2013-11-10 12:11 autor: romek22
11 084 odsłon
Kategoria: Okulistyka, optyka korekcyjna
Mam pytanie a zarazem wielką prośbę -- może ktoś słyszał o tym przypadku lub wie . Byłem u lekarza okulisty na badaniu : że opadają mi powieki , często występują bóle tz. czuję tak jak bym miał dużo piasku pod powiekami i bardzo mnie piecze . Lekarz polecił mi zrobić terapię laserową aby rozszeżyć kanał w oku oraz zwiększyć ciśnienie w gałce ocznej i przepływ lez --- wszystko zrobione prawidłowo --- ale powieka górna nadal opada /// gdy zawieje mały wiaterek , jak słońce zaświeci /// Mam wzrok dobry po tym laserze i nie mogę narzekać na widoczność --- natomiast powieka górna nie umorzliwia mi tej widoczności . Może ktoś wie jaki jest na to lek lub jaki lekarz by mógł pomuc .... Mamy rzekomo dużo dobrych lekarzy ale każdy umywa ręce i patrzy się w sufit .
2013-11-10 14:11 autor odpowiedzi: Bogdan Szymczyszyn
Opadanie powieki może być wywołane przyczynami wrodzonymi, zmianami w budowie powieki, przyczynami laryngologicznymi, mięśniowymi lub nerwowymi. W zależności od wywiadu i ewentualnych dodatkowych objawów – rzadko opadanie powieki jest izolowanym objawem – ustala się rozpoznanie różnicowe i wykonuje badania dodatkowe, aby potwierdzić ostateczne rozpoznanie.
Opadanie powieki uwarunkowane mechanicznie może być spowodowane pęknięciem rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki górnej. Czasami jest wywołane manipulacjami podczas zakładania soczewek kontaktowych, miejscowymi zmianami zapalnymi lub procesami naciekającymi powiekę.
Z przyczyn laryngologicznych może dojść do obrzęku powieki (który robi wrażenie opadniętej powieki) w wyniku zapalenia okostnej oczodołu jako powikłanie zapalenia zatok obocznych nosa. Jest to najłagodniejsze powikłanie oczodołowe w przebiegu zapalenia zatok, najczęściej występuje jako pierwsze i najpóźniej ustępuje.
Najczęstszą przyczyną opadnięcia powieki w wyniku zmian mięśniowych jest miastenia. Jest to izolowane, niebolesne opadnięcie, ale szerokość szpary powiekowej jest zmienna, zależna od pory dnia, wysiłku. Z reguły po kilku tygodniach dołączają inne objawy miastenii w postaci opadania drugiej powieki, zaburzeń ruchów gałek ocznych i podwójnego widzenia. Wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i badanie przeciwciał przeciwko receptorom acetylocholiny. Inną przyczyną mięśniową (choroby takie nazywamy miopatiami) opadania powieki może być dystrofia miotoniczna lub przewlekła postępująca oftalmoplegia zewnętrzna. W tych schorzeniach w wywiadzie u innych członków rodzin stwierdza się podobne objawy (nie zawsze jednak chory zna wszystkich członków swojej rodziny). W miopatiach inne objawy neurologiczne, które niekiedy dołączają się nawet po kilku miesiącach czy latach, pomagają w ustaleniu rozpoznania. Dodatkowo wykonuje się badanie tzw. enzymów mięśniowych oraz badanie elekrofizjologiczne.
Neurogenną przyczyną jednostronnego opadnięcia powieki może być uszkodzenie włókien doprowadzających bodźce do nerwu okoruchowego lub uszkodzenie samego nerwu, który unerwia mięsień dźwigacz powieki górnej. W tym przypadku opadnięcie powieki jest znaczne. Uszkodzenie takie powoduje także inne objawy (nerw okoruchowy unerwia mięsień zwieracz źrenicy, inne mięśnie poruszające gałką oczną), jak poszerzenie źrenicy, zaburzenia ruchów gałek ocznych, podwójne widzenie. W takich przypadkach wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego mózgu i oczodołów w celu wykluczenia zmian organicznych, które mogłyby to takie objawy wywołać. Uszkodzenie włókien współczulnych układu nerwowego wywołuje zespół Hornera z następującymi objawami: opadanie powieki niewielkiego stopnia, zwężenie źrenicy, rzadko obserwowane wpadnięcie gałki ocznej i brak pocenia w okolicy oczodołu. Zespół Hornera może być wywołany zmianami w szczycie płuca lub zmianami w ścianie tętniczy szyjnej.
Wiotkość skóry powieki, niekiedy z wypadaniem tkanki tłuszczowej, powoduje rzekome opadanie powieki i jest leczona operacyjnie. W innych przypadkach plastyka powieki może być przeprowadzona po porozumieniu z prowadzonym neurologiem i okulistą.
Źródło:
2013-11-10 20:55 autor odpowiedzi: babciela
Dodano 2017-11-25 13:12 przez hybryda151
Miałam zrobione USG oka prawego i oto wynik- ehogram wykazuje hyperchogeniczne mobilne zmiany w ciele szklistym, tylne odłączenie ciała szklistego z zapadnięciem. Mam 70 lat i tydzień temu moje prawe oko zaczęło gorzej widzieć. Pojawiły się też mroczki. Dziś już jest trochę lepiej . Nie wiem co mnie...
Dodano 2019-01-10 09:49 przez jato57
od miesiąca zaczęła mi opadac prawa powieka miałem badania neurologiczne i wszystko jest w normie ostatnio to samo dzieję się z drugim okiem jak długie jest oczekiwanie na zabieg podniesienia powiek na NFOZ? I gdzie można go wykonać w W-wie?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
babciela
2018-07-28 21:23
babciela
2018-07-10 21:13