2013-11-15 11:22 autor: Irena29
11 258 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Witam,
Moja babcia z dziadkiem przepisali mieszkanie na moich rodziców. Dziadek nie żyje już od 9 lat a babcia chce zmienić darowiznę ze względu na karygodne zachowanie syna ( mojego ojca ) Nie czuje się bezpieczna w domu, gdyż ojciec grozi, że je sprzeda. Chciałaby aby mieszkanie zostało przepisane na mnie. Czy jest to możliwe ? Czy taki proces jest bardzo kosztowny ?
2013-11-15 12:22 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Odwołanie darowizny może nastąpić wyłącznie z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.
Rażąca niewdzięczność nie jest definiowana przez przepisy prawa. O tym jak wygląda kwestia rażącej niewdzięczności w świetle orzecznictwa sądowego można przeczytać tu:
Jeżeli mieszkanie było darowane przez oboje dziadków na rzecz obojga Pani rodziców to babcia może odwołać darowiznę udziału 1/4 udziału w mieszkaniu.
Należy wziąć pod uwagę to, że mieszkanie było wspólne babci z dziadkiem i zostało darowane na rzecz Pani rodziców wspólnie.
Dziadek nie może odwołać darowizny "swojej" części gdyż nie żyje. Natomiast spadkobiercy dziadka mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania (a więc w tej chwili występowała już rażąca niewdzięczność) albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.
Odwołanie darowizny następuje przez złożenie oświadczenia na piśmie o odwołaniu darowizny. Jeżeli obdarowany takie pismo otrzyma to wówczas po jego stronie powstaje zobowiązanie do przeniesienia na rzecz darczyńcy przedmiotu darowizny.
Jeżeli obdarowany nie przenosi tego przedmiotu na darczyńcę to można złożyć w sądzie pozew o zobowiązanie obdarowanego do przeniesienia na rzecz darczyńcy własności darowanego przedmiotu (nie jest to powództwo o odwołanie darowizny).
W toku takiego postępowania sąd bada czy zostały spełnione przesłanki do odwołania darowizny i jeżeli stwierdzi że tak to nakaże obdarowanemu przeniesienie własności rzeczy na darczyńcę.
Opłata sądowa w tej sprawie zależy od wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu to z kolei wartość darowanego przedmiotu co do którego darowizna ma być odwołana. Opłata sądowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.
Można ubiegać się o zwolnienie z kosztów.
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
Dodano 2013-11-13 18:02 przez maciek2031
witam mam takie pytaniemoja babcia ma dwie córki moja ciocie i mamę . mama moja juz nie żyje a babcia mieszkanie chce podarowac tylko mnie jat to zapisać ze by ciotka nie miala prawa do spadku po babci. mieszkanie ma być tylko moje jak to zrobić proszę o pomoc. oczywiście babcia jest jedynym wlasnos...
Dodano 2012-11-12 12:55 przez wawi9
Mamy z mężem wspólne mieszkanie własnościowe. Mąż z poprzedniego związku ma syna, który jest dorosły i ma swoją rodzinę. Chcielibyśmy zapisać naszemu wspólnemu dziecku mieszkanie w formie darowizny, ale zaznaczam nie za opiekę. Czy ta forma zapisu mieszkania będzie kiedykolwiek odwołalna przez męża...
Dodano 2013-11-26 02:31 przez celmar13
Rodzice przekazali synowi i synowej w formi darowizny dom, który wspólnie zamieszkiwali oraz działkę. 9 lat temu ojciec zmarł. Matka nadal mieszka w części domu - zgodnie z zapisem o dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej na rzecz rodziców. Syn od lat jest uzależniony od alkoholu. Z powodu...
Dodano 2013-11-14 15:19 przez martita042
Jeśli jest taka możliwość to czy mama musi mieć zgodę reszty współwłaścicieli na to aby przepisać swoją część? I ile to kosztuje? I gdzie się udać, żeby to załatwić? Proszę o odpowiedz.
Dodano 2013-10-29 14:20 przez GENEK60
jeśli mama zyje i przepisała mi mieszkanie jako darowiznę, to czy jako jej syn bedę musiał spłacac długi po jej śmierci?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47