2012-06-21 12:53 autor: zupa literkowa
14 643 odsłon
Kategoria: Prawo spadkowe
Moja Babcia po smierci dziadka przepisala swoj majatek w formie testamentu po polowie na mojego Tate i jego siostre.Moj Tata zmarl przed Babcia.Jest to prawda ze wszystko dziedziczy siostra Taty?
2012-06-24 20:30 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Nie, nieprawda.
W sytuacji, w której jeden ze spadkobierców powołanych do spadku nie może dziedziczyć (np. dlatego, że nie żyje), zastosowanie będzie miał przepis art. 926 § 3 Kodeksu cywilnego.
Przepis ten wskazuje, iż z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu córka babci dziedziczy 1/2 spadku z testamentu, a druga połowa jest dziedziczona przez spadkobierców ustawowych: córkę babci, zstępnych (dzieci) zmarłego syna babci i ewentualnie męża oraz pozostałe dzieci babci (zstępnych zmarłych dzieci), o ile są.
Przynać muszę, że nie uwzględniłem w odpowiedzi instytucji przyrostu i moja poprzednia odpowiedź nie jest prawidłowa.
Prawidłową będzie jeżeli babcia w testamencie wskazała, że jeżeli któryś z powołanych do spadku spadkobierców testamentowych nie będzie mógł lub chciał dziedziczyć to wówczas przeznaczony dla niego udział nie będzie przypadał drugiemu ze spadkobierców testamentowych.
Art. 965 KC wskazuje bowiem, że jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).
Tak więc jeżeli w testamencie wskazano tylko, że babcia powołuje do spadku dwoje dzieci i nie ma żadnych innych zapisów to wówczas cały spadek dziedziczy siostra taty.
Za pomyłkę przepraszam
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
Dodano 2012-02-08 12:08 przez elza1302
Niedawno zawarliśmy związek małżeński. Mój mąż jest właścicielem mieszkania, które kupił kilka lat wcześniej przed ślubem ze mną. Nie mamy spisanego żadnego testamentu. Czy w przypadku kiedy ja umrę , moje dzieci będą miały jakiekolwiek prawo do tego mieszkania? Czy w przypadku śmierci nas obojga/...
Dodano 2012-05-27 18:50 przez Iwona w
Żona po śmierci męża kupiła jego mieszkanie. On miał 2 dzieci, ona ma 1. Kto to mieszkanie dziedziczy po jej śmierci?
Dodano 2012-03-15 17:25 przez kira
Wyszłam za mąż w wieku 56 lat posiadałam już mieszkanie,samochód .Czy dzieci mojego męża /dwoje/będą dziedziczyć mój dotychczasowy majątek? Ja mam syna ,i chciałabym aby po mojej śmierci mój majątek naleeżał do niego.
Dodano 2012-03-08 17:17 przez czarnulka
Z mezem mamy mieszkanie wlasnosciowe. Maz z pierwszego malzenstwa ma jedno dziecko a ja piecioro. Jak wyglada dziedziczenie po mojej albo meza smierci? Czy mozemy za zycia podarowac mieszkanie jednemu dziecku? Czy pozostalym dzieciom to obdarowane bedzie musialo dac zachowek?
Dodano 2012-02-12 17:06 przez Marian Leciejewski
Na początku roku 2000 przepisaliśmy mieszkanie spółdzielcze lokatoraskie córce, która po pięciu latach wykupiła je, ale baz Księgi Wieczystej. Jesteśmy z żoną już wiekowi i chieliśmy z tej schedy zaspokoić żądania pozostałych dwoje dzieci - starszej córki i starszego schorowanego syna. Córka, właści...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2022-09-16 10:58
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2021-04-01 08:47