2014-06-19 21:08 autor: malinka1109
12 511 odsłon
Kategoria: Prawo: pozostałe
Jak ominąć spłatę siostry??Otórz mama męża chce mu przepisać dom lecz siostra już zapowiedziała że będzie domagała się spłaty gdyż twierdzi , iż nic nie dostała od rodziców
2014-06-24 11:51 autor odpowiedzi: malinka1109
2014-06-28 23:45 autor odpowiedzi: aniabela
2014-06-30 08:30 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
Darowizna na rzecz osób uprawnionych do zachowku (np. dziecka) doliczana jest do spadku przy ustalaniu zachowku. Jeżeli więc matka męża daruje mu nieruchomość, a siostra męża nie otrzyma nic od matki (w darowiźnie, w spadku) to będzie mogła ubiegać się o zachowek.
Nie ma czegoś takiego jak zrzeczenie się darowizny - można się zrzec dziedziczenia na podstawie umowy pomiędzy spadkodawcą a potencjalnym spadkobiercą. Skoro siostra zapowiedziała, że będzie ubiegać się o "spłatę" to wątpię by była chętna podpisać taką umowę z matką.
Jeżeli zostałaby zawarta umowa o dożywocie i na jej podstawie Pani mąż nabył od matki nieruchomość to taka umowa nie będzie doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku. Umowa o dożywocie jest bowiem umową odpłatną, a do spadku przy obliczaniu zachowku dolicza się darowizny, a więc nieodpłatne przysporzenia.
Umowa o dożywocie unormowana jest w art. 908 § 1 Kodesku cywilnego. Wskazuje on, że jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowy.
Należy pamiętać, że nie jest umową o dożywocie umowa darowizny, w której prócz przeniesienia własności nieruchomości nabywca ustanawia na rzecz darczyńcy dożywotnią służebność mieszkania czy prawo użytkowania nieruchomości.
Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2015-11-15 16:05
Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl
2015-07-22 09:28