Porady - pytania i odpowiedzi

2014-12-11 20:29 autor: Eska1954

9 143 odsłon

odwołanie

Witam i bardzo prosze o radę.

Rodzice posiadali dom z ogrodem,ojciec zmarł w 1990r,w domu został najmłodszy brat z matką.Było nas czworo rodzeństwa.Brat się ożenił i jasne dla nas było,a bratowa bardzo naciskała na przepisanie na nich domu.W 2003r znieśliśmy(trójka rodzeństwa i matka) współwłasność i właścicielem stał się ów najmłodszy(matka ma w akcie notarialnym zapisaną dożywotnią,niepłatną służebność mieszkania),który od zawsze miał ciągotki do alkoholu.Po namowie żony,zrobił ją współwłaścicielką.Brat pije i w ciągach alkoholowych wysprzedaje na picie co tylko się da,często od matki wymusza pieniądze na alkohol.Mama bardzo pomagała w wychowywaniu dwójki dzieci,.Bratowa nigdy nie była życzliwa teściowej,matka nie dostała od niej przysłowiowego talerza zupy,nie mówiąc o dobrym słowie,złośliwie leki mamie chowała.Zawsze była staruszce złośliwa i wypominała,ze matka mieszka u niej,(zapomniała,ze nic nie wniosła,przyszła na wszystko) choć mama  pokrywa swoją część opłat(prąd,gaz itd),obiady i zakupy ja dostarczam.Jest 88-letnią staruszką,siedzi w zimnym mieszkaniu,palą w centralnym dopiero po południu,jak wraca z pracy.Z powodu alkoholizmu brata i awantur z tym związanych,pare razy w tygodniu bratowa wzywa policję,ponieważ brat pastwi się psychicznie i  nad nią i matka,choć przy ostatniej awanturze udrzył mamę(ma podbite oko,fakt jest odnotowany w raporcie wezwanej policji).Ostatni raz, kiedy przyjechałam do mamy z obiadem,kazała mi opuścić mieszkanie i zadzwoniła po policje,twierdząc,że ją nękam,choć tylko powiedziałam dzień dobry.Policja oczywiście nie przyjechała.Złośliwość bratowej nie ma granic,a brat nie trzeźwieje.Cierpi matka,a pośrednio my,rodzeństwo.Czy w tej sytuacji możliwe jest cofnięcie zniesienia współwłasności i czy po śmierci mamy bedziemy mogli domagac się o zachowek po niej,a może i po ojcu możemy wystąpić o zachowek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-12 09:25 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Sprawa nie jest prosta pod względem prawnym.


    • Prawo nie przewiduje instytucji "odwołania zniesnia współwłasności".

    • Jak rozumiem umowa o dział spadku po ojcu oraz podziału majątku wspólnego małżeńskiego rodziców była nieodpłatna, tzn. brat otrzymał nieruchomość na wyłączną własność i nie musiał dokonywać spłat na rzecz innych osób. W takiej sytuacji, jak wskazuje orzecznictwo, do takiego podziału majątku mogą mieć zastosowanie przepisy o odwołaniu darowizny, a tą można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności obdarowiznego. Nie wynika to wprost z przepisów prawa. Są także odmienne stanowiska w tej kwestii. To czy w danej sytuacji można mówić o darowiźnie ocenia sąd w ewentualnym postępowaniu sądowym.

    • Podobnie jest w kwestii zachowku. Jeżeli podział nastąpił nieodpłatnie można żądać zachowku, gdyż taki podział należy traktować jako nieodpłatne przysporzenie na rzecz brata. Chodzi tu o darowiznę matki na rzecz brata - o zachowek będzie można się ubiegać po śmierci matki.

    • Po ojcu nie można się ubiegać o zachowek, bo jak wynika z pytania miało miejsce dziedziczenie ustawowe po ojcu, a więc każdy z uprawnionych do zachowku otrzymał go w ramach dziedziczenia (udział w spadku).

    Jeżeli chodzi o odwołanie darowizny to, żeby odwołać darowiznę należy złożyć pisemne oświadczenie o odwołaniu darowizny. Złożenie takiego oświadczenia rodzi po stronie obdarowanego obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny, a jeżeli rzecz darowana nie należy już do obdarowanego to ekwiwalentu pieniężnego (tak będzie jeżeli nieruchomość stała się przedmiotem majątku wspólnego małżeńskiego brata i jego żony).

    Jeżeli obrarowany nie zwróci przedmiotu darowizny można wystąpić do sądu. Nie jest to powództwo o odwołanie darowizny lecz powództwo o przeniesienie przedmiotu darowizny na rzecz darczyńców ewentualnie o zapłatę ekwiwaletnu pieniężnego.

    W tym postępowaniu należy wykazać, że darowizna została odwołana skutecznie tzn. złożono obdarowanemu stosowne oświadczenie i co najważniejsze miała miejsce rażąca niewdzięczność.

    Rażąca niewdzięczność nie jest definiowana przez przepisy. W każdym wypadku sąd indywidualnie ocenia czy miała miejsce.

    Kierując sprawę do sądu należy się liczyć z tym, że wyrok może być niekorzystny. Sąd może np:

    1. uznać, że nieodpłatny podział nieruchomości nie może być uznany za darowiznę, a zatem nie można odwołać darowizny
    2. nie miała miejsca rażąca niewdzięczność obdarowanego, a zatem odwołanie darowizny nie było skuteczne

    Oczywiście są argumenty prawne na to, aby sprawa była wygrana tzn. aby sąd stwierdził, że miała miejsce darowizna, została ona skutecznie odwołana gdyż brat dopuścił sie rażącej niewdzięczności wobec darczyńców (niewdzięczność wobec osoby bliskiej darczyńcy może być poczytana za niewdzięczność wobec niego).

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-12 11:38 autor odpowiedzi: Eska1954

    Dziekuję bardzo za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2014-11-22 07:30 przez elza1302

    Czy mogę dostać zachowek po śmierci ojca ?

    Moj ojciec za życia przepisał majątek rodzinny na dwójkę mojego rodzeństwa, którzy zostali prawnymi właścicielami.  Ja nie dostałam nic ,czyli  nic  mi nie przepisał. Czy po jego śmierci mogę się się ubiegać o jakikolwiek spadek, zachowek bądż jakąś inną formę  zadośćuczynienia ?

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-09-03 21:51 przez myszkejda

    Darowizna mieszkanie a zachowek

    Witam, mam pytanie. Mój tata chciałby podarować mi mieszkanie, które wykupił 7 lat temu, jest to dorobek jego i mojej mamy, ale tylko jego własność. Na wykup mieszkania dała pieniądze moja babcia, pod warunkiem ze przepisze je na mnie. Mama zmarła a tata założył inna rodzine, i ma małego syna. Czy m...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-06-14 08:25 przez mirlima

    Czy druga żona ojca ma prawo do zachowku?

    Mój ojciec zamierza ożenić się po raz drugi. Przed laty zapisał wraz z matką mieszkanie własnościowe, w którym obecnie mieszka, mnie na zasadzie cesji praw własnościowych. Matka nie żyje.
    Czy po śmierci ojca jego drugiej żonie należy się zachowek, czyli prawo do części mieszkania? Wg mnie, mieszkani...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-06-13 10:38 przez mirlima

    Zachowek dla drugiejj żony mojego ojca.

    Mój ojciec zamierza ożenić się po raz drugi. Przed laty zapisał wraz z matką mieszkanie własnościowe, w którym obecnie mieszka, mnie na zasadzie cesji praw własnościowych. Matka nie żyje.
    Czy po śmierci ojca jego drugiej żonie należy się zachowek, czyli prawo do części mieszkania? Wg mnie, mieszkani...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-04-28 14:11 przez skorpionnn

    spadek

    Tato przepisal siostrze gospodarke wraz z domem w 1988roku,a zmarl 01.02.2014r.
    Czy nalezy mi sie zachowek
      Dziekuje

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania