2012-10-29 18:15 autor: boniek650
11 958 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Witam
Moi rodzice są właścicielami mieszkania w kamienicy w skład którego wchodzą dwa osobne mieszkania (kupione jako jedność) Co należy zrobić aby prawnie istniały jako 2 osobne mieszkania i jak jedno z nich przepisać w formie darowizny na syna ( bo jeśli się nie mylę jest to najtańszy sposób)??
2012-11-22 02:00 autor odpowiedzi: CPS24
Witam
Do właściwej wskazówki i porady potrzeba trochę danych o obecnym stanie prawnym nieruchomości, tym rzeczywistym i tym ujawnionym w księgach wieczystych.
Domyślam się, że mieszkania są hipoteczne z księgą wieczystą i wiążą się z własnością iluś tam udziałów w częściach wspólnych kamienicy i gruntu. Opierając się na tym domyśle w grę wchodzą dwa warianty postępowania zmierzającego do przeniesienia własności jednego z nich, np. w drodze darowizny.
Pierwszy wariant - jeżeli każde z tych mieszkań ma urządzoną odrębną księgę wieczystą. W tym wypadku należy zgromadzić dokumenty nieruchomości (odpis z KW mieszkania, odpis z KW macierzystej z udziałami w częściach wspólnych, wypis z rejestru gruntów, akt nabycia nieruchomości), umówić termin w notariacie i podpisać akt notarialny umowy darowizny.
Obawiam się jednak, że w grę wchodzi wariant drugi niestety, w którym obydwa mieszkania znajdują się na jednej, wspólnej dla nich, księdze wieczystej. Tutaj trzeba będzie zacząć od podziału nieruchomości, wyodrębnienia każdego z mieszkań i urządzenia dla nich odrębnych ksiąg wieczystych. Do podziału niezbędna będzie uchwała wspólnoty / spółdzielni wyrażająca zgodę na podział. Każde z mieszkań musi być samodzielne w rozumieniu ustawy o własności lokali. Jeśli mieszkania nie są samodzielne (wejście, pion kuchenny, pion sanitarny, samodzielne instalacje, itp) potrzebny będzie projekt budowlany i pozwolenie na budowę w celu dostosowania mieszkań do ustawowej definicji samodzielności lokalu mieszkalnego. Podziałowi będą podlegały także udziały w częściach wspólnych. Podział mieszkań będzie wieńczyło uzyskanie od prezydenta miasta / starosty tzw. zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego (niestety to jedyna pozycja bez opłat). Dalej już są dwie możliwości przeniesienia własności wydzielonego i samodzielnego mieszkania. Pierwsza to złożenie do sądu wieczystoksięgowego stosownych wniosków o urządzenie księgi wieczystej dla mieszkania mającego być przedmiotem darowizny a dopiero po urządzeniu księgi w drugiej kolejności zawarcie aktu notarialnego darowizny. Drugą możliwością jest zawarcie od razu aktu notarialnego umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i darowizny, po zawarciu której notariusz przesyła stosowne wnioski do sądu.
Jest jeszcze trzeci wariant, czyli ustanowienie na całości tej nieruchomości (2 mieszkania) udziałów i przekazanie umową darowizny części z nich na obdarowanego, w ilości odpowiadającej powierzchni darowanego mieszkania. Po takim akcie darowizny można sądownie przeprowadzić zniesienie współwłasności. Pod względem procedur i kosztów wariant nie najgorszy, natomiast obarczony wysokim ryzykiem pod względem problemów mogących w przyszłości pojawić się w relacjach z właścicielem (właścicielami) pozostałych udziałów w nieruchomości wspólnej. Ponieważ nie znam relacji pytającego z wszystkimi zainteresowanymi w sprawie trudno mi ten wariant polecać na tym etapie.
Zachęcam pytającego do kontaktu z moją firmą. Po ustaleniu wszystkich okoliczności sprawy i stanu faktycznego łatwiej będzie doradzić najlepsze rozwiązanie. Wszystkie porady, jak i konsultacja wstępna, są u nas bezpłatne. Konsultacja ta w niczym nie zobowiązuje pytającego, ale możemy po takiej konsultacji także podjąć się przeprowadzenia całego zadania od początku do końca.
Dane kontaktowe:
lub
tel. 0-32 720-94-89 lub 0-32 720-96-48
Dodano 2012-09-25 21:12 przez naklejka27
Witam mieszkam z tatą wykupiłam mieszkanie na tatę a on przepisał mi je w testamęcie mam jeszcze rodzeństwo które ma już swoje rodziny chciałbym wiedzieć czy po smierci taty mogą oni się ubiegać o to abym ich spłaćiła czy lepiej jakby tata przepisał mi to mieszkanie jako darowiznę oczywiście ja zapł...
Dodano 2012-02-12 17:06 przez Marian Leciejewski
Na początku roku 2000 przepisaliśmy mieszkanie spółdzielcze lokatoraskie córce, która po pięciu latach wykupiła je, ale baz Księgi Wieczystej. Jesteśmy z żoną już wiekowi i chieliśmy z tej schedy zaspokoić żądania pozostałych dwoje dzieci - starszej córki i starszego schorowanego syna. Córka, właści...
Dodano 2014-01-08 10:07 przez YVO25
Jeżeli właścicielem części domu odziedziczonego po wujku był ojciec a po jego śmierci przepisane zostaje na żonę i dzieci czy istnieje możliwość przepisania na jedno z dzieci? I czy jedno z rodzeństwa ma prawo zrzec się swojej części na siostrę czy jeżeli posiada własne dziecko musi koniecznie na n...
Dodano 2013-12-28 19:53 przez roman65
Od smierci moich dziadkow minelo 5 lat. Wujkowie oraz tato moj chca teraz przepisac caly dom na mnie. Wszyscy sa zgodni aby oddac mi go za darmo, poniewaz remontuję dom i opiekuje sie wujkiem. Jaka forma przepisania domu bedzie najlepsza dla mnie? Dziekuje za odpowiedzi.
Dodano 2013-11-13 18:02 przez maciek2031
witam mam takie pytaniemoja babcia ma dwie córki moja ciocie i mamę . mama moja juz nie żyje a babcia mieszkanie chce podarowac tylko mnie jat to zapisać ze by ciotka nie miala prawa do spadku po babci. mieszkanie ma być tylko moje jak to zrobić proszę o pomoc. oczywiście babcia jest jedynym wlasnos...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47