2013-11-05 21:11 autor: monka89
9 320 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Witam. Dom w którym obecnie mieszkam z tatą, jest własnością matki i taty (współwłasciciele). W tym domu zameldowana jestem ja, siostra, ojciec i nasza matka, czyli moja i siostry a żona ojca. Siostra mieszka obecnie w innym mieście ale dalej jest tu zameldowana. Chcielibyśmy z tatą przepisać dom na mnie i siostre ale niestety z matka nie mamy żadnego kontaktu od ponad 7 lat. Żadne próby skontaktowania się przez kogos, kto z nią pracował za granicą nie dały rezultatu. I tutaj rodzi sie moj prośba o rade. W jaki sposób można to zalatwić, żeby przepisać ten dom bez udziału matki, bo najzwyczajniej w świecie nikt nie wie gdzie przebywa, ot olała sobie nas. Czy jakoś sądowo czy jak?
Prosze o rade, pozdrawiam.
2013-11-08 16:47 autor odpowiedzi: jaszmi
Do przeniesienia praw własności nieruchomości są potrzebni wszyscy współwłaściciele domu .W tym przypadku byłby to akt darowizny matki i ojca na rzecz dzieci. Odbywa się to poprzez formę aktu notarialnego. Zameldowanie nie daje żadnych praw do dysponowania nieruchomością. Tak więc do notariusza muszą się udać wszyscy współwłaściciele. W przypadku gdy jeden w współwłaścicieli nie może się stawić może on w formie aktu notarialnego upoważnić wskazaną osobę do podjęcia określonej czynności. W tym konkretnym przypadku konieczna jest obecność lub upoważnienie od żony. Jeżeli nie ma już żadnej możliwości kontaktu pozostaje wystąpienie o uznanie zaginionej za zmarłą. Polskie prawo cywilne przewiduje, iż upływ czasu od zaginięcia musi wynieść 10 lat. Kodeks cywilny wprowadza pewne wyjątki od powyższych ogólnych wymogów co do upływu czasu: Nie znam wieku osoby zaginionej ale może tu zaistnieć przypadek iż do uznania za zmarłego wystarczy upływ 5 lat, jeżeli w chwili uznania za zmarłego osoba zaginiona ukończyłaby 70 lat. Uznanie za zmarłego wymaga orzeczenia sądu. Sądy w przypadku gdy zaginiona osoba wyjechała za granicę nie działają pochopnie. Dopiero wraz z orzeczeniem sądu mogą nastąpić skutki prawne uznania określonej osoby za zmarłą.
Dodano 2013-12-28 19:53 przez roman65
Od smierci moich dziadkow minelo 5 lat. Wujkowie oraz tato moj chca teraz przepisac caly dom na mnie. Wszyscy sa zgodni aby oddac mi go za darmo, poniewaz remontuję dom i opiekuje sie wujkiem. Jaka forma przepisania domu bedzie najlepsza dla mnie? Dziekuje za odpowiedzi.
Dodano 2013-10-22 13:36 przez GENEK60
Jeżeli mama chce przepisać na syna dom i tylko ona jest właścicielem a jest jeszcze rodzeństwo to czy to rodzeństwo musi się zrzec tego domu? Czy musza być przy przepisaniu i czy w ogóle musza o tym wiedzieć?
Dodano 2013-10-09 19:09 przez Iwetta21
Witam, kupiłam razem z mężem 15 lat temu mieszkanie od miasta TBS. Na wykup mieszkania miałam zniżkę. Nie było żadnego testamentu ani darowizny dla nas od dziadków.Kiedyś w tym mieszkaniu mieszkali dziadek i babcia ze strony mojej mamy dziadek zmarł i babcia zmarła w tym roku w maju. Sprzedaliśmy to...
Dodano 2013-09-04 08:02 przez alicjagrażyna
W 1959 roku nasz ojciec ponownie się ożenił, po śmierci naszej mamy.Ja miałam wtedy 5 a siostra 3 lata. Ojciec nie żyje od 12 lat, a w lipcu zmarła nasza Macocha. Pytanie jak teraz wyglądają sprawy spadkowe drugiej matce. My w dowodach osobistych miałyśmy zawsze wpisaną jako matke naszą rodzoną ale ...
Dodano 2013-08-26 21:17 przez elazg
Czy odrzuceniu spadku po moim zmarłym ojcu musi towarzyszyc również odrzucenie spadku przez wnuka, a mojego syna, gdyz w przeciwnym wypadku bedzie obciążony długami spadkowym dziadka? Czy syn może mnie upowaznić, abym to zrobiła przed sądem spadkowym, bo nie moze sie stawic osobiście (przebywa poza ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47