2010-10-06 10:20 autor: bcde920
27 117 odsłon
Kategoria: Chrześcijaństwo
Czy demony istnieją, czy jest to tylko puste określenie, zależnie od kontekstu oznaczające bożki/samego Szatana? Jeżeli demony istnieją, jakie jest ich pochodzenie?
2010-10-07 09:44 autor odpowiedzi: Roman Zając
Termin "demon" (gr. daimonion) miał pierwotnie dość szerokie znaczenie. Oznaczał istoty występujące w wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą czysto duchową. Było to zarówno pozytywne jak i negatywne określenie nadludzkiej istoty. Sokrates nazywał daimonionem ducha opiekuńczego. W Starym Testamencie są wzmianki o różnych istotach demonicznych obecnych w ludowym folklorze religijnym, które wyobrażano sobie jako jakieś kozłopodobne stwory (hebr. szedim i seirim).
W Biblii są one bytami złośliwymi i szkodzącymi ludziom. Księga Kapłańska (16) wspomina o pustynnym demonie Azazelu a Księga Izajasza o nocnej strzydze - Lilith. W Księdze Tobiasza po raz pierwszy pojawia się kocepcja duchowego bytu (nazwanego Asmodeuszem), który opętał Sarę. Demonami w ST nazywano też bóstwa pogańskie. Przykładem jest fenicki Baal Zebul, którego Izraelici uznali za demona Belzebuba. Pochodzenie demonów jest niejasne. Opowiedzi próbowały udzielić judaistyczne apokryfy, które utożsamiły demony z duszami Nefilim - czyli istot, ktore narodziły się z zakazanych związków aniołów i ludzkich kobiet. Mówi o tym wyraźnie apokryficzna Etiopska Księga Henocha 15, 6-12. Potop miał zgładzić owych potomków aniołów. Według apokaliptyki żydowskiej demony dokonują opętań, aby znów na jakiś czas uzyskać cielesność i nie błąkać się po ziemi lub nie przebywać w Czeluści. Powstali bowiem jako istoty cielesne, zrodzone z kobiet, które oddały się aniołom, a po śmierci stali się złymi duchami, jako istoty, których nie stworzył Bóg.
Nowy Testament nie idzie jednak tropem tych rozważań i ukazuje związek demonów z Szatanem, jako ich władcą. Opętania przez demony są w Nowym Testamencie przejawem działalności Szatana jako nieprzyjaciela ludzkości. Dlatego własnie teologia chrzescijańska uznała demony za innych zbuntowanych aniołów, ktorzy opowiedzieli się za Szatanem. A zatem zarówno Szatan jak i demony są zbuntowanymi aniołami. Niektórzy przymują, że demonami stają się dusze ludzi potępionych, którzy odrzucili Boga i znaleźli się w stanie Piekła. Jest to jednak pogląd odrzucany przez teologię katolicką, podobnie jak możliwość opętania przez duszę osoby zmarłej. Gdy opętana Anneliese Michel mówiła sześcioma różnymi głosami męskimi, a każdy z nich określał siebie imionami ludzi (Judasza, Kaina, Nerona, Hitlera i ksiądza Fleischmanna), nie znaczy to, że była opętana przez dusze zmarłych, gdyż to co mówią demony podczas opętań najczęściej jest kłamstwami.
2010-10-21 19:10 autor odpowiedzi: ostatek
Diabeł, jako przeciwnik Boga, był na początku wymysłem politycznym mającym na celu wzmocnienie władzy kleru irańskiego w VI wieku p.n.e. Później, za czasów Inkwizycji, walka z szatanem służyła głównie wzbogacaniu się kleru dzięki konfiskatom dóbr opętanych.
Powszechnie uważa się, że diabła stworzyła Biblia. W pierwszej księdze S.T. wspomina się o nim, jak zasiada obok aniołów i pozostaje z Bogiem w przyjaźni.
Baudelaire powiedział: "Największy spryt diabła polega na tym, że potrafi nas przekonać, iż go nie ma."
Poniżej klika przykładów arystokracji piekielnej...
Lucyfer — "Niosący światło", potocznie władca piekieł, pierwszy zbuntowany anioł. Ponoć niesłusznie oskarżony o nieposłuszeństwo wobec Boga, na skutek błędnego odczytania fragmentu biblijnej Księgi Izajasza. W okultyzmie Lucyfer jest cesarzem państwa piekielnego. Przed upadkiem należał do chóru cherubinów.
Belzebub — "Władca Much", niegdyś był lokalnym bogiem syryjskim. Wzmianki o nim występują w ewangeliach św. Mateusza, Marka i Łukasza. Nie jest do końca pozbawiony sumienia, gdyż według apokryficznej ewangelii Nikodema sprzeciwił się Szatanowi i zezwolił na zabranie do nieba praojca Adama oraz świętych patriarchów uwięzionych w piekle.
Azazel — demon. Występuje w mitologii hebrajskiej i muzułmańskiej. Twardy facet. Legenda głosi, że gdy Bóg rozkazał hierarchom nieba złożyć hołd Adamowi, Azazel odmówił, twierdząc iż "syn ognia nie pokłoni się synowi gliny". Za nieposłuszeństwo wyleciał z nieba i jest teraz jednym z najpotężniejszych demonów. Świetnie zna się na broni, lubi eleganckie kobiety, gdyż według podań hebrajskich wymyślił makijaż i damskie ozdoby.
Asmodeusz — demon pochodzenia perskiego, w demonologii zarządca piekielnych domów gry. Według legendy jest synem demonicy Lilith i Samaela. O ojcostwo inna legenda podejrzewa Adama, byłego męża Lilith. Asmodeusz uchodzi za wynalazcę rozrywek, muzyki, tańca i mody. Podobno jest wiernym i serdecznym przyjacielem. Ma bystry umysł i dużą wiedzę, skoro udało mu się wyprowadzić w pole samego Salomona. Zdradza też ponoć talenty literackie i to niemałe, skoro przypisywano mu autorstwo "Dekameronu". Szekspir darzył go dużą sympatią i nazywał poufale Modo. Asmodeusz jest demonem niezgody małżeńskiej i zmysłowej miłości, a jego liczne romanse przeszły do legendy zarówno na Ziemi jak i w samym piekle.
W kulturze europejskiej przedstawiano diabła jako karykaturę antycznego bożka Pana, obdarzonego ludzkim ciałem oraz rogami i kopytami kozła. Symbolem zła (w chrześcijaństwie) jest również wąż, a wężowi Egipcjanie i Aztekowie oddawali boską cześć. W mitologiach rzymskich i greckich nie znajdziemy śladu diabła. Niektóre religie nie straszyły szatanem, radziły sobie bez niego.
Ponoć M. Luter widział diabła, nawet kałamarzem w niego rzucił...
2014-01-24 00:06 autor odpowiedzi: Eska1954
2014-02-01 01:29 autor odpowiedzi: Izabelka.p25
2014-03-05 01:42 autor odpowiedzi: smiling
O demonach mówi się, iż są nieczystymi duchami (Mateusza 10/1 i Marka 3/15). Aniołowie są „duchami” również, a o niektórych z nich mówi się, iż są sprzymierzeńcami Szatana (Mateusza 25/41 i Objawienie 12/7).
Kiedy ludzie odrzucają Boga i podążają za złem stawiają Szatana i demony ponad Boga (porównaj 1 Koryntian 10/ 18-21). Kiedy odrzucają prawdę i przyjmują apetyczny błąd, przyjmują doktryny demonów (patrz 1 Tymoteusza 4/1 i 1 Jana 4/1-6).
2015-01-27 02:18 autor odpowiedzi: AlexParyż
2017-11-21 08:23 autor odpowiedzi: arkamian
Dodano 2011-10-24 12:57 przez Mira
Jaka jest geneza obchodzenia tego w aktualny sposób? Czy korzenie Halloween są wyłącznie pogańskie?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
Isidorus_Hispalensis
2013-02-03 00:38
Roman Zając
2011-01-14 14:33