2010-10-16 14:49 autor: Kasienka1
34 066 odsłon
Kategoria: Choroby, Objawy, Leczenie
2014-02-11 01:05 autor odpowiedzi: LECHO
Z jadłospisu koniecznie trzeba wyeliminować te pokarmy, które zaostrzają objawy, a dzięki temu można złagodzić dolegliwości na tyle, aby stopniowo zmniejszyć dawki, a z czasem nawet całkowicie odstawić leki przeciwzapalne, oczywiście każdą taką decyzję musi podjąć lekarz. W leczeniu najlepsze efekty daje dieta wegetariańska, wzbogacona w tłuste ryby z zimnych mórz.
Ważne kwasy omega-3 w diecie na RZSW rybim mięsie znajduje się dużo cennego wapnia, jodu oraz dobrze przyswajalnego białka, a także są one bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3, które chronią serce, usprawniają funkcje mózgu oraz poprawiają ruchomość stawów. Dlatego w naszym jadłospisie powinny się, więc znaleźć makrela, łosoś, śledź, sardynki, czy tuńczyk, które powinno się jeść regularnie. Kwasy omega – 3, jak również działającą przeciwzapalnie witaminę E, można znaleźć w siemieniu, oleju lnianym, oliwie z oliwek oraz w orzechach włoskich. Niezwykle wskazane są krótko gotowane, czy nawet surowe warzyw, typu: sałata, kapusta, ogórki, por, brokuły, marchew, buraki, seler, pietruszka, warzywa strączkowe i kiełki. Jeśli chodzi o owoce to powinno się spożywać borówki, żurawinę, ciemne winogrona, jagody, czarną porzeczkę oraz czerwone jabłka. Dobrze by było również pić soki owocowe, warzywne, herbatki owocowe i ziołowe. Warzywa i owoce dostarczają naszemu organizmowi mnóstwo witaminy C, która jest niezwykle ważna, ponieważ uczestniczy ona w wytwarzaniu kolagenu oraz odpowiada za kondycję stawów i ścięgien, a także równie ważnych bioflawonoidów. Substancje te usuwają z organizmu wolne rodniki, które inicjują i podtrzymują stan zapalny. Dobroczynny wpływ na stawy ma także czosnek i cebula, które zawierają cenne związki siarkowe, ograniczające wytwarzanie hormonów podtrzymujących stan zapalny. Wśród przypraw, które powinny znaleźć się w naszej diecie warto wymienić kurkumę, imbir, anyż i goździki, ponieważ działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból, sztywność stawów, czy obrzęki. Wszystkie takie właściwości posiada na przykład herbatka imbirowa. Swój jadłospis powinniśmy wzbogacić o produkty obfitujące w kolagen, który ogranicza aktywność enzymów prozapalnych oraz ułatwia regenerację zmienionych chorobowo kości i stawów.
Sam oceń co powinno się znaleźć w twojej diecieLekarze specjalizujący się chorobami reumatycznymi twierdzą, że nie ma jakiś konkretnych produktów, które mogą zaszkodzić danej osobie lub nie. Każdy sam powinien ustalić, co w jego przypadku źle wpływa na jego stawy. Najlepiej dany produkt odstawić na około tydzień i obserwować, czy następują zmiany i dolegliwości się zmniejszają. Jeśli tak się stanie to znaczy, że ten produkt całkiem musi wyeliminować z naszej diety, ale jeśli nie to po kilku dniach możemy włączyć go ponownie do naszej diety.
Co usunąć z diety na RZSNajlepiej zrezygnować z jedzenia jaj, mięsa zwłaszcza wołowiny, wędlin, gdyż zawierają one zbyt dużo konserwantów, które zaostrzają objawy reumatyzmu. Powinniśmy wystrzegać się tłustego nabiału, w tym mleka, śmietany, serów żółtych, pleśniowych, czy topionych, ponieważ produkty te zawierają kwas arachidonowy, który ułatwia wytwarzanie prostaglandyn, czyli hormonów prozapalnych. Starajmy się unikać także olei kukurydzianych, słonecznikowych oraz wszelkich margaryn roślinnych, które blokują korzystne działanie tłuszczu rybiego oraz nasilają stany zapalne. Unikajmy również potraw smażonych, cukru, kawy, czy alkoholu. Ograniczmy do minimum spożycie soli, a zamiast niej używajmy estragonu, który nadaje potrawom lekko słony smak. Wśród produktów zakazanych przy reumatoidalnym zapaleniu stawów znajdują się także pszenica, ryż, owies, kukurydza oraz niektóre warzywa, takie jak: ziemniaki, pomidory, bakłażany i papryka. Po zjedzeniu tych produktów u niektórych chorób osób pojawia się ból i sztywność stawów.
2014-03-05 01:44 autor odpowiedzi: smiling
2015-11-20 22:44 autor odpowiedzi: Elżbieta Kasztelaniec - Mikrobiolog, Specjalista Dietetyki Medycyny Chińskiej
2018-03-31 14:41 autor odpowiedzi: ewaradecka
Polecam spożywanie dużej ilości tłustych ryb lub suplementację preparatem o wysokiej zawartości Omegi 3. Do tego stosuję roślinny preparat Reumpapai. Całość na mnie bardzo dobrze działa.
2019-06-04 11:45 autor odpowiedzi: patafil
Dodano 2011-01-02 08:04 przez Fredzia
Dolega mi bardzo dokuczliwy ból w barkach jest to RZS zażywam leki sterydy ale to nie pomaga może ktoś ma sposób na pozbycie sie bólu?
Dodano 2020-05-29 09:16 przez cwieta
Bardzo proszę o podanie diety pomagającej przy bólu kolan, rwie kulszowej.
Proszę też o zestaw ćwiczeń. Czy wskazana jest możliwość korzystania z pływalni, długie spacery, wprowadzenie diety poprzez zioła?
Mam cukrzycę typu II, biorę tabletki. Mam również nadciśnienie, które leczę. Czy ćwiczenia jog...
Dodano 2010-11-18 20:15 przez Pawcioszek94
Witam
Od Dłuższego czasu w moim kolanie pojawiły się bóle, najczęściej występują one przy większych wysiłkach ale także od czasu doczasu pojawiają sie bez robienie większych wysiłków.Bóle te nasilają się tak mocno że czasem przez chwile ne mogę stać na nodze.Wydaje mi się że mogło to się stać podc...
Dodano 2010-10-30 11:27 przez luka.k32
co poradzic na bolace stawy kolanowe?
Dodano 2010-11-27 20:00 przez Zdzisława7
Słyszałam o modnym teraz słodziku z brzozy-ksylitolu. Nawet znalazłam stronę z informacjami o nim - ksylitol.com. Przed zakupem chciałam się dowiedzieć jak wygląda stosowanie w praktyce ksylitolu, dawkowanie.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
REKLAMA
babciela
2018-07-28 21:23
babciela
2018-05-12 10:37