2014-10-11 12:35 autor: nacia1984
28 539 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Witam. Proszę o pomoc w takiej sytuacji: Jestem współwłaścicielem (w 1/4) dwóch działek budowlanych grunty orne. Sytuacja ta trwa od ponad 20 lat – od śmierci rodziców, kiedy to każdy z nas stał się w 1/4 współwłaścicielem wszystkiego. Ostatnio rodzeństwo zadecydowało o podziale, tak by każdy dostał konkretną część ziemi i po połowie z każdej działki. Nie ma z tym żadnego problemu, bo działki są dość długie. Problem zaczął się wtedy, kiedy to rodzeństwo zażyczyło sobie dodatkowo spłaty domu po rodzicach, w którym mieszkam wraz z rodzina od ponad 20 lat. Dodam, że otrzymałem pisemną zgodę każdego z rodzeństwa o możliwości mieszkania w domu, nim do niego wszedłem. Dom był wyceniony w chwili wejścia (surowe bale, praktycznie ściany, podłoga i stare okna. Pół domu, tzw. komora nawet bez okien i sufitów- tylko ściany). Wykonałem gruntowny remont, dodałem 2 pokoje, łazienkę; wymieniłem praktycznie wszystko – od piwnicy po dach z instalacjami włącznie…Prace trwały na przestrzeni ok. 10 lat i trwają praktycznie do dziś, bo w miarę posiadania środków coś poprawiam. Więc moje pytanie – czy mam prawo o ubieganie się o zasiedzenie domu w dobrej wierze? I czy rodzeństwo ma prawo żądać spłaty domu za wartość z dnia dzisiejszego (zapowiedzieli rzeczoznawcę), kiedy nawet złotówki nikt mi nie dorzucił do remontu, a 20 lat temu jak przejąłem puste ściany nikt ręki nie wyciągał…;-( Argumentują to tym, że po ojcu też im się należy, ale prawda jest taka, że jakby dom nie został zamieszkany, to do tej pory nic by z niego nie zostało. Pozdrawiam
2014-10-12 22:41 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Nie ma szans na zasiedzenie w dobrej wierze. Orzecznictwo sądowe wskazuje, że w złej wierze jest ten, kto wie albo wiedzieć powinien, że prawo własności przysługuje nie jemu, lecz innej osobie. A tak jest z Panem.
W ogóle z zasiedzeniem będzie ciężko. Należałoby by wykazać, że jest się posiadaczem samoistnym udziałów pozostałych spadkobierców. Czyli należałoby wykazać (mówiąc w skrócie), że czuje się Pan jedynym właścicielem, zachowuje się Pan jakby nieruchomość nie była współwłaśnością oraz że tak odbiera Pana otoczenie.
Więcej o zasiedzeniu:
Dom jest współwłasnością spadkobierców. Każdy z nich ma prawo do korzystania z domu.
Każdy ze współwłaścicieli ma prawo, w każdej chwili, żądać działu spadku.
Mogą żądać podziału polegającego na przyznaniu Pani własności wspólnych nieruchomości i spłacie na ich rzecz. Wartość spadku podlegającego podziałowi ustala się na dzień działu spadku. Tak więc powinna być brana pod uwagę wartość aktualna nieruchomości.
Pan z drugiej strony może żądać zwrotu nakładów i wydatków na wspólną rzecz, które ulepszyły nieruchomość.
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
2014-10-13 19:16 autor odpowiedzi: nacia1984
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem. Ale jeśli każdy z rodzeństwa ma dostać "swój kawałek" wynoszący wg ustaleń 1/4 gruntów ornych i po pół z dwóch działek budowlanych, biorąc pod uwagę fakt, że na przypadającej mi w udziale 1/2 stoi dom czy faktycznie polega on podziałowi na 4?
Co jeszcze w tej sytuacji mogę zrobić, by nie stracić dorobku swojego życia? Ręce opadają.
Rodzeństwo wiedziało, ze wykonywane są prace remontowe, nikt nie żadał spłaty, jest zgoda wszystkich na moje "wprowadzenie się" do domu. Robiłem i wydawałem, bobyłem przekonany, że dostanę swoją część. ..Czy zostaje tylko załozenie sprawy w sądzie, by mnie całkiem nie ograbili?? Jeśli tak, to czy tylko o zwrot kosztów utrzymania i nakładów. Proszę o pomoc...
... a czy nie ma terminu zachowku?
2014-10-14 05:51 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
W sprawie chodzi o dział spadku a nie o zachowek (każdy ze współspadkobierców otrzymał zachowek w postaci powołania do spadku).
Dział spadku, w skład którego wchodzą nieruchomości, polegać może na:
1. przyznaniu poszczególnych działek poszczególnym spadkobiercom, z wyrównaniem w postaci spłat i dopłat (jeżeli wartość przyznanej działki nie odpowiada wartości udziału w spadku). Niektóre działki mogą zostać podzielone fizycznie.
2. przyznaniu całego spadku jednemu ze spadkobierców za spłatą na rzecz pozostałych
W dziale spadku chodzi o to, aby po jego przeprowadzeniu każdy ze współspadkobierców otrzymał korzyść majątkową odpowiadająca wartości jego udziału w spadku, czy to w postaci rzeczy wchodzącej w skład spadku czy też pieniądza.
Należy obliczyć wartość spadku (wartość działek, w tym zabudowanej domem mieszkalnym). Każdy ze spadkobierców powinien otrzymać korzyść majątkową odpowiadającą wartości udziału w spadku.
Pan może żądać zwrotu nakładów na nieruchomość.
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
Dodano 2018-08-11 03:11 przez kuwaka
Bardzo proszę o poradę. Od kiedy należy liczyć czas zasiedzenia mieszkania własnościowego po rodzicach przez moją siostrę, w nim mieszkającą - czy od czasu śmierci (w 1998r.) spadkodawcy, który był do śmierci w tym mieszkaniu zameldowany, czy od czasu sprawy spadkowej, która odbyła się dopiero kil...
Dodano 2014-11-05 16:31 przez ladoux
Witam!Moja babcia zostawiła po sobie mieszkanie. Został wykonany podział majątku itp. Wója złożył do sądu wniosek o ,,całość'' majątku twierdząc że go stać na spłatę (teraz twierdzi że go nie stać) . Wszystko zostało mu przyznane z tym że musi nas spłacić. Sąd podał termin spłaty. Ten termin już min...
Dodano 2012-04-22 01:08 przez STEPIL12.la@wp.pl
Czy przez zasiedzenie mieszkania lokatorskiego -staję sie współwłascicielem?
Dodano 2016-06-11 17:53 przez Otari
CZy jest możliwość zasiedzenia mieszkania własnosciowego po smierci mamy, jestem jak właściciel samoistny
Dodano 2015-05-30 22:45 przez jurek5109
Z POwodu manipulacji siostry rodzice zmarli nie zostawiac uregulowanych spraw wlasnosci domu oraz dzialki . Sami tez nie mieli zadnych dokumentow oprocz zezwolenia na budowe wydanego 1958r. JestEM ZAMeLDOWANY PONAD 30 LAT I MOGE WYSTAPIC O ZASIEDZENIE , 25 lat temu gdyu siostra sie wyprowadzila z do...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47