowiązany z umowy dożywocia nabywa własność nieruchomości w chwili zawarcia tej umowy, oczywiście w formie aktu notarialnego. Nowy właściciel powinien być ujawniony w księdze wieczystej nieruchomości, więc wraz z aktem notarialnym umowy dożywocia notariusz sporządzi wniosek o stosowny wpis w księdze.
Po śmierci dożywotnika osoba, która nabyła od niego mieszkanie, powinna własnym kosztem sprawić zmarłemu pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom. Na tym w zasadzie kończą się obowiązki nabywcy.
Należy jednak zaznaczyć, że umowa dożywocia przenosi własność samej tylko nieruchomości. Wszystkie rzeczy ruchome znajdujące się w mieszkaniu w dniu śmierci dożywotnika wchodzą w skład majątku spadkowego. Do jego nabycia konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego z udziałem spadkobierców.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47