Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-08 10:56 autor: kornak20

7 727 odsłon

Wykup mieszkania a wydziedziczenie dzieci

Otóz mam do Pana takie pytanie.jestesmy z zoną po przejsciach,zona ma 2dzieci i ja mam dwójkę ,wspolnych dzieci nie mamy A problem dotyczy wykupu mieszkania które zona dostała ze spóldzielni gdy jeszcze nie bylismy małzenstwem. Obecnie chcemy wykupic lokal ale chcemy w razie mojej smierci pozbawic prawa do spadku i zachowku moje dzieci a to dlatego ze moje dzieci nie uznają do tej pory mojej obecnnej zony i wogole stosunki nasze układają się nie ciekawie

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-09 17:38 autor odpowiedzi: gajmar

    Według mnie, jeśli nie mają Państwo rozdzielności majątkowej to nabyte mieszkanie stanie się Waszym wspólnym dorobkiem. W razie Pana śmierci Pana dzieci będą miały prawo do spadku lub w przypadku sporządzenia pomijającego je testamentu - do zachowku. Nie wiem, czy jest możliwe w takim przypadku zakupienie mieszkania tylko przez małżonkę z majątku odrębnego (np. za pieniądze, które dostała np. w formie darowizny bo dochody z pracy wchodza w majątek wspólny). Chyba będzie to cięzkie do przeprowadzenia. Gdyby żona wykupiła mieszkanie przed slubem wtedy stanowiłoby jej majatek osobisty.

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 12:36 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Wykupione mieszkanie będzie stanowiło składnik majątku wspólnego małżeńskiego. 

    Jednak ze względu na to, że z prawem do mieszkania związany jest wkład (mieszkaniowy, budowlany) to żonie będzie przysługiwało roszczenie o zwrot nakładów z majątku osobistetgo (wkład stanowi majątek osobisty żony) na majątek wspólny.

    Rozliczenia dokonuje się zasadniczo przy podziale majątku wspólnego, a więc po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, rozwodu, separacji, śmierci jednego z małżonków. 

    Jeżeli więc po Pan śmierci Pana dzieci będą żądały spadku czy zachowku to wówczas będzie można rozliczyć te nakłady - w skrócie: nakłady pomniejszą wartość spadku przy obliczaniu zachowku (podstawą obliczenia zachowku jest czysta wartość spadku) a jeżeli Pana dzieci będą dziedziczyć to otrzymają udział w mieszkaniu ale będą zobowiązane do zwrotu nakładów.

    Wydziedziczenie czyli pozbawienie prawa do zachowku jest możliwe wyłącznie jeżeli uprawniony do zachowku:

    1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;  

    2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 

    3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych

    Wydziedziczenie nie obejmuje dalszych zstępnych. Oznacza to, że jeżeli wydziedziczy Pan dziecko, które ma dziecko to Pana wnuk będzie uprawniony do zachowku.

    Wydziedziczyć można wyłącznie w testamencie.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2017-01-04 16:16 przez zenonb

    zachowek

    Witam, mam pytanie dotyczące mieszkania służbowego, ja z siostrą mieszkaliśmy z rodzicami w mieszkaniu służbowym siostra w wieku 20 lat wyszła za mąż i się wyprowadziła, pięć lat później zmarł tata, mama po kilku latach wyszła ponownie za mąż, również wyprowadziła się do męża. Pojawiła się okazja do...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-02-18 17:30 przez DZASTIN

    CZY MUSZĘ SPŁACIĆ BRAT

    WITAM  ROK TEMU MOJA MAMA WYKUPIŁA MIESZKANIE W AKCIE WYKUPU JEST MOJE NAZWISKO I ŻE PIENIĄDZE POCHODZĄ W CAŁOŚCI ODEMNIE CZY W RAZIE ŚMIERCI MAMY MUSZĘ SPŁACIĆ BRATA

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania