Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-26 02:31 autor: celmar13

15 700 odsłon

Czy matka może w testamencie odwołać darowiznę?

Rodzice przekazali synowi i synowej w formi darowizny dom, który wspólnie zamieszkiwali oraz działkę. 9 lat temu ojciec zmarł. Matka nadal mieszka w części domu - zgodnie z zapisem o dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej na rzecz rodziców. Syn od lat jest uzależniony od alkoholu. Z powodu picia tracił kilkakrotnie pracę. Okresy trzeźwości stawały się coraz krótsze, a ciągi alkoholowe - dłuższe. Obecnie nie pracuje, nie trzeźwieje, nie wykonuje prac związanych z utrzymaniem domu, wszczyna awantury, wyzywa matkę i żonę, zaciaga długi i sprzedaje różne rzeczy z domu. Sąd wydał orzeczenie o obowiązku podjęcia przez niego leczenia odwykowego, ale nie stawił się we wskazanym zakładzie leczniczym. 86-letnia matka ma emeryturę, jest w miarę samodzielna, ale coraz częściej potrzebuje opieki, pomocy w codziennych czynnościach i zakupach, a przede wszyskim - spokoju, poczucia bezpieczeństwa i dobrego słowa. Tymczasem ze swojej emerytury wspiera finansowo syna i synową (np. pokryła koszty naprawy samochodu, zakupu węgla). Najgorsze jest to,że musi patrzeć, jak pijany syn stacza się na dno, karmić go, dawać "złotówkę" na alkohol (jak nie da, to on zrobi awanturę). Jest zmęczona i rozgoryczona, nie tak wyobrażała sobie swoją starość u boku dzieci. Straciła chęć do życia. Obawia się, że umrze i nikt z domowników tego nie zauważy. Na życzliwość synowej też liczyć za bardzo nie może. (Czy to jest "rażąca niewdzięczność"?) Chętnie cofnęłaby darowiznę, ale nie wie czy może i przerażają ją formalności z tym związane - sama ich nie załatwi. Chce napisać testament. Tu jej pytanie: Czy może w testamencie odwołać darowiznę, a dom wraz z działką zapisać wnuczce? I moje pytanie: Czy córka  po śmierci matki może wystąpić do sądu o unieważnienie darowizny z powodu rażącej niewdzieczności syna wobec matki.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-14 23:18 autor odpowiedzi: mysza50

    Można cofnąć darowiznę w przypadku rażącej niewidzięczności obdarowanego. Przykładem takiej rażącej niewdzięczności może być ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, pobicie, zniewaga, kradzież czy nawet nieudzielenie pomocy w chorobie.

    Odwołać darowiznę może sam darczyńca oraz jego spadkobiercy. Ci drudzy mogą to uczynić w przypadku gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołanie darowizny.

    Odwołanie darowizny następuje przez złożenie oświadczenia woli osobie obdarowanej.

    Aby odwołać darowiznę najlepiej - dla celów dowodowych - złożyć pisemne oświadczenie woli oraz przesłać je do obdarowanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru  (art. 74 k.c.). Gdy obdarowana osoba nie zechce oddać uzyskanej korzyści, darczyńca może wytoczyć postępowanie sądowe o odwołanie darowizny (art. 189 ). Sądem właściwym do złożenia pozwu jest sąd miejsca zamieszkania darczyńcy. W zależności od wartości darowizny, która jest przedmiotem sporu, będzie to sąd rejonowy (do 75 000 zł), bądź sąd okręgowy (powyżej 75 000 zł) - zgodnie z art. 17 ust. 4 k.p.c.

    Ocena odpowiedzi 2 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2013-11-15 11:22 przez Irena29

    Odwołanie darowizny przez babcię, przepisanie na wnuczkę

    Witam,
    Moja babcia z dziadkiem przepisali mieszkanie na moich rodziców. Dziadek nie żyje już od 9 lat a babcia chce zmienić darowiznę ze względu na karygodne zachowanie syna ( mojego ojca ) Nie czuje się bezpieczna w domu, gdyż ojciec grozi, że je sprzeda. Chciałaby aby mieszkanie zostało przepisane...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-08-02 19:14 przez Menager

    Jak swoje prawo własności mieszkaniowej przekazać prawnuczce nieletniej?

    Zmarł mi mąż. Mam dwóch dorosłych synów. Sądownie ustalono prawo własnosci dla mnie i moich synów. Chcę swoje udziały przekazać nieletniej prawnuczce. Jak mam to zrobić? W jakiej formie? Który sposób dogodniejszy? Jakie są procedury? Jakie sa koszty?

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2012-11-12 12:55 przez wawi9

    Darowizna czy może być odwołalna

    Mamy z mężem  wspólne mieszkanie własnościowe. Mąż z poprzedniego związku ma syna, który jest dorosły i ma swoją rodzinę. Chcielibyśmy zapisać naszemu wspólnemu dziecku mieszkanie w formie darowizny, ale zaznaczam nie za opiekę. Czy ta forma zapisu mieszkania będzie kiedykolwiek odwołalna przez męża...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2012-11-10 20:26 przez Teresa77

    Testament a notarialne przepisanie majątku

    W 2007 roku Babcia sporządziła testament, cały majątek daruje wnuczce a kuchnie,pokój i łaziekę dożywotnio i nieotpłatnie swojemu synowi. W 2009 roku zostaje sporządzony akt notarialny darowizny na wnuczkę. Cały majątek jast zapisany na nią. Babcia zmarła w 2011  roku, przed śmiercią syn sie nad nią...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2015-03-17 20:58 przez Kobieta55

    Mieszkanie - czy mogę przepisać

    Mama po śmierci ojca miała sądownie przepisane mieszkanie spóldzielcze na siebie.Po kilku latach mama przepisała na mnie mieszkanie  ale tylko w spółdzielni mieszkaniowej.Ja wykupiłam je na własność.Za kilka m-cy od daty przepisania na mnie minie 30 lat.Mam jeszcze brata i jest jedno dziecko pozamał...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania