2011-03-08 23:54 autor: matti
41 986 odsłon
Kategoria: Chrześcijaństwo
Jakie są aktualnie dni obowiązującego w Kościele Katolickim postu? Czy w Wielkim Poście coś się zmienia w stosunku do"zwykłych" okresów?
2011-03-10 01:27 autor odpowiedzi: ostatek
Kodeks Prawa Kanonicznego rozróżnia:
1.) post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (abstinentia);
2.) post ilościowy czyli pożywanie do sytości raz dziennie (ieiunium);
3.) post ścisły czyli post ilościowy połączony z jakościowym (ieiunium et abstinentia).
Ad 1. Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu (ius ex carne); nie zabrania pożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw (condimenta) nawet z tłuszczu zwierzęcego (kan. 1250).
Ad 2. Post ilościowy polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia; nie zabrania wszelako rannego i wieczornego posiłku, przy którym jednak co do ilości pokarmów przestrzegać należy przyjętych zwyczajów miejscowych. Nie jest również wzbronione pożywanie potraw mięsnych i ryb przy tym samym posiłku; wolno także brać posiłek do sytości wieczorem zamiast w południe (kan. 1251)
Ad 3. Post ścisły polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych; dlatego też, jeżeli obowiązuje post ścisły, należy zachować przepisy odnoszące się zarówno do postu ilościowego, jak i do postu jakościowego.
Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (lex solius abstinentiae) obowiązuje we wszystkie piątki całego roku (kan. 1252 § l).
Post ścisły czyli tak co do ilości jak co do jakości zachować należy: w środę popielcową, piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia (kan. 1252 § 2).
Post ilościowy (ieiunium) obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu, tj. w poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły) i czwartki (kan. 1252 § 3).
W niedziele i święta nakazane (festa de praecepto), z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, post nie obowiązuje; jeżeli wigilia przypadnie na niedzielę, to postu nie przenosi się na sobotę (kan. 1252 § 4) . Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, a nie jak dotychczas, w Wielką Sobotę w południe. Jeżeli w jakiejś miejscowości któreś ze świąt nakazanych jest zniesione lub przeniesione na najbliższą niedzielę, post nie przestaje w tym dniu obowiązywać. W niedziele wielkopostne nie ma postu; w święta natomiast nakazane, przypadające w Wielkim Poście, post obowiązuje .
Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych obowiązuje tych wszystkich, którzy ukończyli siódmy rok życia (kan. 1254 § 1).
Ci jednak, którzy po ukończeniu siódmego roku życia nie mają używania rozumu, nie są obowiązani do zachowania postu jakościowego (zob. kan. 12).
Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 21 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku (kan. 1254 § 2).
Na podstawie - Ks. Franciszek Bączkowicz CM, Prawo Kanoniczne. Podręcznik dla duchowieństwa, T. II
Od kilku lat nie obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjna polska/postna wieczerza jest w gruncie rzeczy słowiańską tradycją - Dziady Zimowe.
http://www.klub.senior.pl/p-religioznawstwo-i-ekumenizm-post535682/postcount1167.html
Kiedyś posty (zwłaszcza Wielki Post) były przestrzegane bardzo rygorystycznie. W czasach wprowadzania i umacniania się chrześcijaństwa na ziemiach polskich, np. w czasach króla Bolesława Chrobrego, za łamanie postu wybijano grzesznikowi zęby. Piszę o tym, bo od dłuższego czasu gnębi mnie królewski powrót do wiary przodków (?) i słowiańskie węże na nagrobku.
halinka41 skomentował/a odpowiedź 1970-01-01 01:00
Bardzo dobry artykuł.
2013-02-15 15:34 autor odpowiedzi: katoliczka
"Ad 3. .................Post ścisły czyli tak co do ilości jak co do jakości zachować należy: w ..,.......soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia (kan. 1252 § 2).Post ilościowy (ieiunium) obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu, tj. w poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły) i czwartki (kan. 1252 § 3).
.
.
4) . Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę"
Co to za horrenda ? Kto to wypisuje?
Dobrze, że chociaż dodano, że "Od kilku lat nie obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia".
Czy ktoś kompetentny mógłby kompetentnie się wypowiedzieć?
Katoliczka.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Isidorus_Hispalensis
2013-02-03 00:38
Roman Zając
2011-01-14 14:33