Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-24 16:52 autor: janeczek49

77 458 odsłon

Jak się pozbyć koniczyny z trawnika?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-24 16:53 autor odpowiedzi: Andrzej52

    Koniczyna jest najczęściej spotykanym chwastem trawnikowym. Bardzo łatwo rozrasta się, należy więc ją szybko usunąć zanim opanuje cały trawnik. Chwast ten łatwo zniszczyć za pomocą herbicydów selektywnych. Ich działanie polega na niszczeniu roślin innych niż trawiaste. Środki chwastobójcze stosujemy głównie w marcu lub kwietniu, czyli na początku okresu wzrostu chwastów, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej 15 C. Wówczas preparat działa najskuteczniej. Herbicyd wchłonięty przez liście rośliny dociera wraz z sokami do korzeni i hamuje pobieranie wody oraz soli mineralnych. Herbicydy selektywne- np. Starane 250EC, Bofix 260 EC, Mniszek 540 Sl.

    frank566 skomentował/a odpowiedź 2014-03-25 09:40

    Równie popularnym chwastem trawników staje się stokrotka. Ja mam z nią problem ale widzę, że trzeba ją potraktować jak koniczynę. Całkiem innym problemem staje się mech. Miejscami całkowicie wyparł trawę. Co z nim zrobić? Czy zmienić kwasowość podłoża?

    Ocena odpowiedzi 6 16

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 17:53 autor odpowiedzi: Wiechu47

    Miałem zarośnięty trawnik koniczyną,na którą znalazłem bardzo skuteczny środek-Starane Trawniki 260 EW,który skutecznie niszczy wszystkie chwasty w trawie Preparat przemieszcza się do korzeni chwastów i niszczy zarówno część nadziemną jak i system korzeniowy. Po zastosowaniu preparatu substancje aktywne szybko wnikają poprzez liście. Po okresie 1 godzin od zabiegu preparat jest w pełni pobrany i zaczyna przemieszczać się po całej roślinie. W zależności od warunków pogodowych zniszczenie chwastów następuje po około 1-2 tygodni.Preparat należy stosować w fazie aktywnego wzrostu chwastów (wiosna, początek lata, początek jesieni). Przyjmuje się, że jest to okres od kwietnia do września. Aby osiągnąć pełną skuteczność należy unikać koszenia trawy na trzy dni przed i trzy dni po zabiegu.

    smiling skomentował/a odpowiedź 2014-03-25 08:34

    napisałem że jeśli ktoś nie chce ręcznie to są od tego herbicydy lecz ja nie chcę tego na działce mam psiaka a i inne zwierzaki przychodzą nie jestem sam na tym świecie a powiedziawszy prawdę nie przeszkadza mi tak bardzo w zależności od potrzeb częstotliwość koszenia zwiększam lub zmniejszam

    Ocena odpowiedzi 5 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 18:00 autor odpowiedzi: smiling

    Dobry efekt daje też ręczne pielenie ,można też herbicydami na przykład Mniszek 540 Sl.

    Wiechu47 skomentował/a odpowiedź 2014-03-24 18:16

    Przez parę sezonów usuwałem ręcznie,ponieważ nie jestem zwolennikiem chemii na działce,ale koniczyna to chwast rozłogowy i po ręcznym pieleniu rosła ze zdwojoną siłą.Porównuję ją do perzu-wystarczy,że mały korzonek zostanie,a za niedługo wyrasta z tego kępa.

    Ocena odpowiedzi 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 19:55 autor odpowiedzi: vandi

    Koniczyna lubi glebe kwaśną więc trzeba podnieś pH do 6,5. kosić trawnik przed zakwitnięciem koniczyny,oraz zastosowac herbicyty,dobrze wygrabićpo koszeniu.

    Ocena odpowiedzi 6 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-25 15:11 autor odpowiedzi: solniczek

    Można wykorzystać herbicydy, ale powinna robić to osoba znająca się na tym.

    Stosując herbicydy należy zadbać przede wszystkim, że by siebie nie zatruć, trzeba ubrać odpowiedni strój ochronny (środek może wniknąć np. przez drogi oddechowe, skórę), nie wolno palić i jeść czy pić podczas zabiegu.

    Warto pamiętać żeby zrobić to raczej w umiarkowanych temperaturach, zbyt wysoka temp. może spowodować uszkodzenia na trawie, nie może być też pogoda deszczowa, deszcz zmyje preparat z liści (a nie wszystkie herbicydy są pobierane przez korzenie). Instrukcje znajdziecie w etykiecie herbicydów trzeba ich dokładnie przestrzegać. Pamiętajcie też aby nie wiało podczas oprysku bo może się okazać, że załatwicie przy okazji grządki obok ;)

    Nie jest też prawdą, jak ktoś napisał wyżej, że koniczyna preferuje gleby kwaśne, większość koniczyn lubi glebę neutralną (wyjątek to koniczyna kreskowana, rzadka w Polsce).

    Ocena odpowiedzi 5 6

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ogród: porady

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania