2012-07-05 01:32 autor: karima
7 119 odsłon
Kategoria: Firmy turystyczne
Czy można wcześniej dowiedzieć się czy biuro podróży zbankrutuje? Zawsze wyjeżdżałam we wrześniu z Triadą, teraz jeszcze nie zdążyłam na szczęście zapłacić. Ale boję się wybrać cokolwiek. Naprawdę zostaje tylko samodzielna organizacja wyjazdu? Czy istnieje jakiś sposób (oprócz sprawdzenia czy biuro ma licencję i gwarancję) na zorientowanie się czy nie mają kłopotów finansowych? Interesują mnie wakacje a nie loteria...
2012-07-05 10:41 autor odpowiedzi: bodzio2
Nie ma 100% mozliwości sprawdzenia biura podróży, oczywiście można doraznie sprawdzić takie biuro, w KRD (Krajowy Rejestr Długów), można tam uzyskać informację czy np. biuro podróży X ma problemy finansowe, z tego co się słyszy to 1/5 takich biur podróży w polsce już ma problemy finansowe, i w związku z tym jest już wpisana do KRD.
Jeśli się nie ma pewnośći co do danego biura podrózy, to moim zdaniem lepiej sobie załatwić wyjazd na własną ręke, będzie być może trochę droższy, ale o wiele bezpieczniejszy, a wypoczynek będzie bezstresowy.
2012-07-05 20:40 autor odpowiedzi: Michał Laskowski
Witam serdecznie,
oczywiście nie ma 100% pewnej metody na sprawdzenie czy biuro w którym zakupiliśmy wycieczkę nie ma kłopotów finansowych. Najlepszą metodą jet zaufanie doświadczonemu agentowi dysponującemu ofertą większej liczby biur, jednak nie dlatego, że agent posiada jakąś tajemną wiedzę ale dlatego, że posiada przegląd większej liczby organizatorów i w przypadku niepożądanych zachowań jednego z nich jest w stanie szybko wycofać jego ofertę i zastąpić ją ofertą innego organizatora. Dlatego też zapraszamy do korzystania z usług dobrych agentów.
Pozdrawiam
Michał Laskowski - Dyrektor Działu Sprzedaży Qtravel.pl
2012-07-08 11:43 autor odpowiedzi: Urloplany - portal turystyczny
Witam serdecznie,
Jest kilka sposobów, które pomogą uprawdopodobnić, że organizator naszego wyjazdu jest w dobrej kondycji finansowej. Oto one:
Jak zebrać informacje o biurze przed wykupieniem wycieczki?
1. Krajowy rejestr biur podróży
Każdy organizator lub pośrednik zajmujący się usługami turystycznymi musi być wpisany do rejestru organizatorów turystyki pośredników turystycznych. Mówi o tym art. 4, ust. 1 ustawy o usługach turystycznych. Rejestr taki prowadzi marszałek województwa, w którym znajduje się siedziba biura. Jest jawny, co oznacza, że każdy ma prawo wglądu do niego i sprawdzenia biura, w którym kupuje wycieczkę.
2. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
Dostępna jest dla każdego na stronie Przygotowuje ją Ministerstwo Sportu i Turystyki na podstawie informacji z rejestrów marszałków poszczególnych województw. Dowiedzieć z niej się można o formie prawnej działalności biura, zakresie działalności (np. czy obejmuje kraj, do którego się wybieramy (grupa I obejmuje Polskę, gr. II większość krajów europejskich, gr. III - m.in. Wyspy Kanaryjskie, a gr. IV - kraje, z którymi graniczy Polska, w Rosji jedynie obwód kaliningradzki), czy biuro zawarło umowę gwarancji bankowej albo ubezpieczenie na rzecz klientów, poznać wysokość gwarancji bankowej albo sumy gwarancyjnej ubezpieczenia i jej termin, co jest bardzo ważne, gdy biuro bankrutuje.
3. Polska Izba Turystyki
W Polskiej Izbie Turystyki (PIT) dowiedzieć się można czy biuro jest wiarygodne. Choć PIT nie kontroluje sytuacji finansowej organizatorów turystyki, to przyjęcie do PIT wymaga nieco zachodu. Aby uzyskać certyfikat tej organizacji należy m.in. prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej rok i mieć pisemną rekomendację dwóch członków PIT. Weryfikacja ma miejsce w grudniu każdego roku.
Jak zbadać kondycję finansową biura:
Powyższe rady pomogą zminimalizować ryzyko, nikt jednak nie da gwarancji, że biuro, w którym wykupiliśmy wycieczkę nie zbankrutuje. Na pociechę można dodać tylko, że wszystkich organizatorów wyjazdów turystycznych obowiązuje posiadanie gwarancji bankowej lub umowy ubezpieczenia na pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju oraz na pokrycie zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w razie bankructwa firmy. Warto więc sprawdzić przed wyjazdem, czy organizator wyjazdu je posiada.
Polecam również zapoznanie się z tekstem,
Pozdrawiam i życzę miłego urlopu, mimo wszystko
Beata Majewska
Portal Turystyczny
2012-07-08 11:52 autor odpowiedzi: Michał Laskowski
Witam serdecznie,
niestety problem polega na tym, że w przypadku organizatora SkyClub jak i wielu upadających organizatorów wszystkie opisane powyżej metody byłyby nie skuteczne. Organizator był członkiem wszystkich możliwych Izb i instytucji zrzeszających. Jednocześnie nie publikował danych w KRS. Dlatego mimo wszystko proponujemy zaufać doradcy (Agentowi).
Pozdrawiam
Michał Laskowski - Dyrektor Działu Sprzedaży Qtravel.pl
2012-07-09 11:17 autor odpowiedzi: elzbietab44
2012-07-09 21:26 autor odpowiedzi: Michał Laskowski
Oczywiście bardzo dobre pytanie, chciałoby się powiedzieć czy ktoś kiedyś słyszał o spektakularnym upadku agenta ?
W tym wypadku działa trochę inny mechanizm. Rzetelność agenta weryfikują klienci, a jeszcze bardziej organizatorzy. Największym zagrożeniem dla klienta ze strony agenta jest przywłaszczenie środków wpłaconych przez klienta.Jednak jest na to bardzo dobra metoda, wystarczy zadzwonić lub napisać do organizatora z pytaniem czy agent przekazał płatność w naszym imieniu. Jeśli nie, to gwarantuję, że organizator uruchomi odpowiednie mechanizmy z blokadą dostępu do systemu sprzedaży i wypowiedzeniem umowy włącznie.
Podejrzewam jednak, że pytanie Pani dotyczyło także sprawdzenia kompetencji agenta. Tutaj niestety nie ma prostej metody. Warto zwrócić uwagę, chociaż od razu zaznaczam, że nie jest to regułą, jak wielu organizatorów ma agent w swojej ofercie. Warto zwrócić uwagę jak szybko i jak dokładnie odpowiada na państwa zapytania, warto zwrócić uwagę czy dobierając ofertę kieruje się kryteriami wskazanymi przez klienta a nie próbuje na siłę "wcisnąć" konkretnej oferty.
Mam jednak nadzieję, że na swojej drodze spotkają Państwo samych profesjonalnych i kompetentnych agentów.
Pozdrawiam
Michał Laskowski - Dyrektor Działu Sprzedaży Qtravel.pl
2012-07-10 11:01 autor odpowiedzi: bodzio2
Widać że nawet sami "eksperci", nie bardzo wiedzą jak się ustrzec przed upadkami firm turystycznych, fajnie wszystko wygląda wna papierku, ale rzeczywistość to zweryfikuje.
Z tych wypowiedzi wynika że trzeba by było przed wyjazdem na urlop, zatrudnić co najmniej jakiegoś adwokata, lub radcę prawnego, który by sprawdził te wszystkie mechanizmy danego biura podróży, co oczywiście podniosło by nasz koszt wyjazdu za granicę.
To jest trochę jak gra w to-to lotka, na chybił trafił.
2012-07-10 11:12 autor odpowiedzi: Michał Laskowski
Witam serdecznie,
właśnie dlatego staram się Państwa namówić do korzystania z usług Agentów, ponieważ są oni jednocześnie prawnikami, doradcami, adwokatami.
Pozdrawiam
Michał Laskowski - Dyrektor Działu Sprzedaży Qtravel.pl
2012-07-11 01:12 autor odpowiedzi: Urloplany - portal turystyczny
A ja namiawiam - o ile znacie Państwo język angielski w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się - do wyjazdów na własną rękę. Bez agentów, pośredników, biur podróży. Wówczas na bankructwo szanse są niewielkie - hotele na ogół opłaca się po przyjeździe na miejsce. Można je rezerwować przez kilka portali - największe z nich to booking.com lub HRS. Przeloty bardzo łatwo zarezerwować przez internet - na ogół im wcześniej - tym taniej. Wziąć w rękę dobry przewodnik, poświęcić nieco czasu przed wyjazdem na szczegółowe zaplanowanie podróży. Wychodzi to taniej niż opłacanie biur podróży i agentów. A co ważne mogą Państwo zwiedzić to, co najbardziej Wam odpowiada. Od kilku lat korzystamy z tej formy i uważamy, że nie ma lepszej.
Pozdrawiam serdecznie
2012-07-11 01:41 autor odpowiedzi: Michał Laskowski
Trudno polemizować z powyższą opinią. To tak jakby namawiać miłośnika jazdy na motorze do zakupu samochodu :-) jednak w obu przypadkach cel jest ten sam. Namawiamy do poznawania świata, innych kultur i nowych ludzi.
Z pozdrowieniami dla wszystkich miłośników podróży.
Michał Laskowski - Dyrektor Działu Sprzedaży Qtravel.pl
2015-08-25 22:00 autor odpowiedzi: smiling
Dodano 2011-06-29 12:43 przez glicynia
Nie wiem, czy to dobre miejsce, ale nie mam sprecyzowanego kierunku :( Mam 1000 złotych i 7 dni do wykorzystania (efektywnie pewnie 5 bo przy takim budżecie dojazdy ze 2 dni zajmą). Chciałabym gdzieś pojechać - raczej odpocząć niż zwiedzać ale zdecydowanie poza Polskę, żeby coś nowego "zaliczyć". Bu...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA